Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Ucrainenii au atacat de pe mare și din aer portul Sevastopol, din Crimeea ocupată. Avans semnificativ în apropiere de Bakhmut
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Extern

Ucrainenii au atacat de pe mare și din aer portul Sevastopol, din Crimeea ocupată. Avans semnificativ în apropiere de Bakhmut

Contributor
Autor
Contributor
Publicat 17 iulie 2023
Distribuie
Foto: Hepta/Zuma Press / Yulii Zozulia

George Lupu (www.b1tv.ro)

Ucraina a lansat atacuri cu drone asupra portului maritim principal din Sevastopol, într-o mișcare care a distrus șapte drone aeriene și două subacvatice.

Ministerul rus a declarat că două drone aeriene au fost doborâte deasupra Mării Negre, în timp ce cinci au fost interceptate de forțele de război electronic ale Rusiei, scrie independent.

Aceasta vine după ce Vladimir Putin a avertizat că Rusia are un „stoc suficient” de bombe cu dispersie și își rezervă dreptul de a le folosi ca răzbunare împotriva forțelor ucrainene, după ce Washingtonul a furnizat Kievului munițiile interzise pe scară largă.

Amenințarea președintelui rus, în timpul unui interviu acordat televiziunii de stat, a venit în timp ce un șef de informații estoni a susținut că Ucraina se află în pragul unui progres major în contraofensivă, după ce a distrus posturile de comandă ale Kremlinului și a obținut câștiguri în apropiere de Bakhmut.

Între timp, autoritățile pro-ruse din Crimeea au susținut că au dejucat peste noapte un atac cu drone ucrainene în portul Sevastopol, care găzduiește flota Moscovei de la Marea Neagră, în timp ce oficialii ucraineni au declarat că un civil a fost ucis și opt răniți în atacurile rusești de la Harkov și Zaporojie.

În altă parte, oficialii ucraineni și polonezi au spus că un convoi mare care transporta luptători din armata privată Wagner a fost zărit intrând în Belarus din Rusia, în timp ce ministerul apărării din Minsk a publicat imagini care arată ceea ce pretindea că sunt luptători Wagner care instruiau soldați belaruși într-o tabără militară.

Lukașenko a ajuns să ordone deturnarea unui avion civil cu destinație în altă țară pentru a aresta un opozant
24 mai 2021

Viceministrul polonez Stanislaw Zaryn a spus că Varșovia crede că „pot fi câteva sute” de luptători Wagner în prezent în Belarus.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Doljul, „raiul” șomerilor
Articolul următor Natalia Intotero, propusă de PSD la Ministerul Familiei. Simona Bucura-Oprescu, propusă la Ministerul Muncii
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Tărâmul Cerbilor găzduiește festivalul ”Legendele Gorjului”
Cultură și Educație
Comuna Repedea, Județul Maramureș – promotor al învățământului dual
Cultură și Educație
ANCOM: 9 din 10 telefoane din România permit localizarea rapidă a apelanților la 112
Actualitate

RSS Știri Financiare

  • Piața mașinilor electrice din România, record în iunie. Tesla e lider, BYD câștigă teren
  • Vânzările mărcilor proprii Sezamo au crescut cu peste 75% în 2026
  • AFI Value Park, un nou brand pe piața parcurilor de retail din România. Unde sunt primele șapte locații?
  • ROKA Development lansează două proiecte rezidențiale premium cu 144 de apartamente
Extern

CESE ia în discuție prioritățile viitoarei Președinții cehe a UE și mixul energetic adecvat pentru viitorul Europei

6 minute
Extern

Regatul Unit: Londra nu exclude părăsirea Convenției ONU privind refugiații

2 minute
Extern

Un Brexit fără acord ar însemna un coșmar pentru industria de automobile

3 minute
Extern

Scene de haos pretutindeni în Franța după asumarea de către guvern, ocolind parlamentul, a legii privind reformarea sistemului de pensii

3 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?