Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Marile companii farmaceutice din SUA, somate de Donald Trump să micșoreze prețurile medicamentelor
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Extern

Marile companii farmaceutice din SUA, somate de Donald Trump să micșoreze prețurile medicamentelor

Daniela Moise
Autor
Daniela Moise
Publicat 2 august 2025
Distribuie

Președintele Donald Trump a anunțat joi, 31 iulie, că a transmis scrisori către 17 mari companii farmaceutice, solicitându-le să ia măsuri pentru reducerea prețurilor medicamentelor în SUA în termen de 60 de zile, transmite CNBC.

Scrisorile, postate individual pe platforma Truth Social, au fost trimise companiilor AbbVie, Amgen, AstraZeneca, Boehringer Ingelheim, Bristol Myers Squibb, Eli Lilly, EMD Serono, Genentech, Gilead, GSK, Johnson & Johnson, Merck, Novartis, Novo Nordisk, Pfizer, Regeneron și Sanofi.

Trump a avertizat că, în cazul în care firmele nu cooperează, „va folosi toate instrumentele disponibile pentru a proteja familiile americane de practicile abuzive de stabilire a prețurilor la medicamente”. El a cerut companiilor să-și asume în scris mai multe angajamente până cel târziu pe 29 septembrie.

Scrisorile vin după ce Trump a semnat în mai un ordin executiv care reintroduce controversata politică „a națiunii celei mai favorizate” („most-favored-nation”), ce leagă prețurile medicamentelor din SUA de cele semnificativ mai mici practicate în alte țări dezvoltate. Potrivit RAND Corporation, americanii plătesc, în medie, de două până la trei ori mai mult pentru medicamente decât în alte state dezvoltate – iar în unele cazuri, de până la zece ori mai mult.

În scrisori, Trump a acuzat companiile că oferă soluții care nu fac decât să transfere vina și să ceară politici publice care ar aduce miliarde de dolari în sprijinul industriei, fără beneficii reale pentru pacienți. El a subliniat că nu va mai accepta decât angajamente care oferă soluții americanilor și care pun capăt „călătoriei gratuite” de care beneficiază alte națiuni pe seama inovației americane.

Printre măsurile cerute de Trump se numără:

- Publicitate -
  • Oferirea întregului portofoliu de medicamente la același preț minim practicat în alte țări dezvoltate („preț de națiune favorizată”) pentru toți pacienții Medicaid;
  • Garanții contractuale ca Medicare, Medicaid și plătitorii privați să primească aceleași prețuri favorizate pentru toate noile medicamente;
  • Negocieri mai dure cu țările pe care le consideră „profitoare”, în paralel cu o politică comercială americană care să sprijine această abordare;
  • Implementarea unor modele de vânzare directă către consumatori sau companii, eliminând intermediarii și asigurând accesul tuturor americanilor la prețuri similare cu cele oferite altor plătitori terți.

Acțiunile la bursă ale companiilor vizate au scăzut

Anunțul a provocat scăderi semnificative pe bursă pentru companiile vizate: acțiunile Sanofi au pierdut peste 8%, GSK și Merck peste 3%, iar Bristol Myers Squibb și Novo Nordisk aproape 5%.

Anunțul vine la doar câteva zile după ce AstraZeneca a confirmat că a propus reduceri de prețuri pentru unele medicamente în SUA și că administrația Trump analizează aceste propuneri. Mai multe companii, inclusiv Eli Lilly, Pfizer și Bristol Myers Squibb, iau în calcul sau au implementat deja modele de vânzare directă către pacienți.

Între timp, industria farmaceutică se pregătește și pentru posibilitatea unor tarife vamale impuse de Trump asupra medicamentelor importate în SUA.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Un fost ministru și alte cinci persoane, arestate în ancheta privind prăbușirea acoperișului gării din Novi Sad
Articolul următor Starea de sănătate a lui Ion Iliescu este critică! Ce transmite Spitalul „Agrippa Ionescu” în ultimul raport medical
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Românii au cheltuit anul trecut peste 42 miliarde de euro în marile lanțuri de magazine, cu 5,6% mai mult decât în 2024
Actualitate Finanțe și Bănci
Buletinul clasic nu dispare odată cu identitatea digitală. Băncile vor gestiona trei forme de identificare până în 2031
Actualitate Finanțe și Bănci
România în cursa pentru nomazii digitali: avantaj de cost, deficit de ecosistem
HR

RSS Știri Financiare

  • Puțin sub o treime din tranzacțiile de pe piața logistică sunt pentru spații de producție
  • Compania românească AloFor intră în competiție cu marile platforme globale de eSIM
  • Creștere puternică a numărului de pasageri din diaspora pe rutele AnimaWings în vara 2026
  • AutoEco.ro crește cu 27,5% în S1 2026, până la 14,72 milioane lei, în timp ce retailul românesc scade cu 5,7%
Extern

Statele Unite apelează la rezervele strategice pentru a determina scăderea prețurilor la aurul negru

2 minute
Extern

Franța: După dezbateri și amânări, Emmanuel Macron a remaniat guvernul și a prezentat principalele direcții politice ale țării în mandatul său

5 minute
Extern

Un portavion american s-a ciocnit de o navă în Marea Mediterană

3 minute
Extern

Uniunea Europeană: Alegerile europene vor avea loc între 6 și 9 iunie 2024

1 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?