Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: 80 de ani de la fondarea ONU – Expoziția „Aceeași vatră”
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Actualitatea din China 

80 de ani de la fondarea ONU – Expoziția „Aceeași vatră”

Radio China Internaţional
Autor
Radio China Internaţional
Publicat 25 septembrie 2025
Distribuie
Foto: CGTN

Ceremonia de deschidere a evenimentului cu tema China, aniversarea celor 80 de ani de la fondarea ONU și a expoziției globale foto pentru tineri „Aceeași vatră”, organizată de China Media Group (CMG) în colaborare cu biroul ONU din China a avut loc marți. 

Ministru-adjunct al Departamentului de Publicitate al Comitetului Central al Partidului Comunist Chinez, președintele CMG, Shen Haixiong, și Secretarul general-adjunct al ONU pentru comunicaţii globale, Melissa Fleming, au transmis mesaje video. La rândul său, Siddharth Chatterjee, coordonatorul ONU în China, a prezentat un mesaj în cadrul evenimentului la care au participat oficiali și reprezentanți ai agențiilor ONU, diplomați și acreditați mass media din mai multe țări.

În mesajul său, Shen Haixiong a declarat că, în ultimii 80 de ani, ONU a adus contribuții de neșters la menținerea păcii mondiale, la promovarea dezvoltării globale și promovarea dialogului civilizațiilor. China și-a îndeplinit responsabilitățile ca membru permanent al Consiliului de Securitate, a sprijinit ferm rolul central al Națiunilor Unite în afacerile internaționale, apărând cu fermitate multilateralismul și manifestând pe deplin sarcina istorică a unei mari puteri responsabile. Ca important partener al ONU, China Media Group a acordat atenție și a transmis vocea ONU că lume, a prezentat procesul de guvernanță globală, făcând legături între China și lume. În viitor, CMG va colabura cu Națiunile Unite, cu mass-media și cu tinerii din întreaga lume.

La rândul său, Melissa Fleming a apreciat sprijinul ferm dat de China multilateralismului și angajamentul solemn pentru cooperarea globală. Piatra de temelie a ordinii internaţionale postbelice, ONU a fost întotdeauna angajată în menţinerea păcii, promovarea dezvoltării şi garantării drepturilor omului.

Siddharth Chatterjee a arătat că, în calitate de membru fondator al ONU și membru permanent al Consiliului de Securitate, China s-a implicat în misiunile pentru menținerea păcii, jucând un rol constructiv în promovarea obiectivelor de dezvoltare durabilă, în combaterea schimbărilor climatice și cooperarea globală, în proiectele de sănătate publice. 

Totodată, China Media Group a inițiat expoziția globală foto pentru tineri intitulată „Aceeași vatră – Aniversarea celor 80 de ani de la fondarea ONU”. Lucrările prezintă căutăriile eterne ale omenirii pentru dreptatea globală, exprimând nu doar speranţa, ci fiind declaraţii de acţiune. 

Un număr de 35 de fotografii selectate din 56.000 primite din 51 de țări au fost premiate și expuse, urmând să fie prezentate pe site-ul oficial al CGTN.

China propune soluții pentru gestionarea inteligenței artificiale la Summitul de la Paris
13 februarie 2025
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Concertul „Unitatea ca o singură lume, vocile păcii”
Articolul următor Anunt Lansare proiect TwinSight AI-1 Lansare proiect TwinSight AI
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

AUR se menține în topul preferințelor românilor pentru alegerile parlamentare
Politic
Eliminarea barierelor comerciale în domeniul apărării și promovarea proiectelor europene de apărare
Extern
Prețul combustibililor crește necontrolat. Se speculează situația din Orientul Mijlociu sau este ceva normal?
Economie Featured Opinii

RSS Știri Financiare

  • Peste o treime dintre investitorii în criptomonede sunt femei
  • We As Web depășește 66 milioane euro cifră de afaceri în 2025
  • Forum de francize, antreprenoriat și Expo Francize 2026 la București, în 26 martie
  • Stagnare a vânzărilor pentru KFC în 2025 pe plan local. Profit în scădere cu peste 18%
Actualitatea din China 

Salonul Internațional Auto de la Shanghai (2023) a început la data de 18 aprilie

2 minute
Actualitatea din China 

Mare flux de călătorii în minivacanța de Ziua Națională a Chinei

0 minute
Actualitatea din China 

China: Germania se opune creșterii tarifelor vamale la autovehiculele electrice chinezești

1 minute
Actualitatea din China 

China: Intenția guvernului din Filipine de a forma un cerc restrâns va fi sortită eșecului

4 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?