Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Măsurile luate de autorități, în urma incidentului de pe Transfăgărășan
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Actualitate

Măsurile luate de autorități, în urma incidentului de pe Transfăgărășan

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 8 iulie 2025
Distribuie

În urma incidentului petrecut pe Transfăgărășan, soldat cu decesul unui motociclist, care a fost atacat de un exemplar de urs brun, echipa de intervenție desemnată a acționat conform procedurilor legale și a recurs la extragerea ursoaicei implicate, în baza Ordonanței de Urgență nr. 81/2021. Ulterior, autoritățile au confirmat că femela avea trei pui, rămași orfani în zona intervenției.

Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor precizează că echipa de intervenție a acționat în conformitate cu prevederile OUG 81/2021, care reglementează intervențiile imediate în cazul atacurilor urșilor bruni asupra persoanelor sau bunurilor acestora.

În baza aceluiași act normativ, puii rămași în urma recoltării unei femele trebuie relocați de urgență în centre specializate. Art. 6, alin. (3) prevede explicit: „În cazul extragerii prin eutanasiere/împușcare a unui exemplar de sex feminin cu pui, aceștia sunt relocați de urgență în cadrul unor centre de reabilitare specializate sau adăposturi autorizate”.

Exact în același mod s-a procedat și în luna aprilie, când ursoaica implicată într-un atac asupra unei turiste din Spania a fost extrasă, iar puii au fost imediat relocați, în condiții de siguranță.

În cazul actual, având în vedere dezbaterile apărute în spațiul public, Ministerul a transmis în cursul zilei de 7 iulie 2025 o adresă oficială către Direcția Silvică Argeș, solicitând finalizarea acțiunii în conformitate cu legislația în vigoare, în contextul în care s-a confirmat prezența a trei pui orfani.

Salutăm disponibilitatea centrului de reabilitare pentru urși de la Zărnești, administrat de Asociația „Milioane de Prieteni”, de a prelua și îngriji acești pui. Existența unui astfel de partener responsabil și pregătit este esențială în intervențiile rapide și eficiente.

Ministerul va continua să monitorizeze cazul și solicită autorităților locale să acționeze cu celeritate, în spiritul legii și al protecției faunei sălbatice.

Minele plutitoare din Marea Neagră pun în pericol lanțurile de aprovizionare cu cereale și petrol
7 aprilie 2022
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Sancțiuni de 50.000 lei la Spitalul Județean din Mehedinți, în cazul pacienților cu afecțiuni neuropsihice
Articolul următor Acceleratorul WEH al centrului de inovare digitală Wallachia eHub promovează inițiativa STEP – „11 fonduri într-unul singur”
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Consiliul Concurenţei analizează preluarea mai multor companii de către Sika AG
Companii
ANL a recepţionat 24 de locuinţe pentru tineri în orașul Boldești-Scăeni
Actualitate
A fost scăzută valoarea minimă a obligațiilor fiscale restante pentru debitorii persoane fizice de la 3.000 la 1.200 de lei
Fiscalitate

RSS Știri Financiare

  • Valoarea medie a pensiei se apropie de 2.800 lei, în România
  • Sistemul de preluare a ambalajelor reciclabile cu sacul, IZI, bifează returnarea cu numărul 1 milion
  • Companiile din București plătesc peste 10.000 de euro pentru amenajarea spațiului de lucru alocat unui angajat
  • Unul din patru utilizatori XTB are între 18 și 30 de ani. Cum arată portofoliul acestora
Actualitate

Încă un cetăţean român a fost evacuat din Afganistan

4 minute
Actualitate

Cătălin Cherecheş a fost adus în ţară, sub escortă, pe la Punctul de Trecere a Frontierei Nădlac II. El va sta în carantină 21 de zile în Penitenciarul Rahova

2 minute
coronavirus
Actualitate

6 cazuri noi de infectare cu coronavirus confirmate în România

1 minute
Actualitate

Federația Silva: Reorganizarea Romsilva nu respectă legislația în vigoare! 

6 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?