Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Grecia va colabora cu România și Bulgaria pentru a combate explozia prețurilor. „Modelul pieței unice din UE nu funcționează pentru Europa de Sud-Est”
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Energie

Grecia va colabora cu România și Bulgaria pentru a combate explozia prețurilor. „Modelul pieței unice din UE nu funcționează pentru Europa de Sud-Est”

Contributor
Autor
Contributor
Publicat 10 septembrie 2024
Distribuie

Mihai Nicuţ  (e-nergia.ro)

Ministrul Energiei din Grecia, Theodore Skylakakis, a spus luni că piaţa unificată de electricitate din UE nu funcţionează pentru Europa de Sud-Est, adăugând că el va colabora cu România şi Bulgaria pentru a găsi o soluţie permanentă la explozia preţurilor la electricitate în regiune, informează Reuters, transmite Agerpres.

Grecia îşi obţine aproape jumătate din electricitate din parcuri fotovoltaice şi parcuri eoliene, la preţuri reduse, însă la fel ca şi alte ţări din sudul Europei s-a confruntat cu creşteri periodice de preţuri în lunile fierbinţi de vară, când cererea pentru aer condiţionat atinge valori maxime, iar oferta de electricitate din alte ţări interconectate este una redusă.

„Liniile electrice nu sunt suficiente pentru a transporta energie de pe piaţa din Europa Centrală spre cea din Europa de Sud-Est. Asta duce la preţuri extreme în unele zile, ceva ce nu poate fi acceptat”, a spus luni Theodore Skylakakis pentru un post de radio din Grecia.

Skylakakis a mai spus că modelul ţintă al unei piaţa unificate de electricitate în UE nu funcţionează. În acest sens, premierul Greciei este aşteptat să trimită o scrisoare către Comisia Europeană, în cursul acestei săptămâni.

Într-un comunicat de presă publicat ulterior, Ministerul elen al Energiei a informat că urmează să fie adoptată o iniţiativă comună de către miniştrii Energiei din Grecia, Bulgaria şi România pentru a crea „un mecanism permanent de intervenţie oricând se înregistrează preţuri extreme, din cauza izolării Europei de Sud-Est de restul pieţei energetice europene”.

Guvernul conservator de la Atena a prelungit luna trecută taxa pe profiturile excepţionale ale companiilor energetice, pentru a finanţa subvenţiile la electricitate pentru consumatorii care au dificultăţi de pe urma exploziei facturilor la energie. Duminică, premierul Greciei, Kyriakos Mitsotakis a spus că guvernul său va continua să facă asta atâta timp cât autorităţile europene nu reuşesc să rezolve problema.

“Poliția facturii”. Cum te va prinde statul dacă vrei să plătești prețul plafonat mic la energie pentru mai multe locuințe
16 decembrie 2022

Intenția Greciei de a forma un front comun cu România și Bulgaria pentru a combate explozia prețurilor la energie electrică a fost anunțată de presa elenă pentru prima dată în urmă cu șase zile.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Prețul benzinei și al motorinei a scăzut din nou azi și, sub pragul de 6,90 lei pe litru, piața a ajuns să anuleze efectul scumpirii generate de acciza mărită
Articolul următor Apple a prezentat noul iPhone16, promisiunea cu care vrea să intre în lumea AI
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Transformările din industria auto și implicațiile din perspectiva prețurilor de transfer
Auto
Bilanțul cutremurelor din Venezuela a crescut la 3.342 de morţi și 16.740 de răniţi
Extern
Putin l-a sunat pe Trump să se laude că “avansează cu încredere” în Ucraina
Extern

RSS Știri Financiare

  • Tendințe actuale în video marketing pe care orice business ar trebui să le implementeze – ce funcționează pe social media în 2026
  • Târgu Mureș, Pitești și Craiova în topul creșterilor de prețuri pe piața rezidențială
  • Electro-Alfa International și SGB-SMIT au investit 20 milioane euro într-o fabrică la Botoșani
  • Platforma socială eYou depășește 100.000 de utilizatori și introduce funcția video
Energie

Planuri urbanistice pentru parcurile fotovoltaice ale CEO

1 minute
Energie

Companiile Rețele Electrice lansează o licitație majoră pentru proiectare și executare lucrări de mentenanță și modernizare a rețelelor electrice de medie și joasă tensiune din regiunea Banat

2 minute
Energie

Consiliul Concurenței consideră normală scumpirea carburanților

2 minute
Energie

Rețele Electrice scoate la licitație lucrări de 45,8 mil. lei pentru modernizarea rețelelor din zona Geoagiu, județul Hunedoara

4 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?