Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: MIPE a demarat prima încărcare a tichetelor sociale din perioada 2024-2027
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Actualitate

MIPE a demarat prima încărcare a tichetelor sociale din perioada 2024-2027

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 20 februarie 2024
Distribuie

Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene a început alimentarea tichetelor sociale pentru alimente în valoare de 250 de lei pentru beneficiarii măsurii „Sprijin material pentru anumite categorii de persoane defavorizate în perioada 2024-2027”.

Astfel, încărcarea cardurilor va avea loc pe tot parcursul săptămânii, etapizat: în prima parte a săptămânii aproximativ 1,6 milioane de beneficiari vor primi sprijinul pe carduri, urmând ca aproximativ 1 milion de persoane să primească sprijinul în cea de-a doua parte a săptămânii. Concomitent, se vor distribui 90 de mii de carduri pentru noii beneficiari eligibili, care vor ajunge la aceștia prin Poșta Română.

Prima categorie de persoane pentru care se face alimentarea suporturilor electronice sunt pensionarii sistemului public de pensii, pensionarii aflați în evidența caselor de pensii sectoriale și beneficiarii de drepturi acordate în baza legilor cu caracter special, plătite de casele teritoriale de pensii/casele de pensii sectoriale, ale căror venituri lunare realizate sunt mai mici sau egale cu 2.000 lei. Menționăm faptul că MIPE a decis încărcarea cardurilor pe măsură ce eligibilitatea categoriilor se încheie, pentru ca beneficiarii să primească acest sprijin din partea Guvernului cât mai rapid.

Amintim faptul că, începând cu acest an, persoanele vulnerabile cu venituri nete mai mici de 2.000 lei vor beneficia de cardurile sociale pentru alimente și mese calde în valoare de 250 lei, o dată la două luni. Anterior, au beneficiat de acest sprijin persoanele cu venituri nete mai mici de 1.700 lei. Majorarea plafonului a fost propusă MIPE, iar tot din acest an, aceleași categorii de persoane vulnerabile vor beneficia, de 2 ori pe an, de pachete cu alimente.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Calitatea aerului, managementul deșeurilor și problemele legate de spațiile verzi, principalele nemulțumiri din micile comunități ale Bucureștiului
Articolul următor Peste 22.000 de vizitatori au ajuns la ROMEXPO cu ocazia Târgului de Turism al României
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

JO Hochei: Eternele rivale de peste Ocean, Canada și SUA, se vor întâlni în finală
Sport
Guvernul aprobă proiectul de atenuare a undelor de viitură pe Corund, pentru protejarea zonei Praid împotriva inundațiilor
Actualitate
Progrese concrete în dosarul de infringement Natura 2000. 30% din planurile de management și măsurile de conservare neadoptate în ultimii 9 ani au fost adoptate în ultimele 6 luni
Actualitate

RSS Știri Financiare

  • Prețurile locuințelor noi din București au crescut cu procente între 50 și 100% în cinci ani
  • Hambar Gardens, un nou proiect de case cu 100% energie verde, dotate cu pompă de caldură geotermică
  • Brokerii Victoria Finance au intermediat în 2025 credite în valoare de 24 milioane de euro
  • Pinum va inaugura anul acesta noua fabrică de la Moara Vlăsiei
Actualitate

Pandemia va accelera adoptarea telemedicinei și a soluțiilor de tip cloud

6 minute
statie spatiala
Actualitate

NASA publică noi imagini cu Staţia Spaţială Internaţională

1 minute
Actualitate

Doi militari români răniți în Afganistan

1 minute
Actualitate

S-a prelungit termenul de depunere a ofertelor pentru “Autostrada Sibiu – Pitești, Secțiunea 2: Boița – Cornetu”

1 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?