Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: În fața concurenței de piață, UE ar trebui să aibă încredere în sine
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Actualitatea din China 

În fața concurenței de piață, UE ar trebui să aibă încredere în sine

Radio China Internaţional
Autor
Radio China Internaţional
Publicat 20 septembrie 2023
Distribuie

Preşedintele Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a anunţat recent că Uniunea Europeană va lansa o anchetă în ceea ce privește subvențiile acordate companiilor de autovehicule electrice din China. Germania și Franța, cele mai mari două entități economice din UE, au atitudini total opuse față de acest fapt. Guvernul și industria auto franceze sprijină ancheta UE, în timp ce industria auto germană și-a manifestat clar opoziția. Motivul este simplu pentru că interesele industriei auto germane pe piața chineză le depășesc cu mult pe cele ale Franței.Industria auto germană este îngrijorată că măsura va declanșa un război tarifar și va afecta interesele pe termen lung ale industriei auto a țării. Acest lucru reflectă că UE pare să nu fi cântărit interesele generale ale țărilor membre dintr-o perspectivă rațională și echilibrată. Nu e de mirare că German Economic Weekly crede că deciziile UE sunt conduse de „factori politici”.

În ultimii ani, industria autovehiculelor electrice din China a promovat în mod continuu inovația și a ocupat deja 8% din piața europene. În schimb, tranziția Europei la mașini electrice rămâne în urma Chinei și Statelor Unite ale Americii. Unele țări europene și marile companii auto sunt îngrijorate de faptul că piața europeană va fi inundată de produse chinezești. Aceasta este probabil adevăratul motiv al UE de a lansa o aşa-numită anchetă.

China devine o piață importantă pentru companiile europene de automobile. Guvernul chinez nu a impus niciodată obstacole pentru intrarea firmelor europene pe piața proprie. De ce UE nu poate răspunde cu aceeași monedă față de industria chineză auto? Ancheta privind subvențiile din uindustria auto chineză și protecționismul sub pretextul „concurenței loiale” nu numai că încalcă principiile concurenței loiale, ci contravine liberului schimb, la care UE a aderat întotdeauna.

În ultimii ani, companiile auto europene, precum BMW și Volkswagen și-au extins afacerile cu mașini electrice în China, au stabilit parteneriate cu companiile chineze, au obținut tehnologia de fabricare a bateriilor și au consolidat piața chineză. Potrivit datelor de la Rhodium Consulting din SUA, investițiile de anul trecut ale UE în industria auto chineză au atins un maxim record de 6,2 miliarde de euro. Companiile chineze au investit și au construit fabrici în țări europene precum Germania și Ungaria. Dacă acest tip de concurență și cooperare sănătoasă va putea continua va fi benefic în creșterea competitivității ramurii europene de auto și, de asemenea, va ajuta UE să își atingă obiectivele de reducere a emisiilor de carbon.

Articol realizat de Radio China Internațional și CCTV

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior 32 de țări pledează în favoarea Ucrainei la Curtea Internațională de Justiție
Articolul următor China acționează cu fermitate pentru a răspunde schimbărilor climatice
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Evocări ale unor personalități ilustre, dar și despre condiția omului modern, în ”Constelații diamantine”
Cultură și Educație
Ford – o celebră “familie pe roţi”
Cultură și Educație
Ucraina a primit setul complet de criterii pentru aderarea la UE
Extern

RSS Știri Financiare

  • Cererea pentru case pe structură metalică a crescut de aproape 10 ori
  • Rețeaua socială românească eYou intră în faza de pre-lansare după o investiție de 300.000 euro
  • Allview Auto lansează o mașină electrică cu 5 uși care poate fi condusă de la 16 ani
  • Freshful NOW extinde rețeaua din București, ajungând la cinci magazine cu funcțiune exclusiv online
Actualitatea din China 

„Poporul, pe primul loc”, articol semnat de Xi Jinping

2 minute
Actualitatea din China 

Miniștrii Apărării din China și SUA s-au întâlnit în Singapore

1 minute
Actualitatea din China 

Reprezentanții României au câștigat 5 medalii de argint și 17 de bronz la Mondialul de Wushu Kung-Fu din China

6 minute
Actualitatea din China 

Infrastructura Chinei se dezvoltă rapid

2 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?