China exprimă profunda nemulțumire și opoziția fermă față de comentariile formulate de diverse țări cu privire la acțiunile de aplicare a legii de către guvernul Regiunii Administrative Speciale Hong Kong, a declarat Guo Jiakun, purtător de cuvânt al Ministerului chinez de Externe. „Susținem ferm guvernul Regiunii Administrative Speciale Hong Kong în îndeplinirea atribuțiilor sale conform legii și acțiunile poliției hongkongheze privind aplicarea legii”, a afirmat oficialul ca reacție la emiterea de mandate de arestare pe numele a 19 persoane aflate în străinătate, care au înființat sau au participat la organizația subversivă intitulată „Parlamentul Hong Kongului”, precum și la comentariile anumitor țări pe această temă.
Guo a subliniat că persoanele căutate au inițiat o activitate electorală ilegală privind „Parlamentul Hong Kongului” cu scopul de a submina puterea de stat a Chinei. Acțiunile reprobabile încalcă grav legea privind Securitatea Națională din Hong Kong, aduce atingere principiului fundamental „o țară, două sisteme” și periclitează suveranitatea, securitatea și interesele de dezvoltare ale Chinei.
Emiterea de mandat de arestare împotriva acestor persoane de către poliția din Hong Kong, în conformitate cu legea, reprezintă o acțiune justă pentru apărarea guvernanței pe baza legii din Hong Kong, acțiune necesară pentru apărarea suveranității și securității naționale, echitabilă pentru garantarea stabilității pe termen lung a regiunii. Această practică este în conformitate cu dreptul internațional și uzanțele internaționale.
Afacerile Hong Kongului sunt afaceri interne ale Chinei, condiție în care țările în cauză trebuie să respecte suveranitatea Chinei și guvernanța pe baza legii din Hong Kong, să înceteze să mai acorde sprijin și legitimitate persoanelor care acționează împotriva Chinei și pentru destabilizarea regiunii Hong Kong.