Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: ANCOM propune un nou set de indicatori statistici pentru furnizorii de rețele și servicii de comunicații electronice
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Actualitate

ANCOM propune un nou set de indicatori statistici pentru furnizorii de rețele și servicii de comunicații electronice

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 2 aprilie 2026
Distribuie
Foto: freepik

Autoritatea Națională pentru Administrare și Reglementare în Comunicații (ANCOM) supune consultării publice un proiect de decizie care urmărește alinierea cadrului de raportare statistică la evoluțiile pieței.

Prin adoptarea proiectului de decizie se stabilește un nou cadru de raportare a datelor statistice de către furnizorii de reţele publice de comunicații electronice și/sau de servicii de comunicaţii electronice destinate publicului, în conformitate cu realitățile pieței, nevoile de raportare și monitorizare ale Autorității și cu reflectarea bunelor practici europene, asigurându-se totodată o mai bună corelare cu obligațiile naționale, europene și internaționale de raportare şi monitorizare, precum și cu nevoia de fundamentare a deciziilor de reglementare sau a altor acte normative.

Principalele modificări propuse

Proiectul de decizie propune modificarea şi regruparea indicatorilor statistici, precum şi modificarea termenelor de raportare şi a periodicităţii raportărilor.

Astfel, sunt propuşi noi indicatori statistici, privind rețelele centrale și de acces, servicii între dispozitive(M2M/IoT), tranzitul de date și peeringul, roamingul permanent, investițiile și cheltuielile operaționale, nodurile edge, utilizarea infrastructurilor, partajarea spectrului, protocolul internet, relația cu utilizatorii/reclamații, furnizarea efectivă a unor servicii la nivel de localitate (raportare anuală) etc.

În același timp, proiectul de decizie propune încetarea colectării anumitor indicatori statistici, precum gradul de renunțare la servicii sau locuințe cablate, iar o serie de alţi indicatori au fost simplificaţi semnificativ, precum cei referitori la serviciile de telefonie fixă sau la serviciile cu valoare adăugată. 

Totodată, proiectul de act normativ propune renunțarea la cea de-a treia raportare aferentă unui an, cea privind veniturile şi investiţiile anuale, stabilind înglobarea unor indicatori optimizaţi în cele 2 raportări semestriale.

Termenele de raportare propuse

Proiectul propune noi termene de raportare: majoritatea datelor statistice se vor raporta până la data de 1 august, pentru perioada de raportare cuprinsă între 1 ianuarie și 30 iunie, respectiv până la data de 1 februarie a anului următor celui pentru care se realizează raportarea, pentru perioada de raportare cuprinsă între 1 iulie și 31 decembrie. Pentru datele statistice referitoare la serviciile de acces la internet la puncte fixe la nivel de localitate, se propune ca raportarea să se facă anual, până la data de 1 februarie a anului următor celui pentru care se realizează raportarea, pentru data de referinţă 31 decembrie.

Cardurile de alimente vor fi încărcate cu o nouă tranșă de 250 de lei, din 14 august
29 iulie 2024

Procesul de consultare publică

Proiectul de decizie privind raportarea unor date statistice de către furnizorii de rețele publice de comunicații electronice sau de servicii de comunicații electronice destinate publicului poate fi consultat aici. Persoanele interesate sunt invitate să formuleze şi să transmită observații și propuneri până la data de 04.05.2026, pe adresa sediului central al ANCOM (Str. Delea Noua nr. 2, sector 3, București), prin intermediul Registraturii online sau prin intermediul direcțiilor regionale ale Autorității. Observațiile pot fi transmise și prin fax la numărul +40 372 845 402, prin e-mail, pe adresa consultare@ancom.ro, sau prin platforma e-consultare.gov.ro.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Monopol pe piață și intervenția Consiliului Concurenței: Ce pot face firmele afectate și rolul avocatului în procedură
Articolul următor 2 miliarde de euro, ajutor de la Guvern pentru plata facturii de energie a consumatorilor industriali până în 2030, cu focus pe regenerabile
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

NHL playoffs: Buffalo Sabres preiau conducerea în seria cu Boston Bruins
Sport
Guvernul reglementează accesul muncitorilor străini pe piața muncii din România
HR
Inspecția Muncii: 41 de persoane identificate fără forme legale la un operator de transport din Capitală
HR

RSS Știri Financiare

  • Piața închirierilor în regim hotelier din România. București aduce cel mai bun randament
  • Licitațiile reprezintă principalul canal de achiziție de artă din România
  • Aplicatia românească de cashback Pigli a ajuns la peste 6.000 de utilizatori
  • Lidl extinde funcționalitatea Scan & Go în magazine din județele Constanța, Tulcea și Brașov
andreea PAUL
Actualitate

39 oportunități active de finanțare în Ghidul INACO

2 minute
Actualitate

Sudul Capitalei: De la zonă ignorată la pol de dezvoltare urbană – Demontarea miturilor și redefinirea percepției publice

10 minute
inspectia muncii
Actualitate

Inspecția muncii a aplicat amenzi de aproape 7 milioane lei

7 minute
Actualitate

IMM ROMÂNIA respinge introducerea obligativității legalizării de către notar sau atestării de avocat a hotărârilor AGA a societăților comerciale

5 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?