Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: The Guardian: Rusia este acuzată că a încercat să pirateze camerele de supraveghere a frontierelor, inclusiv din România
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Extern

The Guardian: Rusia este acuzată că a încercat să pirateze camerele de supraveghere a frontierelor, inclusiv din România

Magda Dragu
Autor
Magda Dragu
Publicat 22 mai 2025
Distribuie

The Guardian relatează că Rusia a încercat să acceseze camerele de supraveghere a frontierelor, inclusiv din România, pentru a spiona şi a întrerupe fluxul de ajutoare occidentale care intră în Ucraina, au afirmat serviciile de informaţii ale Regatului Unit într-un raport elaborat împreună cu aliaţii. În cazul României, ar fi fost accesate circa 1.000 de camere, conform news.ro.

O unitate a serviciilor militare de informaţii ale Rusiei este acuzată că a folosit o serie de metode pentru a viza organizaţiile care furnizează „asistenţă străină”, prin piratarea camerelor de luat vederi de la punctele de trecere a frontierei şi de la gări, precum şi din apropierea instalaţiilor militare. Unitatea GRU 26165 este, de asemenea, acuzată că a trimis e-mailuri de phishing conţinând pornografie şi informaţii profesionale false şi că a obţinut, prin furt, parole de conturi pentru a intra în sisteme.

Campanie cibernetică maliţioasă împotriva organizaţiilor publice şi private din statele NATO

Unitatea – cunoscută şi sub numele de APT 28 şi Fancy Bear – a desfăşurat o campanie cibernetică maliţioasă împotriva organizaţiilor publice şi private din statele NATO începând din 2022. 

Unitatea rusă a fost acuzată anterior de scurgerea de date ale Agenţiei Mondiale Anti-Doping şi a jucat un rol-cheie în atacul cibernetic din 2016 asupra Comitetului Naţional Democrat din SUA.

Într-o notă consultativă, Centrul Naţional de Securitate Cibernetică din Regatul Unit (NCSC) – parte a GCHQ (Centrul Guvernamental de Comunicaţii – serviciu de informaţii, securitate şi siguranţă cibernetică al Marii Britanii, n.r.) – îndeamnă companiile private implicate în livrarea de ajutoare să „ia măsuri imediate pentru a se proteja”.

Raportul consultativ a fost elaborat împreună cu agenţii din SUA, Germania, Republica Cehă, Polonia, Australia, Canada, Danemarca, Estonia, Franţa şi Ţările de Jos, precizează The Guardian.

10.000 de camere ar fi fost accesate în apropierea „instalaţiilor militare şi a staţiilor feroviare“

„În plus faţă de ţintirea entităţilor logistice, actorii unităţii 26165 au folosit probabil accesul la camere private în locaţii-cheie, cum ar fi în apropierea punctelor de trecere a frontierei, a instalaţiilor militare şi a gărilor, pentru a urmări mişcarea materialelor în Ucraina”, se arată în nota de informare. „Actorii au utilizat, de asemenea, servicii municipale legitime, cum ar fi camerele de trafic”, adaugă NCSC.

Duminică la Paris: «Fularele roșii» contra «Vestele galbene»
28 ianuarie 2019

Aproximativ 10.000 de camere ar fi fost accesate în apropierea „instalaţiilor militare şi a staţiilor feroviare, pentru a urmări circulaţia materialelor în Ucraina”, dintre care 80% în Ucraina şi 10% în România, potrivit serviciilor britanice.

Piratarea ar fi oferit acces la un „instantaneu” al imaginilor camerelor

De asemenea, 4% dintre camerele vizate se aflau în Polonia, 2,8% în Ungaria şi 1,7% în Slovacia. Locaţiile celorlalte camere vizate nu au fost furnizate. Piratarea ar fi oferit acces la un „instantaneu” al imaginilor camerelor, potrivit raportului.

Au fost făcute şi alte încercări menite să colecteze informaţii sensibile despre transporturi, cum ar fi orarul trenurilor şi programele de transport.

Phishing vocal pentru a obţine acces la conturi privilegiate

„În cel puţin un caz, actorii au încercat să utilizeze phishing-ul vocal pentru a obţine acces la conturi privilegiate, dându-se drept personal IT”, se arată în avertismentul formulat pe baza informaţiilor primite din 10 ţări, inclusiv SUA, Franţa şi Germania.

Statele membre NATO discută la Bruxelles încălcarea spaţiului aerian al Estoniei de către Rusia
22 septembrie 2025

„Subiectele e-mailurilor de spearphishing au fost diverse şi au variat de la subiecte profesionale la teme pentru adulţi. E-mailurile de phishing au fost trimise frecvent prin intermediul conturilor compromise sau al conturilor gratuite de webmail. E-mailurile erau de obicei redactate în limba maternă a persoanei vizate şi trimise unui singur destinatar vizat” – precizează raportul.

- Publicitate -

Paul Chichester, directorul de operaţiuni al NCSC, a avertizat: „Această campanie rău intenţionată a serviciului de informaţii militare al Rusiei prezintă un risc serios pentru organizaţiile vizate, inclusiv pentru cele implicate în furnizarea de asistenţă Ucrainei”.

„Regatul Unit şi partenerii se angajează să crească gradul de conştientizare a tacticilor utilizate. Încurajăm cu tărie organizaţiile să se familiarizeze cu ameninţările şi cu sfaturile de atenuare incluse în aviz pentru a le ajuta să îşi apere reţelele”, a adăugat el.

Printre acţiunile sugerate se numără creşterea monitorizării, utilizarea autentificării multifactoriale cu factori puternici – cum ar fi parolele – şi asigurarea aplicării prompte a actualizărilor de securitate pentru gestionarea vulnerabilităţilor.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior GenAI și viitorul profesioniștilor fiscali
Articolul următor TIFF.24 anunță cele două competiții internaționale
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Războiul din Ucraina intră în al cincilea an
Extern
De Dragobete, Sărbătoare dulce a Magiunului din Prune Topoloveni, Sonimpex aniversează 33 de ani de existență
Actualitate
Curtea Supremă din SUA a anulat unele dintre taxele vamale impuse de Donald Trump pentru că nu au fost discutate în Congres
Extern

RSS Știri Financiare

  • Prețurile locuințelor noi din București au crescut cu procente între 50 și 100% în cinci ani
  • Hambar Gardens, un nou proiect de case cu 100% energie verde, dotate cu pompă de caldură geotermică
  • Brokerii Victoria Finance au intermediat în 2025 credite în valoare de 24 milioane de euro
  • Pinum va inaugura anul acesta noua fabrică de la Moara Vlăsiei
Extern

Nicușor Dan: „România va continua să sprijine Republica Moldova”. „Cea mai mare amenințare a prezentului este Federația Rusă”

2 minute
Extern

Israelul a ucis 52 de persoane în nord-estul Libanului

2 minute
Extern

Coreea de Nord a lansat și în ultima zi a anului nu una, ci trei rachete balistice

2 minute
Extern

Varșovia denunță schimbarea tacticii Minskului în manipularea migranților prezenți la frontiera cu Uniunea Europeană

3 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?