Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Timiș – în topul județelor cu potențial agricol ridicat: Oportunități de afaceri și perspective de investiții alternative
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Agricultură

Timiș – în topul județelor cu potențial agricol ridicat: Oportunități de afaceri și perspective de investiții alternative

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 16 aprilie 2024
Distribuie

Analiză CBRE România

CBRE România, liderul în furnizarea serviciilor în domeniul imobiliar comercial, lansează o analiză privind potențialul de afaceri și investiții alternative și de dezvoltare a județului Timiș. Conform acesteia, județul Timiș se remarcă drept un centru vital al agriculturii românești, fiind primul ca suprafața agricolă, de 693.034 hectare, și al doilea în ceea ce privește suprafața terenurilor cultivate în regim ecologic. În plus, județul din vestul României atrage un interes semnificativ și în creștere din partea investitorilor, reprezentând 5% din totalul tranzacțiilor cu terenuri agricole la nivel național în 2023.

„Județul Timiș, cu un potențial agricol semnificativ din punct de vedere al condițiilor climatice favorabile și solurilor fertile, atrage interesul investitorilor datorită oportunităților de dezvoltare ale zonei. În anul 2023, tranzacțiile cu terenuri agricole în județul Timiș au reprezentat 5% din totalul per țară. Mai mult, în primele două luni ale acestui an au fost încheiate aproximativ 850 de tranzacții, marcând o creștere de 31% comparativ cu perioada similară a anului precedent”, declară Mădălin Aresmerițoaie, Senior Consultant Industrial & Logistic Services, CBRE România.

Județul Timiș se evidențiază prin oportunități diverse de dezvoltare, aflându-se pe primul loc la nivel național în ceea ce privește suprafața arabilă, cu o cifră de 530.808 hectare. Această vastă suprafață arabilă constituie un pilon solid pentru creșterea și diversificarea activităților agricole în regiune.

Printre oportunitățile de investiție din zona Timișului se remarcă un lot de 1.500 de hectare, situat la aproximativ 10 km distanță de Recaș și la 35 km nord de Timișoara. Aflându-se la o distanță de aproximativ 50 de kilometri de granițele cu Ungaria și Serbia, terenul este amplasat strategic pentru a facilita accesul la piețele internaționale. Cu un sol de tip argilă aluvionară maro care se distinge prin fertilitatea excepțională și capacitatea de a susține o varietate de culturi agricole, acesta oferă condiții optime pentru creșterea plantelor. De asemenea, poziționarea proprietății în apropierea a două ferme deschide oportunități pentru colaborare și facilitează accesul la resurse și infrastructură agricolă de încredere.

Spre deosebire de alte regiuni ale țării care se confruntă cu perioade secetoase, cu precipitații insuficiente pentru realizarea unor culturi profitabile, județul Timiș se bucură de precipitații bogate. În plus, sistemul de canale de desecare contribuie semnificativ la gestionarea eficientă a surplusului de apă, asigurând condiții optime pentru obținerea unui randament agricol ridicat.

„Există aproximativ 9000 de km de canale de desecare care deservesc aproape 380.000 de hectare, utilizate drept tampon pentru apa de irigații. În ciuda acestui fapt, există o cerere mare pentru resursa de apă necesară irigațiilor în sezoanele secetoase. În fiecare an, fermierii trebuie să se adapteze condițiilor climatice în continuă schimbare. Cu toate acestea, grindina rămâne un fenomen meteo extrem predominant în ultimii ani în zona Timișului, chiar și în ceea ce privește despăgubirile. Spre exemplu, în iulie 2023, ploile torențiale și grindina abundentă au cauzat pabuge estimate la 15 milioane de lei, afectând 25.000 de hectare de pământ cultivat cu rapiță, grâu și floarea-soarelui”, declară Horia Lupu, Director General Agra Asigurări.

MADR demareaza lucrările de reabilitare a infrastructurii de irigaţii
21 februarie 2019

Fermierii timişoreni se aliniază noilor tendințe și adoptă practicile agriculturii regenerative

Fermierii din județul Timiș adoptă tot mai multe practici sustenabile de producție agricolă, renunțând la utilizarea îngrășămintelor chimice și pesticidelor sintetice. Această tranziție nu doar că promovează protejarea mediului înconjurător, ci și încurajează obținerea unor produse agricole mai sănătoase și mai naturale pentru consumatori.

„În județul Timiș se cultivă aproape 60.000 de hectare în sistem ecologic, clasându-se pe locul doi în topul județelor care practică acest tip de agricultură. Prin agricultura ecologică, ne referim la practicile care nu utilizează produse chimice și nici organisme modificate genetic, ci tehnologii de cultivare specifice, fiind singurul tip de agricultură reglementat prin cerinţele standard. Agricultorii apelează la aceasta ca urmare a cerințelor tot mai mari pentru produsele certificate ecologic. Mai mult decât atât, sprijinul oferit de Ministerul Agriculturii pentru cei care practică această agricultură este mai mare decât cel pentru agricultura tradițională”, declară Ion Toncea, Președintele Asociației pentru Agricultura Durabilă în România și Șeful Laboratorului de Agricultură Ecologică INCDA Fundulea.

Odată cu practicarea agriculturii conservative, rezerva de carbon organic, activitatea biologică, biodiversitatea supraterană și subterană, cât și structura solului sunt îmbunătățite. Degradarea solului este redusă în mare măsură, determinând o productivitate crescută.

„Pe termen lung, tot mai mulți fermieri vor trece la agricultura conservativă pentru că vor reduce cheltuielile în fermă, costurile cu utilajele sau personalul. Lucrările sunt reduse aproape la minim. În plus, putem să avem o cultură la care să folosim o cantitate de apă mai mică, deoarece în cazul acestor practici agricole, evaporarea este redusă de resturile vegetale ce formează stratul de suprafață. Solurile din Timiș sunt cunoscute pentru fertilitatea lor ridicată, iar agricultura conservativă se potrivește bine cu aceste soluri bogate în nutrienți, deoarece menține și îmbunătățește fertilitatea lor pe termen lung, fără a depinde excesiv de inputuri externe, cum ar fi fertilizanții chimici”, adaugă Petre Dănilă.

Subvenționarea accizei la motorina utilizată în agricultură continuă și în 2025
21 februarie 2025

În pofida potențialului agricol al zonei, agricultorii se confruntă cu problema pieței de desfacere. În contextul internațional, exporturile determină o pierdere de capital din partea fermierilor români, precum și o scădere a prețurilor pentru materia primă, determinând incapacitatea fermierilor de a-și asigura cheltuielile, și dependența acestora față de instituțiile financiare. Un alt sector slab dezvoltat în zona Timișului îl reprezintă cel zootehnic. Există un potențial ridicat în ceea ce privește creșterea animalelor și a păsărilor, în special ovine, bovine și porci, ca urmare a producției de cereale și leguminoase.

- Publicitate -

Cu toate acestea, nu numai agricultura atrage atenția investitorilor. Dezvoltările logistice din județul Timiș îl plasează pe primul loc regional ca hub industrial, după București. Această poziționare strategică, la granița de vest a țării și cu infrastructură dezvoltată, inclusiv autostrada A1 atrage investitori din domenii precum logistică, automotive și producție. Cu un stoc modern de peste 780.600 de metri pătrați de spații industriale și logistice și o rată de neocupare de doar 8.2% la sfârșitul anului 2023, județul Timiș este un magnet pentru marii jucători ai industriei.

Prin colaborarea cu experții și specialiștii din industrie, CBRE îşi propune să obțină o înțelegere cuprinzătoare a dinamicii și provocărilor cu care se confruntă investitorii în această regiune de mare importanță agricolă și economică a României, iar analiza a relevat oportunitatea pe care o reprezintă investiţiile în terenurile agricole. Studiul detaliat poate fi consultat aici.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior CMS își extinde spațiul de birouri și prelungește pe termen lung contractul de închiriere în One Tower
Articolul următor Ministerul Agriculturii: Tehnologia rachetelor antigrindină nu este poluantă
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Bolojan: Prețurile la gaz pentru persoanele casnice, menținute până în primăvara anului viitor
Energie
ANAT propune trei mecanisme de protecție pentru turiști: fondul de garantare pentru agenții, fondul pentru biletele de avion și fondul de repatriere în situații de criză
Turism
Nicușor Dan, primit în Polonia de Karol Nawrocki
Politic

RSS Știri Financiare

  • Livrările de locuințe noi, la cel mai redus nivel din ultimii opt ani. Cerere în scădere
  • Lime introduce un abonament lunar. Cât costă și unde este disponibil
  • City Grill, afaceri de 90 milioane euro în 2025. Investiții în locații iconice
  • Fabi Total Grup a închiriat 4.700 metri pătrați în CTPark Bucharest South
control ansvsa
Agricultură

Controale ANSVSA în sectorul produselor de origine nonanimală

6 minute
vita-de-vie
Agricultură

Vița de vie: așa să alegi butașii potriviți

4 minute
porumb
Actualitate

În România nu mai funcționează decât 50 de licee agricole. De patru ori mai puține ca acum 20 de ani

1 minute
Agricultură

Modificări aduse Legii cooperației

4 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?