Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: 45 milioane de persoane, amenințate de foamete la nivelul planetei
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
ExternFeatured

45 milioane de persoane, amenințate de foamete la nivelul planetei

Maria Capitaine
Autor Maria Capitaine
Publicat 8 noiembrie 2021
Distribuie
Foto: Namo Deet, Pexels,

Aceasta este constatarea alarmantă ce aparține agenției ONU Programul alimentar mondial (PAM). Situația este îngrijorătoare în 43 de țări ale planetei. Mai mult ca oricând, spun experți PAM, în 2021, insecuritatea alimentară a căpătat o anvergură ce a impus o mobilizare a statelor la luptă împotriva riscului generalizării foametei în lume. În total, spune PAM, 45 milioane de ființe umane de pe planeta noastră sunt amenințate de foamete, respectiv cu 3 milioane mai mult față de începutul acestui an. Este de remarcat în special situația din Afganistan, unde PAM aduce ajutor pentru 23 milioane de persoane. «Zeci de milioane de persoane sunt deja pe marginea prăpastiei. Conflictele, schimbările climatice și pandemia de Covid-19 au contribuit la creșterea considerabilă a numărului persoanelor ce suferă de o foamete cumplită», a declarat directorul executiv al PAM, David Beasley. «Prețul carburanților a crescut, prețurile la produsele alimentare urcă fulgerător, îngrășămintele devin mai scumpe – toți acești factori alimentează o nouă criză ca aceea care lovește în acest moment Afganistanul, precum și îndelungata stare de urgență din Yemen și în Siria», a adăugat David Beasley.

Costul prevenirii foametei în lume se ridică la 7 miliarde de dolari, în creștere față de 6,6 miliarde la începutul anului. Mecanismele tradiționale de finanțare sunt debordante. Familiile care se confruntă cu gravă insecuritate alimentară sunt obligate, potrivit PAM, «să facă alegeri devastatoare», căsătorind copiii la vârste mici, retrăgându-i de la școală sau hrănindu-i cu insecte, cu frunze sau cactuși. Informații de presă recente provenind din Afganistan semnalează că sunt familii nevoite să-și vândă copiii în încercarea disperată de a supraviețui. Numeroasele secete în Afganistan, combinate cu prăbușirea economică au afectat grav familiile, în timp ce 12,4 milioane de persoane în Siria nu știu cum își vor procura alimentele pentru următoarea masă. Situații de foamete acută sunt semnalate de asemenea de către PAM în Etiopia, Haiti, Somalia, Angola, Kenya și Burundi.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Statele Unite își redeschid frontierele pentru vizitatori străini, cu condiția să fie vaccinați
Articolul următor PCC Partidul Comunist Chinez a depășit o sută de ani de existență
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Salvați Copiii România a primit solicitări de sprijin de la 35 de unități medicale, care au nevoie urgentă de aparatură medicală performantă
Actualitate Sănătate
Simplificarea normelor privind durabilitatea și diligența necesară pentru întreprinderi
Extern
INFINEXA a fost numită administrator judiciar al societății Electrocentrale Craiova
Companii Energie

RSS Știri Financiare

  • Luca, Petru și Matei domină piața patiseriilor și simigeriilor
  • Largest office occupiers spend under 5% of turnover on modern workspaces
  • Romania’s coworking market expands by 20% this year
  • Piața de coworking din România a crescut cu 20% anul acesta

Citește și

Featured

România impune noi obligații de raportare fiscală pentru multinaționale

4 minute
Extern

Tensiune în creștere la frontiera Israelului cu Fâșia Gaza. Israelul a ordonat civililor să evacueze nordul Fâșiei Gaza

4 minute
Extern

În ajunul summitului european crucial din 1 februarie: Se extinde revolta agricultorilor europeni. Sute de tractoare ale agricultorilor belgieni vor paraliza joi cartierul european al Bruxellesului

4 minute
Economie

Nici măcar birocrația nu o implementăm cum trebuie!

3 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?