Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: ”Surâsul prințului Mîșkin”, o lectură obligatorie pentru aprofundarea și lărgirea perspectivei asupra culturii și a filosofiei existenței
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Cultură și EducațieOpinii

”Surâsul prințului Mîșkin”, o lectură obligatorie pentru aprofundarea și lărgirea perspectivei asupra culturii și a filosofiei existenței

Mihai Gîndu
Autor
Mihai Gîndu
Publicat 12 februarie 2025
Distribuie

”Surâsul prințului Mîșkin”, de Aura Christi, lucrare apărută anul trecut la Editura Ideea Europeană, este o selecție eclectică de texte scurte, eseuri pe teme diverse, și nu neapărat una de articole subsumate unei singure direcții.

Lectura este însă cu atât mai fascinantă cu cât autoarea, o reputată scriitoare, poetă, eseistă și jurnalistă română originară din Republica Moldova, folosește o paletă extrem de largă de cunoștințe aprofundate în domeniul literaturii și al filosofiei pentru a contura texte care rămân accesibile și cititorului obișnuit, nu doar elitelor cărora, în mod evident, li se adresează.

De la sensul vieții și piatra filosofală, evocate în eseul ”Despre drumul care e piatra”, la superba scriere ”Umărul Giocondei”, Aura Christi împărtășește cititorului din bogata sa hrană spirituală, din multele reflecții existențiale – și nu numai.

Aflăm că Eminescu, Blaga, N. Stănescu, Dostoievski, Pușkin, Țvetaieva, Rilke, Nietzsche, Unamuno, V. Woolf și alții se numără printre autorii ei preferați, ale căror texte le analizează și interpretează frecvent.

Un citat din ”Cum iubesc poeții” (”Iubindu-ți abisul, faci primul pas spre înțelegere”) ar fi, singur, în măsură să genereze discuții și interpretări ce s-ar putea întinde pe un tom întreg.

Iar ”Prizonierii Zeului” este unul dintre cele mai tulburătoare și profunde eseuri pe care le-am parcurs vreodată, despre condiția creatorului de artă, dar și despre dualitatea spirit-materie, despre existența umană văzută prin prisma transcendentului.

”Ce este poetul, dacă nu un vrăjitor locuit de Zeu, instrument și om, în același timp?”, se întreabă retoric autoarea.

Evenimente plastice recomandate de UAP
21 februarie 2026

”Poezia ca oglindă a urcușului în spirit; Poezia ca poveste a eului absolut, murmurată de pe marginea trupului. Trup devenit prelungire a duhului”.

Unitatea spirit-materie există – și totuși, aparent paradoxal, există un resort al disjungerii din care se naște toată febra creatoare, alimentată deseori de suferința umană.

Sunt evocate lucrări de Nichita Stănescu și Mihai Eminescu, din care amintim două citate: ”Cascada lumii las-o să irumpă/În peștera flămândă-a sufletului meu” (Nichita Stănescu – Îndoirea luminii), ca și ”acel strigăt eminescian, despre care s-ar putea scrie rafturi de cărți” – ”Pe mine/Mie redă-mă”, din finalul Odei (în metru antic).

”Unde ne sunt visătorii?” este o meditație amară privind tendințele lumii contemporane, care evocă celebrul poem al lui Alexandru Vlahuță, dar poposește și asupra prezentului tot mai tehnologizat și lipsit de spirit.

Frumusețea creștină a limbii române
24 iulie 2023

Candoarea, ”acest dar superior”, ”această calitate rară” de care se bucură, adesea, ”copiii, sfinții, unii poeți și unii artiști”este văzută ca o nestemată de mare preț, dar aruncată la gunoi de contemporaneitate (îmi vine să zic precum mărgăritarele date la porci despre care vorbea Iisus, n.m.). (A se vedea ”Cultul prieteniei”).

- Publicitate -

Un citat foarte percutant din ”Pekin și o lecție de iubire”: ”Cred că la răscrucea la care se află omenirea, poezia s-a transformat într-un instrument de reumanizare a omului, asaltat de pericolul de a claca sub presiunea politicii corecte și a globalizării interpretate abuziv: ca ștergere a granițelor dintre identități și ca pulverizare a valorilor fondatoare ale umanității” (foarte adevărat și foarte actual, n.m.).

Tabletele din care este alcătuit acest volum reprezintă mai mult decât analize, sunt pilde menite să sporească înțelepciunea, dar și trăiri redate cititorului cu profunzimea și la intensitatea cu care au fost consumate.

Frecventele referiri la extrase religioase au anexate și interpretări deosebite, nu sunt simple trimiteri la Biblie sau alte texte bisericești.

”Surâsul prințului Mîșkin”, culegere de texte redactate cu îndemânarea, rigoarea și pasiunea unei scriitoare autentice, este și suită de eseuri, și critică sau analiză literară, și mini-tratat de filosofie, și prilej de reflecții asupra existenței, și sondare a psihologiei umane, și (uneori) jurnal de călătorie.

Și tocmai pentru că reușește să fie atât de multe lucruri, să acopere atâtea arii, fără a se cantona la o singură temă și fără să aparțină unui singur gen, îl recomand cu căldură cititorului dornic să savureze o asemenea experiență.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior ANUNȚ
Articolul următor O destinaţie frecventă – Sofia
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Presa iraniană: Strâmtoarea Ormuz se închide din nou
Extern
Sute de mii de ucraineni, în beznă. Rușii au bombardat o centrală electrică
Extern
ANPC dezvoltă sistemul soluționării alternative a litigiilor (SAL)
Actualitate

RSS Știri Financiare

  • 1 din 20 de zboruri cu plecare de la Otopeni au înregistrat întârzieri de peste o oră
  • Brandul internațional Nill’s Furniture deschide un showroom la Craiova
  • Creștere puternică a numărului de rezervări early booking pentru Albena în acest an
  • Economia dietelor specifice: Cum s-a transformat nișa produselor „fără” într-o piață globală de miliarde
Cultură și Educație

In memoriam Eugen Crăciun (1922-2001) – 100 ani de la naștere

4 minute
Cultură și Educație

Telekom Romania anunţă cea de-a noua ediţie a programului „Bursele Telekom”

3 minute
Cultură și Educație

A apărut nr 37, ianuarie-martie 2026 al revistei „Sintagme Codrene” –revistă a conștiinței culturale, pluralității vocilor și unității valorilor

5 minute
Cultură și Educație

Surprinzătorul şi atipicul Henry Miller

6 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?