Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: 80% dintre românii care primesc notificări RO-ALERT se simt mai în siguranță în viața de zi cu zi
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Actualitate

80% dintre românii care primesc notificări RO-ALERT se simt mai în siguranță în viața de zi cu zi

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 8 octombrie 2024
Distribuie

Studiu Reveal Marketing Research

Cel mai recent studiu derulat de Reveal Marketing Research și-a propus să exploreze opiniile românilor în legătură cu sistemul RO-ALERTși să evalueze impactul acestuia asupra sentimentului de siguranță personală și a emoțiilor resimțite în urma alertelor primite.
80% dintre românii care primesc notificări RO-ALERT consideră că acestea contribuie semnificativ la sporirea siguranței personale. Cele mai frecvente reacții emoționale ale românilor la primirea mesajelor RO-ALERT sunt atenția (40%), prudența (34%) și teama (33%). Românii doresc îmbunătățiri pentru sistemul RO-ALERT, precum ajustarea volumului și tonului notificărilor (40%), opțiunea „Doar vizual”, fără sunet (27%), și eliminarea alertelor pentru situații „mai puțin urgente” (23%). 80% dintre cei care primesc notificări RO-ALERT consideră că acestea contribuie semnificativ la sporirea siguranței personale.
Potrivit celui mai recent studiu realizat de Reveal Marketing Research, 92% dintre români au notificările RO-ALERT activate, procent mai ridicat în rândul celor care au copii (95%, comparativ cu 87% în cazul celor fără copii).
De asemenea, 80%dintre cei care primesc notificări consideră că sistemul RO-ALERT contribuie în mod semnificativ la sporirea siguranței personale.
Referitor la tipurile de alerte primite, cele mai frecvent menționate sunt cele legate de condiții meteorologice extreme (81%), dezastre naturale precum inundații sau cutremure (49%), alerte privind animale periculoase (41%) și incendii (32%).

Atenția (40%), prudența (34%) și teama (33%) sunt principalele dispoziții emoționale resimțite de români atunci când primesc mesaje RO-ALERT

Notificările RO-ALERT transmit diferite dispoziții emoționale, cele mai des menționate fiind atenția (40%), prudența (34%) și teama (33%).
O analiză mai detaliată arată că persoanele cu vârste între 45-55 ani (44%) și cele peste 55 de ani (50%) se simt în mai mare măsură atente, în timp ce tinerii cu vârste între 18-34 ani manifestă un nivel mai ridicat de teamă (38%) comparativ cu media totală a eșantionului. Starea de prudență este mai accentuată în rândul celor care au copii (38%) comparativ cu cei fără copii (26%).
Totodată, tinerii cu vârste între 18-24 de ani se diferențiază ca fiind cei mai afectați de anxietate în urma primirii unor astfel de alerte (24% față de 16% total eșantion).
Referitor la reacțiile și comportamentele românilor când primesc mesaje RO-ALERT, 48% declară că sunt foarte atenți și urmează instrucțiunile, acest comportament fiind mai frecvent întâlnit în cazul celor peste 35 de ani. În schimb, 43% preferă să filtreze mesajele în funcție de importanță, atitudine mai frecvent întâlnită la tinerii între 18-34 de ani, iar 9% aleg, de obicei, să le ignore.
„Datele studiului indică faptul că românii au încredere în utilitatea sistemului RO-ALERT, ceea ce reflectă o conștientizare sporită a riscurilor în situații de urgență și contribuie la îmbunătățirea comportamentelor de pregătire și prevenție. Interesant este de subliniat și faptul că tinerii români manifestă o sensibilitate emoțională mai mare în fața incertitudinii, aceștia asociind în mai mare măsură sentimente de teamă și anxietate o dată cu primirea mesajelor RO-ALERT”, menționează Marius Luican, CEO al Reveal Marketing Research.
Românii ar aprecia opțiuni personalizate în sistemul RO-ALERT, pentru a diminua disconfortul cauzat de notificările sonore și a crește relevanța informațiilor primite.
Principalele îmbunătățiri dorite de români la sistemul RO-ALERT cuprind reglarea volumului și tonului notificărilor (40%), introducerea unei opțiuni de „Doar vizual”, fără sunet (27%), precum și eliminarea alertelor pentru situații percepute ca „mai puțin urgente” (23%).
Ajustarea volumului și tonului notificărilor este o preferință mai frecvent întâlnită în rândul femeilor (45% comparativ cu 35% dintre bărbați) și al persoanelor cu venituri mari, de peste 6000 RON (45%). Pe de altă parte, opțiunea pentru un mod ‘Doar vizual’ este mai atractivă pentru bărbați (40% față de 24% dintre femei).
Mai mult decât atât, persoanele de peste 55 de ani își doresc într-o măsură mai mare să aibă posibilitatea de a selecta tipurile de alerte pe care le primesc (28% față de 16% din totalul eșantionului).
Pe de altă parte, tinerii cu vârste între 18-24 de ani (22%) și părinții (19% față de 13% în cazul celor fără copii) manifestă un interes mai ridicat decât media eșantionului (15%) pentru opțiunea de a seta intervale de timp pentru primirea alertelor, cum ar fi blocarea notificărilor pe timpul nopții.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Numărul companiilor de impact în insolvență iminentă crește cu 18%, iar cele aflate în dificultate sunt la maximul din 2013 până în prezent
Articolul următor Ziua Mondială a Operei, celebrată la Opera Națională București printr-un spectacol inedit: „Opera Baroque Brunch”
Un comentariu
  • Florin spune:
    9 octombrie 2024 la 7:53

    Ma pis pe rahaturile lor de notificari ROALERT, sunt MINCIUNI INVENTATE DE UN SISTEM MAFIOT XARE VREA SA NE TINA IN INTUNERIC, FRICA SI TEROARE, SISTEMUL CAPITALIST MAFIOT

    Răspunde

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Volodimir Zelenski, vizită oficială în România. Nicușor Dan l-a primit la Palatul Cotroceni
Politic
Sală plină la premiera de gală a filmului ”Un loc sigur” la Muzeul Național de Artă al României
Cultură și Educație
Una din cinci gospodării ajunge sub pragul sărăciei după plata energiei
Actualitate Featured

RSS Știri Financiare

  • Primul magazin MR.DIY din România se va deschide în Supernova Pitești
  • Aerul din interior – detaliul invizibil care influențează confortul zilnic. Cum îl menții proaspăt în fiecare zi?
  • Decathlon va deschide un magazin de peste 1.000 metri pătrați în Plaza România 
  • 8 din 10 români sunt mai atenți la preț în acest an când fac cumpărături online
Actualitate

Eveniment de referință organizat de Excelența Sa dl. ambasador al Republicii Ecuador, José Luis Salazar Arrarte

2 minute
Actualitate

Salvaţi Copiii România investeşte 1 milion de euro în dotarea secţiilor de pediatrie şi terapie intensivă neonatală

11 minute
Actualitate

Ambasadorul Republicii Populare Chineze, E.S. Han Chunlin, și-a încheiat misiunea în România

11 minute
Actualitate

Activitatea salvamontiştilor în sezonul de iarnă 2018/2019

3 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?