Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Ford Otosan rămâne fără căldură şi opreşte producţia
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Auto

Ford Otosan rămâne fără căldură şi opreşte producţia

Contributor
Autor
Contributor
Publicat 14 noiembrie 2024
Distribuie

Valentin TUDOR (gds.ro)

Problemele pe care care Electrocentrale Craiova le are la cazanele pe cărbune nu îi lasă doar pe craioveni fără căldură, ci afectează foarte mult şi activitatea economică a firmelor din oraş.

Gigantul Ford Otosan, cel mai mare angajator privat din Craiova, a fost anunţat de Electrocentrale Craiova că nu îi mai poate furniza căldură, ceea ce a dus la reducerea activităţii ieri şi la întreruperea ei astăzi. Practic, Ford Otosan va trebui să se dea peste cap pentru a recupera cele două zile în care nu poate funcţiona din cauza problemelor de la SE Craiova.

Întreruperea activităţii a fost confirmată de reprezentanţii Ford Otosan la solicitarea GdS.

„În contextul avariei produse la furnizorul de apă caldă, activitatea de producţie vehicule şi motoare de la fabrica Ford Otosan din Craiova va fi oprită în cursul zilei de mâine, 14 noiembrie, iar astăzi, 13 noiembrie, se lucrează parţial“, se arată într-un răspuns al reprezentanţilor gigantului auto din Craiova. Parţial înseamnă că în uzină a lucrat doar schimbul I, iar angajaţii de la celelalte două schimburi au stat acasă.

Surse apropiate Ford Otosan au precizat pentru GdS că şefii producătorului auto au trei variante la dispoziţie: îi trimit pe angajaţi în şomaj tehnic, cei care mai au zile libere îşi iau concediu de odihnă sau producţia va fi recuperată în zilele de weekend, ceea ce nu este deloc pe placul angajaţilor.

Ce s-a întâmplat

Craiova a stat câteva zile în frig la începutul acestei luni din cauza faptului că nici unul dintre cele două blocuri energetice pe cărbune nu funcţiona, iar cel pe gaze nu făcea faţă consumului şi standardelor de furnizare a agentului termic. Acum o săptămână SE Craiova a anunţat că reia furnizarea căldurii în parametri după ce a reuşit să repare blocul energetic 2 pe cărbune. Atât de bine l-a reparat, că ieri noapte a crăpat.

AFM a anunţat o nouă sesiune a programului „Rabla Plus”
21 noiembrie 2023

„Societatea Electrocentrale Craiova S.A. anunţă că, începând cu data de 13.11.2024, ora 01:00, urmare a unei avarii produse la cazanul aferent blocului energetic numărul 2, furnizarea agentului termic se realizează la parametri reduși de funcționare până la remedierea problemelor ce au generat avaria. Au fost începute în regim de urgență lucrările de reparație necesare.Menționăm că echipele de intervenție lucrează în regim permanent pentru soluționarea problemelor apărute, astfel încât imediat ce intervenția se finalizează, se va relua furnizarea agentului termic la parametri normali de funcționare. Estimăm revenirea la parametri normali de funcționare în cursul serii de joi, 14.11.2024“, a anunţat societatea într-un comunicat.

Termen prea scurt, licitaţie anulată

Problemele SE Craiova vor continua şi pe viitor, iar locuitorii din cartierul Bariera Vâlcii în special, şi craiovenii în general, vor respira acelaşi aer poluat. Cele două grupuri pe cărbune urma să fie înlocuite de o nouă centrală pe gaz. Numai că licitaţia demarată în acest sens în primăvară a fost anulată, deoarece firmele interesate nu au depus oferte temându-se că nu pot finaliza lucrările până în 2026, termen impus prin PNRR.

Iată ce spunea ministrul Energiei, Sebastian Burduja, săptămâna trecută. „Marea problemă pe care o întâmpinăm este că termenul este foarte scurt. Grup pe gaz de o asemenea dimensiune să-l termini până se termină PNRR-ul va fi foarte dificil de făcut. Din păcate, la licitaţia pe care ei au organizat-o nu s-a prezentat niciun ofertant tocmai pentru că au invocat termenul foarte scurt de punere în funcţiune. Rămâne să găsim o soluţie în discuţiile cu compania şi posibili ofertanţi (…) Să vedem cine-şi asumă un asemenea termen, plecând de la ipoteza faptului că statul român oricum va susţine acest proiect, pentru că nu poţi să-i laşi pe craioveni în frig iarna”, a precizat Burduja, citat de Agerpres.

Termenul înaintat inițial pentru punerea în funcțiune a noilor capacități de producție de la Electrocentrale Craiova este 2026.

Ministerul Mediului lansează edițiile din 2021 ale Rabla Clasic și Rabla Plus
21 aprilie 2021
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Proteste la Paris înaintea meciului dintre Franța și Israel. Forțele de ordine au folosit gaze lacrimogene
Articolul următor Ministerul Muncii: Legea privind salariul minim european a fost promulgată. Creștem și protejăm veniturile lucrătorilor români!
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Evocări Constantin Brâncuși, la 150 de ani de la naștere, și Marin Sorescu, în ”Constelații diamantine”
Cultură și Educație
Cracovia – câteva repere istorice
Cultură și Educație
Gorenje îl numește pe Luka Modrić ambasador de brand: povestea lucrurilor mărețe începe acasă
Companii

RSS Știri Financiare

  • Cosmopolis a vândut mai multe locuințe în 2025 decât Târgu Jiu, Tulcea, Deva sau Reșița
  • Olanda scade, cererea pentru tabere educaționale în SUA și Japonia explodează. Harta studiilor abroad
  • Nostalgia Radio s-a lansat în FM. În București se ascultă pe frecvența 90,2 FM
  • Magazinul Action cu numărul 9 din România se deschide la Satu Mare
dacia
Auto

Când apar primele modele electrice Dacia

2 minute
Auto

Reduceri uriașe la Dacia: Cât a ajuns să coste un Duster

1 minute
Auto

Dacia a lansat noul model Spring 

4 minute
dacia-1300-11-900-euro-324623
Auto

Dacia a produs mașini de peste 5 miliarde de euro la Mioveni, în 2018

1 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?