Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: 122 angajatori din domeniul construcțiilor, amendați pentru muncă nedeclarată
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
HR

122 angajatori din domeniul construcțiilor, amendați pentru muncă nedeclarată

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 24 octombrie 2022
Distribuie
Foto: Pexels, Yury Kim

În perioada 05 – 07.10.2022, s-au desfășurat, la nivel național, acțiuni de control pentru identificarea cazurilor de muncă nedeclarată la angajatorii care îşi desfăşoară activitatea în domeniul construcţiilor – cod CAEN 41,42,43, precum și pentru verificarea respectării de către angajatori a prevederilor legale în domeniul relațiilor de muncă.

Inspectorii de muncă au verificat: angajarea personalului (inclusiv transmiterea contractelor individuale de muncă în aplicaţia REVISAL, în termenul legal și utilizarea muncii copiilor şi a tinerilor); timpul de muncă şi timpul de odihnă; repausuri periodice (repausul săptămânal, repausul zilnic, sărbătorile legale); garantarea în plată a salariului minim în construcții, potrivit O.U.G. nr. 114/2018 privind instituirea unor măsuri în domeniul investițiilor publice și a unor măsuri fiscal-bugetare, modificarea și completarea unor acte normative și prorogarea unor termene.

Dantes Nicolae BRATU, inspector general de stat:” Deși derulată doar pe parcursul a trei zile, această campanie în domeniul construcțiilor ne-a pus, din nou, în fața celui mai nociv fenomen de pe piața muncii: munca nedeclarată. Au fost depistate 248 de persoane prestând muncă nedeclarată, pentru care li s-au aplicat angajatorilor amenzi în valoare de 4.720.000 lei, iar pentru situațiile de muncă subdeclarată amenda a fost de 8.000 lei. 4 angajatori au fost sancționați pentru utilizarea muncii nedeclarate a tinerilor cu vârsta cuprinsă între 15 -18 ani. Pentru încălcări în domeniul relațiilor de muncă, altele decât muncă nedeclarată și subdeclarată, s-au aplicat amenzi în valoare de 224.300 lei. Inspectorii de muncă au depistat un număr de 50 de salariați pentru care nu s-a garantat nivelul salariului prevăzut de O.U.G. nr. 114/2018. Scopul campaniei a fost acela de creştere a gradului de conştientizare, atât a angajaţilor cât şi a angajatorilor în ceea ce priveşte necesitatea aplicării şi respectării legislației muncii pentru diminuarea cazurilor de muncă nedeclarată și subdeclarată. La acest capitol, suntem în fața unui paradox, întrucât, din practică, interacționând cu angajatorii, ne este semnalată o criză acută de forță de muncă în acest domeniu, însă, cu toate acestea, foarte mulți angajatori recurg la folosirea lucrătorilor fără întocmirea de forme legale de muncă, cu toate dezavantajele, pentru angajat și angajator, care decurg de aici.”

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Recomandările lunii noiembrie la HISTORY Channel
Articolul următor Black Friday: 60% dintre români vor cheltui până la 1.000 de lei pe comenzile lor online
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Patru zile la Karlovy Vary şi Mariánské Lázně
Cultură și Educație
Managerii din comerț și construcții preconizează o creștere accentuată a prețurilor
Economie
Panică la națională! Mircea Lucescu, luat cu salvarea din cantonament după ce i s-a făcut rău! Care este starea selecționerului
Sport

RSS Știri Financiare

  • Creștere puternică a numărului de călători pentru aeroporturile din România și în 2026
  • Sphera va deschide anul acesta 8 restaurante KFC, 2 Taco Bell și un Hard Rock Cafe
  • Tranzacțiile pe piața de birouri locală, la cel mai ridicat nivel din ultimii zece ani
  • Rețeaua de apartamente în regim hotelier Rezident, venituri de 1,5 milioane euro în 2025
HR

Programul “Succesul tău profesional” susținut de Nestlé a atras mii de tineri

4 minute
HR

Ministrul Muncii: Procentul din PIB pentru pensii prevăzut în PNRR va fi revizuit. Nu este un procent de care să ne lovim ca de un zid

3 minute
HR

Piața muncii, ritm accelerat în această toamnă

4 minute
HR

Suma cu care a crescut salariul minim va fi tăiată de la bonurile de masă de la 1 iulie

1 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?