Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Marcel Ciolacu: Marcel Boloș a văzut pericolul blocajului total al României. Nu mai putem continua cu o pensie medie pe octombrie de 1.980 lei, cu cel mai scăzut prag al sărăciei din Europa
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Finanțe și Bănci

Marcel Ciolacu: Marcel Boloș a văzut pericolul blocajului total al României. Nu mai putem continua cu o pensie medie pe octombrie de 1.980 lei, cu cel mai scăzut prag al sărăciei din Europa

Contributor
Autor
Contributor
Publicat 13 noiembrie 2023
Distribuie
Marcel Ciolacu Foto: Inquam Photos / George Călin

Vladimir Ionescu (www.b1tv.ro)

România are cel mai scăzut prag al sărăciei din Europa, iar în octombrie pensia medie era de 1.980 de lei, a declarat premierul Marcel Ciolacu, liderul PSD, luni, la Summitul Autorităților Publice Locale din țara noastră.

„Marcel Boloș a văzut pericolul blocajului total al României”, spune Marcel Ciolacu

„Știu ce l-a speriat pe Marcel Boloș, ca și ministru al Finanțelor. Știu și eu, știți și dumneavoastră la fel de bine ca și mine. Marcel Boloș a văzut pericolul blocajului total al României, pericolul de a pierde peste 70 de miliarde de euro, bani europeni – pericolul, fiindcă, când vorbim de PNRR, nu ar trebui să vorbim în primul și în primul rând despre bani, ar trebui să vorbim despre reformele care sunt în PNRR”, a declarat premierul. Acesta era adevăratul pericol”, a declarat premierul.

„Știu că s-au luat acele măsuri fiscale. Mai mult, discuția aprinsă pe legea pensiilor, dacă este sau nu sustenabilă atât anul acesta, anul viitor, în anii viitori… Doamnelor și domnilor, eu n-am prins niciun bunic în viață și acum nu mai am părinți în viață. Dacă dumneavoastră credeți că trebuie să continuăm cu o pensie medie pe luna octombrie, repet, medie, de 1.980 de lei, vă anunț că nu se mai poate. Este inuman. Avem cel mai scăzut prag al sărăciei din Europa. Nu se poate așa ceva!”, a subliniat Marcel Ciolacu.

„Cu adevărat, trebuie să găsim sustenabilitate, trebuie să venim cu o reformă fiscală în anii viitori, predictibilă, în 2025, 2026, echitabilă, trebuie să venim cu reforme atât la nivel central, cât și la nivel local”, a mai spus social-democratul.

- Publicitate -
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Evenimente din lumea artelor vizuale recomandate de UAP
Articolul următor Asociația Comunelor, nemulțumită de ordonanța de reducere a cheltuielilor. Primarul Emil Drăghici: Parcă am fi pe vremea lui Moș Gerilă, nu pe vremea lui Moș Crăciun
Un comentariu
  • Florin braileanul spune:
    13 noiembrie 2023 la 16:12

    Covrigarule, solutia e SA NU CUMVA SA TAI PENSIILE SPECIALE BĂAAAAAAA. Si cand la amaratii care au muncit 45 de ani le maresti pensia cu 170 ron, la smecherii aia care au frecat o la rece toata viata la buget si au iesit la pensie la 45 de ani, le o maresti cu 4.500 ron. Nu i mare diferenta ba de la 170 la 4.500,e democratie doar

    Răspunde

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Criza din Ceuta: Un oficial marocan spune că dezinformarea și rețelele de trafic au declanșat valul fără precedent
Extern
Dunărea pune frână transportului naval. Navele circulă și pe jumătate goale din cauza nivelului scăzut al apei
Actualitate Transporturi
Consiliul Concurenţei analizează preluarea mai multor companii din Spania de către Airbus Atlantic
Companii

RSS Știri Financiare

  • Finalizarea proiectului „Dezvoltarea infrastructurii aeroportuare a Aeroportului Satu Mare prin îmbunătățirea condițiilor de siguranță aeroportuară”
  • Gigantul canadian Couche-Tard va prelua proprietarul magazinelor Froo într-o tranzacție de 8,7 miliarde dolari
  • Deficitul bugetar nu se reduce prin ,,uciderea” companiilor private
  • Baze de date firme: cum găsești clienți noi pentru vânzări
Actualitate

Oportunități de finanțare din fonduri europene de peste 1,7 miliarde euro, programate în 2025

3 minute
Finanțe și Bănci

Bursa Binelui încheie anul cu peste 100.000 euro strânși pe platformă în 2021

4 minute
Finanțe și Bănci

Ce urmează după falimentele băncilor din SUA

13 minute
Finanțe și Bănci

Educația financiară, celebrată de ASF în cadrul Global Money Week 2026

3 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?