Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Adunarea Generală a Uniunii Consulilor Onorifici din România, unul dintre cele mai importante evenimente din agenda asociației
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Actualitate

Adunarea Generală a Uniunii Consulilor Onorifici din România, unul dintre cele mai importante evenimente din agenda asociației

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 11 aprilie 2024
Distribuie
Membrii UCOR prezenți la Adunarea Generală Pe rândul de sus, de la stânga la dreapta: Dna. Georgiana Pogonaru - Vicepreședinte UCOR - Consul Onorific al Islandei în România; Dna. Corina Martin - Consul Onorific al Republicii Kazahstan la Constanța; Dl. Agripa Popescu - Consilierul Consulului României la Klagenfurt; Dl. Mihai Ferariu - membru în Consiliul Director UCOR - Consul Onorific al Marelui Ducat de Luxemburg la București. Pe rândul de jos, de la stânga la dreapta: Dl. Ștefan Moțec - Consul Onorific al Cehiei la Timișoara, Dl. Emil Sîrbu – Consul Onorific al Indoneziei la Constanța, Dl. Amb. Ioan Donca - Prim-vicepreședinte UCOR - Consul Onorific al Letoniei la București, Dl. Andreas Huber - Președinte UCOR - Consul Onorific al Austriei la Sibiu, Dna. Av. Dr. Elena Bustea - Secretar General al UCOR - Consul Onorific al Republicii Ecuador la București, Dl. Marius-Mihail Puiu - membru în Consiliul Director UCOR - Consul Onorific al Austriei la Constanța, Dl. Dumitru Mihalescul - membru în Consiliul Director UCOR - Consul Onorific al Republicii Coreea de Sud la Rădăuti și Dl. Endre Molnar - membru în Consiliul Director UCOR , Consul Onorific al Ungariei la Drobeta Turnu Severin. Credit foto: UCOR

Uniunea Consulilor Onorifici din România (UCOR) a organizat pe 9 aprilie 2024 Adunarea Generală a membrilor UCOR, la sediul Consulatului Islandei în România. Adunarea Generală este unul dintre cele mai importante evenimente anuale din agenda asociației.

În conformitate cu ordinea de zi, au fost prezentate:

Raportul de activitate pentru anul 2023 – prezentat de către Preşedintele UCOR – domnul Consul Onorific Andreas Huber, Raportul financiar și Raportul cenzorului.

Dintre activitățile desfășurate în 2023, a fost evidenţiată evoluția pozitivă a UCOR pe plan diplomatic, atât intern cât și internațional, fiind amintită și semnarea Actului adițional la Protocolul de colaborare între Ministerul Afacerilor Externe al României și UCOR, în contextul multiplelor schimbări survenite în mediul diplomatic, geo-politic, economic, cultural ți social (21 noiembrie 2023).

În cadrul dezbaterilor ce au urmat, Preşedintele UCOR a prezentat strategia adoptată de Uniune pentru îndeplinirea obiectivelor sale statutare, cu accent pe:

– consolidarea poziţiei membrilor Uniunii în lumea diplomatică,

– continuarea colaborării active cu Ministerul Afacerilor Externe şi alte instituţii ale statului român,

Black-Friday-Line-672x372
evoMAG demarează runda a treia de reduceri de Black Friday
16 noiembrie 2018

– continuarea dezvoltării relaţiilor, pe multiple planuri, dintre ţările pe care membrii UCOR le reprezintă şi România, acționând ca niște punți de legătură, în domeniile economic, cultural, social și educațional.

În acest context, a fost adoptată agenda de activităţi pentru anul 2024.

Membrii UCOR prezenți la Adunarea Generală Credit foto: UCOR

În cadrul aceleiași ședințe, s-au desfășurat și alegerile pentru membrii noului Consiliu Director al Uniunii. Astfel, pentru următorii trei ani, Consiliul Director al UCOR este alcătuit din:

Colliers a oferit servicii de audit tehnic pentru pentru aproape 1,4 milioane de metri pătrați de spații
11 mai 2021

1. Președinte – Dl. Andreas Huber, Consul Onorific al Republicii Austria la Sibiu

- Publicitate -

2. Prim -vicepreședinte– Dl. Amb. Ioan Donca, Consul Onorific al Republicii Letonia la București

3. Vicepreședinte – Dna. Georgiana Pogonaru, Consul Onorific al Islandei în România

4. Secretar general– Dna. Elena Bustea, Consul Onorific al Republicii Ecuador la București

5. Trezorier – Dl. Eugen Lascu, Consul Onorific al Republicii Malta la București

6. Membru – Dl. Endre Molnar, Consul Onorific al Ungariei la Drobeta Turnu Severin

7. Membru (nou ales) – Dl. Mihai Ferariu, Consul Onorific al Marelui Ducat de Luxemburg la București

Ministerul Apelor și Pădurilor a oprit procedura de scoatere a celor 56 de hectare de pădure din Fondul Forestier Național
3 decembrie 2018

8. Membru (nou ales)– Dl. Dumitru Mihalescul, Consul Onorific al Republicii Coreea de Sud la Rădăuți

9. Membru (nou ales) – Dl. Marius Mihail Puiu, Consul Onorific al Republicii Austria la Constanța.

Au fost remarcate eforturile membrilor UCOR pentru creșterea recunoașterii și prestigiului Uniunii, care a fost posibilă grație implicării în acțiunile desfășurate, a prezenței active pe planurile diplomatic, economic, cultural și social.

În încheiere, au fost adresate mulțumiri tuturor membrilor pentru susținere și bună colaborare!

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior PS1 - „Dotarea... invatamant...“ - F-PNRR-Dotari-2023-6189 - comunicat lansare proiect Lansarea proiectului „DOTARE UNITĂȚI DE ÎNVĂȚĂMÂNT PREUNIVERSITAR DE PE RAZA SECTORULUI 1 AL MUNICIPIULUI BUCUREȘTI”
Articolul următor Alimente pentru micul dejun: PE adoptă noi reguli pentru a informa mai bine consumatorii
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Zelenski: „În Orientul Mijlociu s-au folosit mai multe rachete Patriot în trei zile decât în Ucraina de la începutul războiului”
Extern
Lucian Tudose, distins cu Premiul pentru Fotoreportaj, acordat de Uniunea Ziariștilor Profesioniști din România
Actualitate
Inovație în educație: 22 de colegii naționale au primit titulatura de „Colegiu de Antreprenoriat”
Cultură și Educație

RSS Știri Financiare

  • România, campioana Europei la numărul investitoarelor prin platforma XTB
  • Primul KFC Drive-Thru din zona metropolitană Iași, la Family Market Tomești
  • Brandul românesc de produse home & deco Genuin se extinde în Germania și Danemarca
  • Investitorii din comunitatea Bravva Angels s-au alăturat grupului care susține Fagura
Actualitate

Despăgubiri de 747.500 lei pentru doljenii afectaţi de inundaţiile din iunie

1 minute
Actualitate

Ajutoare de urgență de aproape 1,6 mil. lei, acordate de Guvern unor familii și persoane singure cu probleme socio-materiale, de locuit și de sănătate

1 minute
Actualitate

Ce „prostii“ a mai făcut Direcţia de Impozite şi Taxe Craiova

13 minute
Guvernul Romaniei
Actualitate

Înscrierile la Programul de Internship al Guvernului prelungite până pe 26 mai

2 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?