Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Termocentrala de la Ișalnița este oprită și nu mai produce energie
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Energie

Termocentrala de la Ișalnița este oprită și nu mai produce energie

Contributor
Autor
Contributor
Publicat 5 ianuarie 2024
Distribuie

Eugen Măruță (gds.ro)

Ultimul grup energetic de la Termocentrala Ișalnița a fost oprit și nu mai produce energie.

În momentul de față, s-a intrat într-un program de rezervă tehnică pentru o perioadă de 2 ani de zile. Potrivit sindicatelor din cadrul sucursalei, în ultimele zile, în lipsa activității de bază se face curățenie și reparații la diferite echipamente. Prin urmare, nu se mai produce energie electrică.

Termocentrala de la Ișalnița a fost pe vremuri mândria Complexului Energetic Oltenia. Aici au funcționat la un moment dat și opt blocuri energetice și se produceau peste o mie de megawați. Era locul în care orice energetician din Dolj și din Oltenia îşi dorea să lucreze. Rând pe rând, blocurile energetice s-au închis. De asemenea, ultimul grup al termocentralei de la Ișalnița a intrat în rezervă la 1 ianuarie 2024. Programul de menținere în rezervă este de 2 ani.

”Nu cred că va mai fi reluată activitatea”

Sindicatele nu sunt deloc optimiste cu privire la reluarea activității la Sucursala Electrocentrale de la Ișalnița. Aici ar trebui ca peste 2 ani să fie inaugurat un grup pe gaze naturale în colaborare cu societatea ALRO. Totul este însă abia în faza de proiect. „Privind activitatea Termocentralei Ișalnița, se află conform planului de restructurare în rezervă.

Din vorbe, suntem pregătiți să pornim când un grup din CEO, mai exact Turceni intră în reparație sau se oprește accidental. Însă, părerea mea este că după lunile de iarnă, Ișalnița nu va mai porni. În ceea ce privește personalul, eu sunt îngrijorat. Fiind un an electoral, veniturile cred că nu ne vor fi afectate, însă, după terminarea alegerilor, se va tăia în carne vie. Iar noi nu avem negociat nimic de sindicate în ceea ce privește protecția socială a celor care vor rămâne pe drumuri. Nu se mai fac nici măcar cârpeli, instalațiile merg din inerție, îngropate în cenușă și cărbune.

Chiar dacă ei – Directoratul, ne liniștesc din vorbe, se vede în rândul nostru, cei care lucrăm în producție, că finalul este aproape și inevitabil”, a declarat Nicușor Văduva, lider de sindicat la Termocentrala de la Ișalnița.

Hidroelectrica menține prețurile din contracte
3 aprilie 2023

Vor grup pe gaze la Ișalnița

Este de amintit că în Planul de restructurare al CEO se menționează că o societate cu capital mixt/SPV va fi înființată în vederea construcției unei centrale cu ciclu combinat pe gaz natural de 850 MW la Ișalnița. Aceasta va înlocui blocul 7 și respectiv blocul 8, ambele de 315 MW pe lignit. Din asociere va face parte compania ALRO.

Cota CEO deținută din capitalul social, de 59,9% din societatea mixtă, reprezintă o contribuție de 65 de milioane de euro. Investitorul selectat, ALRO SA, va participa cu o cotă deținută din capitalul social de 40,1%, reprezentând o contribuție de peste 43,5 milioane de euro.

Valoarea totală a proiectului este estimată la 506 milioane de euro. Proiectul a primit finanțare și din Fondul de Modernizare, iar noua societate mixtă (SPV) va beneficia de o finanțare nerambursabilă de 50% din proiect.

Guvernul României urmează să plătească aceste sume direct către noul SPV, în calitate de beneficiar final al Fondului de Modernizare, pe baza contractului de finanțare care va fi încheiat între SPV și Ministerul Energiei. De asemenea, proiectul va beneficia de o finanțare bancară pentru care CEO a mandatat o bancă comercială importantă să acționeze în rol de aranjor al sindicalizării. Termenul de punere în funcțiune a centralei electrice pe gaze de la Ișalnița este anul 2026, însă se înregistrează o întârziere de cel puțin doi ani în ceea ce privește implementarea proiectului.

elcen
Avaria de la CET București Vest a fost remediată
18 februarie 2025
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Un cadou de Anul Nou… din Australia
Articolul următor Coreea de Nord furnizează rachete Rusiei pentru a ataca Ucraina. Achiziții similare sunt așteptate și din Iran
Un comentariu
  • Florin braileanul spune:
    6 ianuarie 2024 la 18:36

    TOTI CEI CARE AU APROBAT SI EXECUTAT DISTRUGEREA ACESTUI COMPLEX TREBUIE SPANZURATI. INCEPAND CU PRESEDINTII DE TARA, MINISTRI SI TERMINAND CU HIENELE DIN CONSILIILE DE ADMINISTRATIE. TEADAREA SE PEDEPSESTE ASA

    Răspunde

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Florian Marin raportor CESE
Orașele europene sunt cheia creșterii economice și a tranziției verzi. Măsurile concrete lipsesc
Extern
Kelemen Hunor vrea refacerea coaliției pro-europene
Politic
Investigație pe piața serviciilor de pază: prejudiciu de peste 12 milioane lei cauzat prin subdeclararea muncii la o singură firmă
Featured Fiscalitate

RSS Știri Financiare

  • Sectorul imobiliar în centrul activității de fuziuni și achiziții din România
  • Primul magazin lululemon din România se deschide în iunie, la Băneasa Shopping City
  • Spartan, investiții de 4 milioane de lei anul acesta. A deschis restaurantul cu numărul 59
  • Jumătate din angajații români consideră că nu sunt plătiți suficient la locul de muncă
Energie

Hidroelectrica vine cu un preț și mai mic al energiei electrice pentru populație. Oferta este limitată însă, care sunt condițiile

2 minute
Energie

Bolojan: Prețurile la gaz pentru persoanele casnice, menținute până în primăvara anului viitor

2 minute
Energie

Parlamentarii doresc să legifereze creșterea cu 50% a numărului de angajați ai ANRE, Guvernul nu susține decizia

2 minute
Energie

Angajații CEO pot depune cereri pentru a primi 10 tone de cărbune

3 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?