Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Vlad Pascu, condamnat definitiv la 10 ani de închisoare pentru accidentul soldat cu doi morţi şi doi răniţi
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Actualitate

Vlad Pascu, condamnat definitiv la 10 ani de închisoare pentru accidentul soldat cu doi morţi şi doi răniţi

Daniela Moise
Autor
Daniela Moise
Publicat 21 august 2025
Distribuie

Vlad Pascu, autorul accidentului de la 2 Mai, soldat cu moartea a doi tineri şi rănirea altor doi, şi produs sub influenţa drogurilor, rămâne cu condamnarea de 10 ani de închisoare. Sentinţa vine la doi ani şi două zile de la tragedie. Decizia magistraţilor Curţii de Apel Constanţa este definitivă.

„Admite apelurile formulate de părţile civile Olariu Mihaela, Olariu Valentin, Olariu Marin, Olariu Maria Selena, Olariu Maria, Tănase Andreea şi Dinu Gabriela, desfiinţează, în parte, sentinţa penală nr.25/ 31.01.2025 pronunţată de Judecătoria Mangalia, şi rejudecând, respinge ca inadmisibilă introducerea în cauză în calitate de intervenient accesoriu a Fundaţiei Române pentru Asistarea Victimelor Accidentelor, (FRAVA.) În baza art.421 pct.2 lit.a C.p.p., admite apelul formulat de Biroul Asigurătorilor de Autovehicule din România ( BAAR), împotriva aceleiaşi sentinţe şi reduce cuantumul daunelor morale acordate părţii civile Bârzan Darius-Dumitru, de la 50.000 euro la 20.000 euro”, se arată în minuta instanţei.

Apelurile făcute de Vlad Pascu şi de procurori au fost respinse

De asemenea, magistraţii au respins apelurile declarate de Vlad Pascu şi de procurori. 

„În baza art.421 pct. 1 lit. b Cod de procedură penală, respinge apelurile declarate de către: Parchetul de pe lângă Judecătoria Mangalia, inculpatul Pascu Matei Vlad, părţile civile: Ionescu Cristina Ileana, Coniac Vlad Alexandru, Dragomir Cătălin Ştefan, Dragomir Livia, Dragomir Eva Teodora, Voinea Ruxandra, Voinea Marin şi Bârzan Darius-Dumitru, împotriva sentinţei penale nr.25/31.01.2025 pronunţată de Judecătoria Magalia, ca nefondate. În baza art.421 pct. 1 lit.a Cod de procedură penală, respinge apelul declarat de către Fundaţia Română pentru Asistarea Victimelor Accidentelor (FRAVA), ca inadmisibil. În baza art. 422 Cod de procedură penală, raportat la art. 72 Cod penal, deduce din pedeapsa aplicată inculpatului şi perioada executată de la data de 31.01.2025 la zi”, mai precizează minuta Curţii de Apel Constanţa. 

Decizia instanţei este definitivă.

Vlad Pascu a intrat cu maşina într-un grup de persoane şi a fugit

Autorităţile au fost alertate, în dimineaţa de zilei de 19 august 2023, în jurul orei 5.30, în legătură cu producerea unui grav accident de circulaţie pe DN 39, între Vama Veche şi 2 Mai, după ce o maşină a intrat în mai multe persoane care circulau pe marginea drumului. Echipele de intervenţie sosite la faţa locului au constatat că autorul evenimentului rutier părăsise locul faptei. O tânără de 20 de ani şi un tânăr de 21 de ani au murit pe loc. Alte trei persoane, respectiv doi  tineri de 20 de ani şi un altul de 19 ani, au ajuns la spital cu diverse răni.

Poliţiştii au început căutările şoferului care a provocat accidentul şi acesta a fost găsit în scurt timp, în Vama Veche. Ei au stabilit că se numeşte Vlad Pascu, că are 19 ani şi că este din Bucureşti. Tânărul a fost testat cu aparatul drugtest, rezultatul fiind pozitiv pentru cocaină, amfetamină şi metamfetamină.

Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene sprijină autoritățile locale în derularea proiectelor de investiții finanțate cu fonduri europene
5 august 2022

În seara de 19 august 2023, Vlad Pascu a fost reţinut pentru 24 de ore, pentru săvârşirea infracţiunilor de ucidere din culpă, vătămare corporală din culpă, părăsirea locului accidentului şi conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe.

A doua zi, el a fost prezentat Judecătoriei Mangalia cu propunere de arestare preventivă pentru 30 de zile, care a fost admisă de instanţă.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Caricatura zilei
Articolul următor Compania Națională de Căi Ferate „CFR” S.A a semnat contractul pentru modernizarea integrală a liniei feroviare București Nord – Jilava – Giurgiu Nord Frontieră – Lot 2
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Zelenski îl acuză pe Putin, care a refuzat discuțiile față în față, că nu vrea să încheie războiul
Extern
KMG face precizări cu privire la nava Safeen Elona din Portul Constanța
Actualitate
Alexandru Petrescu (ASF): Piețele de capital, sistemul de pensii private și sectorul asigurărilor – piloni puternici ai finanțării economiei reale
Finanțe și Bănci

RSS Știri Financiare

  • Piața AI din România ar putea atinge între 1,4 și 1,7 miliarde euro până în 2031
  • De la indecizie la calificare: cum poate începe schimbarea pentru tinerii sub 30 de ani
  • Anulările de zboruri au crescut puternic de la începutul anului pe aeroporturile românești
  • Hesburger investește 500.000 euro în primul său restaurant din Brașov
Actualitate

Maşinile second-hand domină categoric piaţa auto

4 minute
Actualitate

Calendar

1 minute
FTMB curs perfectionare
Actualitate

FTMB se perfecționează

1 minute
Actualitate

Proiecte din bani europeni de peste 205 mil. lei finanțate de MDLPA, prin POR

3 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?