Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: 97% dintre muncile casnice sunt făcute de femei, iar salariile lor sunt cu 500 lei mai mici
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Actualitate

97% dintre muncile casnice sunt făcute de femei, iar salariile lor sunt cu 500 lei mai mici

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 6 decembrie 2025
Distribuie
Foto: freepik

Concluzii alarmante ale Summitului Național #WeAreHalf

În România, 97% dintre muncile casnice sunt făcute de femei, iar femeile câștigă cu 500 lei mai puțin decât bărbații, potrivit INS. Participarea lor în politică este la cel mai scăzut nivel din 20 de ani, iar violența domestică generează anual peste 120.000 de dosare. România funcționează, în fapt, cu doar jumătate din potențialul ei economic — arată concluziile Summitului Național #WeAreHalf 2025, ce a avut loc zilele acestea la Parlament.

Într-un context în care România are unul dintre cele mai mari decalaje de ocupare între femei și bărbați din Europa (17%), cu o rată totală de ocupare de doar 63%, experți din instituții publice, mediul de afaceri și diplomație atrag atenția că lipsa participării femeilor în economie, leadership și procesul decizional reprezintă o vulnerabilitate strategică pentru dezvoltarea țării. Datele recente ale INS, corelate cu analize internaționale, indică o problemă structurală complexă: munca neremunerată, absența legislației de reprezentare, violența domestică, disparitățile salariale și segregarea ocupațională. Summitul Național #WeAreHalf 2025, organizat de Asociația Solidaritate și Egalitate, a devenit cel mai amplu forum de discuții și soluții pe tema egalității reale în România.

ALINA GORGHIU: „97% dintre muncile casnice din România sunt făcute de femei. Este imposibil să vorbim despre șanse egale în aceste condiții.”

Debutul conferinței a fost marcat de o intervenție tranșantă a deputatei Alinei Gorghiu, președinta Comisiei Speciale „România fără violență domestică”, care a descris cu luciditate tabloul social în care activează femeile din România.

„Aș vrea o sală de bărbați care să intre în această dezbatere cu argumente despre de ce femeia la masa deciziei. Sau, mai corect, de ce împreună la masa deciziei, cum ar fi firesc”, a spus Gorghiu.

Ea a prezentat cele mai recente date ale Institutului Național de Statistică și ale instituțiilor și altor organizații internaționale:

  • femeile câștigă cu 500 de lei mai puțin pe lună decât bărbații;

  • 97% dintre muncile casnice sunt efectuate de femei, peste 1,3 milioane de românce lucrând zilnic „muncă invizibilă”, neremunerată;

  • femeile reprezintă doar 17% din Parlament, cel mai scăzut procent din ultimii 20 de ani;

  • 120.000 de dosare de violență domestică au fost deschise în ultimul an.


„Avem o lege care ar introduce un minim de 30% reprezentare pentru ambele sexe în Parlament și administrație, dar de patru ani este blocată. Este o decizie care stă exclusiv la votul bărbaților”, a afirmat ea.

MIHAELA RALUCA TUDOR: „România funcționează cu jumătate din potențial. Ne lipsesc structurile, nu femeile pregătite.”

Fondatoarea mișcării sociale #WeAreHalf, Mihaela Raluca Tudor, a dus discuția la nivelul impactului economic și social al acestor dezechilibre.

Eurohold și EIG au intentat o a doua acțiune de arbitraj împotriva statului român în valoare de 575 de milioane de euro
26 noiembrie 2025

„Egalitatea de șanse nu este doar o valoare morală, ci un indicator al sănătății unei economii. România funcționează astăzi cu doar jumătate din potențialul ei real, pentru că jumătate dintre resursele ei — femeile — sunt subreprezentate în economie, în leadership și în procesul decizional”, a declarat aceasta.

Mihaela Raluca Tudor a subliniat că România nu duce lipsă de femei educate și competente, ci de structuri care să le permită să își exercite influența: de la legislație, acces la piața muncii, până la cultura organizațională și sprijinul pentru munca de îngrijire.

„Ne lipsesc structurile, nu femeile pregătite. #WeAreHalf, inițiată de Asociația Solidaritate și Egalitate, este spațiul unde aceste structuri încep să se construiască prin dialog, presiune publică și soluții concrete.”

AMBASADOAREA NORVEGIEI, HILDE SVARTDAL LUNDE: „Chiar și în Norvegia avem doar 25% femei în poziții de top. Economia depinde de participarea lor completă.”

Într-o intervenție extrem de apreciată, Ambasadoarea Norvegiei a oferit un contrast necesar: chiar și statele considerate modele de egalitate se confruntă cu blocaje.

Calendar
18 august 2021

„Da, Norvegia a avansat mult. 60% dintre studenți sunt femei, 75% dintre femei lucrează full-time, avem grădinițe accesibile și 65% dintre bărbați iau concediu paternal în primul an de viață al copilului. Dar avem doar 25% femei în poziții de top”, a declarat Lunde.

- Publicitate -

Ea a avertizat că, pe termen lung, economia nu își permite scăderea participării femeilor în muncă, mai ales în contextul unei tendințe recente: creșterea numărului de femei care aleg program part-time, ceea ce reduce veniturile, mobilitatea profesională și pensia.

Ambasadoarea a atins și o problemă rar discutată public:
„37% dintre căsătoriile din Norvegia se încheie prin divorț. Femeile care nu au lucrat full-time ajung adesea în situații financiare vulnerabile, fără suficiente puncte de pensie.”

La nivel global, a amintit ea:

  • 60% din populația lumii trăiește în teritorii unde avortul este legal;

  • mortalitatea maternă a scăzut cu 34% în ultimele două decenii;

  • accesul la planificare familială și la educație pentru fete a crescut semnificativ.


Aceste date, spune ambasadoarea, arată că progresul este posibil, dar că nu există nicio țară în care egalitatea să fie „finalizată”.

CONCLUZIE – O Românie care trebuie să decidă dacă vrea să rămână în urmă sau să recupereze potențialul pierdut

Intervențiile celor trei lidere au conturat o concluzie comună:
România pierde anual resurse economice, sociale și umane esențiale prin lipsa participării depline a femeilor.

Dezbaterile au fost susținute de lideri instituționali și politici precum Alina Gorghiu, președinta „România fără violență domestică”, Ramona Mihăilă, director de cabinet ANES, senatoarea Nicoleta Pauliuc și Loredana Mihăilă, vicepreședintă OFA UGIR. Mediul de afaceri a fost reprezentat de Violeta Balint, directoare generală Sennheiser România, Gabriela Bereș, CEO Puratos România, Roxana Popescu, GM Avon România, iar perspectivele media și culturale au venit prin Andra Mureșan, jurnalistă Scena9, Mihaela Crăciun, jurnalistă TVR, și scriitoarea Ioana Nicolaie. Contribuții importante au avut și Camelia Botezatu, fondatoare Emblematic România, Virginia Oțel, membră în Advisory Council PWN Global, Marina Coandă Bundac, directoare BONTE Foundation, profesorul Sebastian Onac, Fondatorul Campusului Medical Maria Beatrice, precum și Andreea Paul, fondatoarea think – thank -ului INACO:

Un avion de luptă rusesc a lovit o dronă americană deasupra Mării Negre: Aparatul a zburat în fața dronei într-un mod „nesăbuit, nepotrivit pentru mediu și neprofesionist”
14 martie 2023

Summitul #WeAreHalf devine astfel nu doar un eveniment, ci un punct de presiune publică și un reper anual pentru politicile de egalitate și dezvoltare economică.



Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Netflix cumpără Warner Bros cu 82 miliarde de dolari
Articolul următor Caricatura zilei
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Președintele Nicușor Dan condamnă ”ferm” spionajul Rusiei care a vizat România și alte state UE și NATO
Politic
Agricultorii avertizează: fără soluții eficiente de protecție a culturilor, România riscă producții mai mici și o agricultură mai vulnerabilă
Agricultură
Românii și-au pierdut speranța într-un trai mai bun
Actualitate Featured

RSS Știri Financiare

  • Românii rezervă mai multe vacanțe în vara lui 2026, dar aleg sejururi mai scurte
  • 6 greșeli frecvente ale începătorilor în casino online și cum să le eviți
  • Am intrat în era AI: peste 8 din 10 români folosesc inteligența artificială
  • Insolvențele au crescut cu 43% în primul semestru din 2026. Agricultura și industria intră în zona de risc
Actualitate

Mai puțin de un sfert dintre cetățeni cred că sistemul de justiție din România este independent de influențe politice

5 minute
Actualitate

Un banal vestiar ne-a făcut mândri că suntem români, mai mult decât orice performanță sportivă sau de alt fel

4 minute
Actualitate

Ministrul Barna Tánczos a lansat Campania Națională „Curățăm România!”

4 minute
Actualitate

Oportunităţi de afaceri pe piaţa americană pentru producătorii români de mobilă

1 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?