Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Rezoluție a Parlamentului European: aprobă asistență suplimentară în valoare de 145 de milioane euro pentru Republica Moldova
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Extern

Rezoluție a Parlamentului European: aprobă asistență suplimentară în valoare de 145 de milioane euro pentru Republica Moldova

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 10 mai 2023
Distribuie
Foto: www.freepik.com

Comunicat de la Biroul de presă al Parlamentului European

– Suma totală a asistenței macrofinanciare în curs de desfășurare se ridică la 295 de milioane euro

– Guvernul orientat spre reforme poate avea acces la finanțare dacă îndeplinește anumite condiții

PE a votat suplimentarea ajutorului macrofinanciar pentru Republica Moldova cu până la 145 de milioane de euro pentru a ajuta țara să acopere o parte din nevoile sale de finanțare în 2023.

Eurodeputații au aprobat propunerea Comisiei de a acorda guvernului Republicii Moldova sprijinul pentru stabilizarea situației economice a țării, cu 561 voturi pentru, 43 împotrivă și 20 abțineri.

Sprijinul, în valoare totală de 45 de milioane euro sub formă de granturi și de până la 100 de milioane euro sub formă de împrumuturi, va fi plătit în două tranșe planificate pentru al treilea și al patrulea trimestru al anului 2023, dacă Republica Moldova îndeplinește anumite condiții. Acestea includ reforme ale sistemului judiciar, asigurarea statului de drept și a luptei împotriva corupției, precum și progrese satisfăcătoare în ceea ce privește punerea în aplicare a unui program macroeconomic al Fondului Monetar Internațional (FMI).

Ca urmare a invaziei Rusiei în Ucraina, economia din Republica Moldova s-a diminuat, iar climatul economic incert a afectat negativ investițiile și comerțul din țară. Criza energetică și scăderea consumului gospodăriilor și a investițiilor au pus o presiune suplimentară asupra finanțelor publice ale Republicii Moldova. În plus, creșterea bruscă a prețurilor la energie creează niveluri ridicate ale inflației.

Materii prime critice: asigurarea aprovizionării și a suveranității UE
14 septembrie 2023

Precizări ale autoarei raportului în dezbatere

Raportoarea Markéta Gregorová (Verzi/ALE, Cehia) a declarat: „Războiul de agresiune rusesc din Ucraina nu a cruțat pe nimeni și cu siguranță nu Republica Moldova. O combinație nefericită a războiului, a crizei energetice, a inflației uriașe și a scăderii consumului casnic și a investițiilor a erodat finanțele publice și a afectat mijloacele de subzistență ale cetățenilor moldoveni. Pe lângă toate acestea, influența crescândă a Rusiei în această regiune exercită o presiune suplimentară asupra economiei Republicii Moldova. În aceste vremuri dificile de vulnerabilitate economică și politică, trebuie să ajutăm și să sprijinim Republica Moldova.”

Context

Relațiile UE cu Republica Moldova se bazează pe Acordul de Asociere UE-Republica Moldova, inclusiv pe Zona de liber schimb aprofundată și cuprinzătoare, care asigură o asociere politică mai puternică și o integrare economică între UE și Republica Moldova. Consiliul euroopean din 23 iunie 2022 a acordat Republicii Moldova statutul de țară candidată la UE.

Aderarea Suediei la NATO: Viktor Orban l-a invitat la Budapesta pe premierul suedez Ulf Kristersson
23 ianuarie 2024

Moldova beneficiază de asistență macrofinanciară în curs care a intrat în vigoare la 18 iulie 2022.

- Publicitate -

Pașii următori

După aprobarea sprijinului de către Consiliul UE, acesta va fi publicat în Jurnalul Oficial al UE și se va aplica în ziua următoare datei publicării.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Declinul demografic se menține la cote alarmante
Articolul următor 7 din 10 români care își instalează sisteme fotovoltaice sunt din mediul urban
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Consiliul Concurenței pune în dezbatere angajamentele propuse de Sameday pentru a putea prelua Cargus
Companii
ANPC: Peste 1.500 de operatori verificați și amenzi de peste 5,6 milioane lei în urma controalelor naționale
Actualitate
România accelerează bugetarea verde. Etichetarea cheltuielilor bugetare și fiscale pentru anul 2025 a fost finalizată cu succes 
Finanțe și Bănci

RSS Știri Financiare

  • Prețurile locuințelor noi din București au crescut cu procente între 50 și 100% în cinci ani
  • Hambar Gardens, un nou proiect de case cu 100% energie verde, dotate cu pompă de caldură geotermică
  • Brokerii Victoria Finance au intermediat în 2025 credite în valoare de 24 milioane de euro
  • Pinum va inaugura anul acesta noua fabrică de la Moara Vlăsiei
Extern

Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, se va adresa Parlamentului European

1 minute
Extern

SUA și Rusia au căzut de acord asupra a patru principii legate de războiul din Ucraina. Discuțiile au durat mai bine de patru ore

2 minute
Extern

Premierul Moldovei: „Rusia şi Ucraina vor ajunge la o înţelegere în ceea ce priveşte tranzitarea gazelor”

2 minute
Extern

Noi livrări de arme, îndelungi și furtunoase ovații în Congresul american. Ce trebuie reținut de la vizita lui Volodimir Zelenski în Statele Unite

6 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?