Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Vești bune: România poate mult mai mult!
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
ActualitateFeatured

Vești bune: România poate mult mai mult!

Alexandru Tamba
Autor
Alexandru Tamba
Publicat 18 iunie 2024
Distribuie
Foto: www.freepik.com

Indiferent de domeniul de activitate, România poate mult mai mult decât credem noi. Acest lucru a fost demonstrat aseară, când împotriva tuturor pronosticurilor am învins la scor de neprezentare reprezentativa Ucrainei la Campionatul European de fotbal. Mărturisesc că nu am crezut, deși am sperat, că putem să învingem, dar mai mult, să facem un meci așa de bun. Mi-a lipsit încredrea, în schimb jucătorii care au intrat pe teren au crezut în ei și în calitățile lor, iar rezultatul s-a văzut. Este foarte bine, sper ca și în viața noastră de zi cu zi să credem că putem mai mult decât ceea ce realizăm în prezent. Putem să facem mai mult pentru cetățenii acestei țări: să dăm legi mai bune, mai realiste, în concordanță cu realitățile din viața de zi cu zi, să se pună în practică aceste legi, cred că tinerii, acei tineri merituoși, nu cei cu proptele în spate, indiferent de natura acestor proptele, pot duce România acolo unde poate fi datorită calităților pe care le au. Am văzut că se poate!

Încă o dată sportul ne arată drumul corect de urmat: muncă multă, organizare, inteligență, meritocrație! Sportul nu-l poți păcăli, pentru că în sport dai mereu examene, iar examinatorii sunt foarte riguroși, fiecare greșeală este penalizată. Competitorul tău dorește același lucru pe care-l vrei și tu, sportul este la fel de competitiv ca și economia, nu se fac cadouri, este care pe care. În schimb, în politică este totul pe dos. Ar trebui să se ia exemplul din sport și din economie și în politică.

Aseară, fotbalul ne-a arătat că putem, condiția este să nu încercăm să ajungem la rezultate pe alte căi decât cele corecte, în caz contrar vom ajunge unde și suntem, de altfel: deficit bugetar mare, pentru că credem în continuare că putem păcăli legile economiei, pentru că cheltuim mai mult decât ne permitem, inflație mare, cea mai mare din U.E., deficit de cont curent mare etc. Am văzut politicieni foarte bucuroși, fericiți, în urma victoriei de aseară. Este și normal, toți ne bucurăm, dar pe când ne vor face și ei pe noi fericiți, bucuroși? Nu de alta, dar acest popor chiar merită acest lucru.

Campionatul European se va încheia, sper cu rezultate cât mai bune pentru România, iar noi ne vom întoarce la problemele cotidiene: deficit bugetar, inflație, putere de cumpărare mai slabă, iar la orizont nu se întrezăresc speranțe înspre mai bine. Sper să mă înșel, așa cum m-am înșelat și cu șansele României la această întrecere europeană, aș fi cel mai bucuros dintre toți scepticii!

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior sanito cosuri gunoi Importanța amplasării corecte a coșurilor de gunoi stradale pentru păstrarea curățeniei orașului
Articolul următor Caricatura zilei
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Bisericuţa lui Bucur Ciobanul
Cultură și Educație
CM Hochei: După două reprize echilibrate, Canada surclasează Slovacia
Sport
Premier League, ultima etapă: Tottenham se salvează de la retrogradare, Sunderland și Bournemouth prind Europa League
Sport

RSS Știri Financiare

  • Care au fost cele mai lungi curse interurbane solicitate de clienții Bolt. Cât au costat
  • Vânzările Sphera Franchise Group au crescut în primul trimestru al anului 2026
  • Retailerul malaezian MR.DIY deschide primul magazin din București, în Grand Arena
  • Accente simple care aduc eleganță în orice încăpere
Actualitate

Atac rusesc de amploare la granița României. Flăcările s-au văzut din Brăila, Tulcea și Galați

3 minute
iohannis
Actualitate

Klaus Iohannis a participat la Summitul UE – Liga Statelor Arabe

4 minute
frontiera
Actualitate

52 de fapte ilegale la frontiera Romaniei

1 minute
Actualitate

Calendar

1 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?