Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Cum poate varia prețul plafonat al energiei electrice în funcție de consumul tău lunar. Material informativ ACUE
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Energie

Cum poate varia prețul plafonat al energiei electrice în funcție de consumul tău lunar. Material informativ ACUE

Contributor
Autor
Contributor
Publicat 17 ianuarie 2023
Distribuie

Mihai Nicuț (e-nergia.ro)

Ținerea sub control a consumului de energie electrică și monitorizarea constantă a acestuia vin în avantajul consumatorilor de energie electrică.

Conform legislației modificate la finalul anului 2022, prețul de plafon al energiei electrice nu mai depinde de media consumului lunar realizat în 2021. Din acest an, prețul se va calcula și aplica la consumul lunar. Astfel, în tandem cu monitorizarea și optimizarea consumului, transmiterea indexului autocitit facilitează încadrarea automată într-o tranșă de consum cu un preț mai mic sau poate asigura continuitatea în plafonul de consum compensat. Dacă într-o lună consumul de energie electrică este de 120 kWh, atunci prețul aplicat va fi de 0,8 lei/kWh. Dacă luna următoare consumul scade sub 100 kWh, atunci prețul aplicat de furnizor va fi de 0,68 de lei/kWh, corespunzător tranșei plafonate în care consumatorul s-a reîncadrat.

O serie de soluții dedicate eficienței energetice sunt disponibile pe website-urile furnizorilor de energie. Fiecare își poate monitoriza consumul de energie și poate lua măsuri pentru optimizarea acestuia. În plus, furnizorii pot transmite, la cerere, un istoric de consum. Profilarea consumului este utilă pentru a ști în ce perioade au fost înregistrate valori mari de consum ale energiei electrice, iar consumatorul își poate da seama cum poate elimina risipa de energie, dacă este cazul.

Din toamna anului 2021, în România, modul de facturare la energia electrică s-a schimbat de multe ori, în urma celor peste 20 de modificări legislative privind schemele de sprijin acordate diferitelor categorii de consumatori. Acest lucru a generat în rândul consumatorilor finali o preocupare majoră legată de felul în care vor evolua facturile și a modului în care este facturat consumul. La finalul anului 2022, 71% dintre consumatori erau mai interesați de reducerea costurilor și a consumului de energie decât în urmă cu un an, iar 65% dintre aceștia au declarat că interesul lor pentru monitorizarea consumului de energie, a crescut în ultimul an, conform raportului EY „Energy transition consumer insights”.

Aproape toți consumatorii fac modificări în stilul lor de viață, pentru a reduce consumul de energie, a economisi bani, timp și a proteja mediul. Autocitirea rămâne, pe termen lung, un gest simplu care aduce beneficii multiple de la predictibilitatea costului până la optimizarea facturii prin încadrarea într-o tranșă de consum mai mică, și automat la un preț mai scăzut. Informații complete despre index, despre proceduri și reglementări legate de citirea contorului și modul în care este facturat consumul se găsesc pe website-ul dedicat www.autocitiri.ro.

- Publicitate -

Articol susținut de Federația ACUE

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Doi din zece profesori spun că au identificat la școală copii cu simptome de gripă
Articolul următor Câștigul românilor în Pilonul II, dublu față de inflație în aproape 15 ani
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Scara lui Jacob (1990), un film de neuitat despre traumele și ororile războiului
Cultură și Educație
Elisabeta Bostan – o mare regizoare pentru cei mici
Cultură și Educație
PPE şi Renew Europe cer Comisiei Europene să blocheze finanţarea prin PNRR pentru România din cauza „amendamentului Fritz”
Extern

Flux RSS: Știri Financiare Știri Financiare

  • Românii cumpără haine mai rar. 8 din 10 caută branduri de calitate la preț redus
  • WALDEVAR construiește pentru SANY un proiect de 95 MWp solar și 220 MWh de stocare
  • JYSK inaugurează două magazine în Pantelimon și Câmpulung Moldovenesc
  • SellNet: Cum construiești o listă de prospecți B2B de calitate?
Energie

126,6 milioane dolari, taxa de solidaritate estimată de Rompetrol Rafinare

11 minute
Energie

Electricup: a fost publicată lista proiectelor admise spre finanţare, după rezolvarea contestaţiilor

1 minute
Energie

Furnizorii și traderii de energie și gaze din alte state UE pot opera mai ușor în România. Restricții ridicate de ANRE – proiect

1 minute
Energie

UE anunță posibilitatea de redeschidere a minelor

3 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?