Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: ANPC consiliază mediul de afaceri din zonele turistice înaintea Comandamentului de Iarnă 2024
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Actualitate

ANPC consiliază mediul de afaceri din zonele turistice înaintea Comandamentului de Iarnă 2024

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 12 decembrie 2024
Distribuie

Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC) a organizat o sesiune de consiliere online dedicată mediului de afaceri din HORECA și turism, care își desfășoară activitatea în principalele zone de vacanță din România, în perioada sărbătorilor de iarnă. Acest demers precede lansarea Comandamentului de Iarnă 2024-2025 – structură specială a ANPC destinată monitorizării activităților comerciale în acest sezon.

În deschiderea întâlnirii, Sebastian Hotca, președintele interimar al ANPC, a subliniat importanța colaborării între instituție și operatorii economici, punând accent pe necesitatea respectării drepturilor consumatorilor. „ANPC dorește să fie un partener al mediului de afaceri, oferind consiliere proactivă pentru a asigura servicii de calitate și pentru a crește gradul de satisfacție al turiștilor. Este esențial să lucrăm împreună pentru a îmbunătăți condițiile oferite consumatorilor în această perioadă intensă,” a declarat oficialul.

Directorul general al ANPC, Paul Anghel și comisarul Lucian Rus,  au prezentat pe scurt principalele condiții legale în desfășurarea activităților în domeniul alimentației publice și serviciilor de cazare, fiind menționate inclusiv ghidurile de bune practici și fișele de control și, de asemenea, au atras atenția asupra riscului apariției falșilor comisari care ar putea pretinde că reprezintă instituția, subliniind că echipele oficiale de control ANPC sunt întotdeauna identificate prin legitimații de serviciu. Fotografiile și numele comisarilor autorizați pot fi verificate pe site-ul oficial al instituției.

Recomandări pentru operatorii economici:

● Consultați ghidurile și materialele oferite de ANPC pentru a asigura conformitatea produselor și serviciilor cu reglementările legale.

● Verificați întotdeauna identitatea reprezentanților ANPC prin intermediul legitimațiilor și al informațiilor oficiale publicate pe site-ul instituției www.anpc.ro.

● Luați măsuri prompte pentru a îmbunătăți calitatea serviciilor și produselor oferite turiștilor, pentru a evita eventualele sancțiuni și reclamații.

bnr
PSD, mesaj pentru BNR în ziua în care euro a atins cel mai ridicat nivel din istorie
10 ianuarie 2019

În cadrul întâlnirii, participanților le-au fost puse la dispoziție materiale informative menite să sprijine activitatea operatorilor economici și să clarifice standardele de conformitate pe care aceștia trebuie să le respecte.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior ARETEX: Colectarea separată a deșeurilor textile, obligatorie de la 1 ianuarie
Articolul următor Anularea unor obligații de plată datorate bugetului ANCOM se poate cere până la data de 19 decembrie 2024
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Consiliul Concurenţei analizează preluarea mai multor companii de către Sika AG
Companii
ANL a recepţionat 24 de locuinţe pentru tineri în orașul Boldești-Scăeni
Actualitate
A fost scăzută valoarea minimă a obligațiilor fiscale restante pentru debitorii persoane fizice de la 3.000 la 1.200 de lei
Fiscalitate

RSS Știri Financiare

  • Economia dietelor specifice: Cum s-a transformat nișa produselor „fără” într-o piață globală de miliarde
  • Managementul activelor imobiliare: Cum protejezi valoarea unei proprietăți prin controlul microclimatului
  • Valoarea medie a pensiei se apropie de 2.800 lei, în România
  • Sistemul de preluare a ambalajelor reciclabile cu sacul, IZI, bifează returnarea cu numărul 1 milion
Actualitate

Florin Toma, membru CECCAR, a fost ales noul președinte al Accountancy Europe

1 minute
Actualitate

Creştere semnificativă a preţurilor producţiei industriale

1 minute
Actualitate

Ambasadorul României numit în Republica Arabă Egipt, în vizită la CCIB

4 minute
Actualitate

Diferența de productivitate: Un nou sondaj arată că 9 din 10 vânzători pariază pe agenții AI

8 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?