Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Jumătate dintre români consideră că relația dintre România și Republica Moldova s-a îmbunătățit în ultimii ani
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Actualitate

Jumătate dintre români consideră că relația dintre România și Republica Moldova s-a îmbunătățit în ultimii ani

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 14 mai 2026
Distribuie
Foto: cursdeguvernare.ro

Una dintre concluziile sondajului „Percepția românilor cu privire la Republica Moldova”, realizat de INSCOP Research în perioada 14-21 aprilie 2026, este aceea că 3 din 4 români consideră că România face suficiente lucruri pentru a ajuta Republica Moldova în parcursul său de integrare în Uniunea Europeană.

Sprijinul oferit de România Republicii Moldova
73.4% dintre respondenți consideră că România face suficiente lucruri pentru a ajuta Republica Moldova în parcursul său de integrare în Uniunea Europeană (față de 56.3% în iulie 2015 și 72.8% în septembrie 2025), în timp ce 15.8% sunt de părere că nu face suficiente lucruri (față de 29.6% în iulie 2015 și 16.5% în septembrie 2025). Ponderea non-răspunsurilor este de 10.8% (față de 14.1% în iulie 2015 și 10.7% în septembrie 2025).
Votanții PSD și AUR, persoanele de peste 60 de ani, locuitorii din mediul rural cred într-o proporție mai mare ca restul populației că România face suficiente lucruri pentru a ajuta Republica Moldova în parcursul său de integrare în UE. Sunt de părere că România nu face suficiente lucruri pentru integrarea Republicii Moldova în UE într-un procent mai ridicat decât media: persoanele sub 44 de ani și locuitorii din urbanul mare.

Integrarea Europeană a Republicii Moldova
47.1% dintre respondenți (față de 40.5% în iulie 2015) sunt de acord cu afirmația: „Integrarea europeană a Republici Moldova depinde mai mult de ajutorul României și al altor state europene”, în timp ce 44.1% aleg afirmația (față de 46% în iulie 2015): „Integrarea europeană a Republicii Moldova depinde mai mult de voința cetățenilor și politicienilor din Republica Moldova de a merge pe drumul integrării”. 8.8% nu știu sau nu răspund (față de 13.5% în iulie 2015).
Votanții AUR, persoanele între 45 și 59 de ani și cei cu educație primară cred într-o proporție mai mare decât restul populației că integrarea europeană a Republici Moldova depinde mai mult de ajutorul României și al altor state europene. Sunt de părere că integrarea europeană a Republicii Moldova depinde mai mult de voința cetățenilor și politicienilor din Republica Moldova de a merge pe drumul integrării într-un procent mai ridicat decât media: votanții  PNL și USR, cei de peste 60 de ani, persoanele cu educație superioară, locuitorii din București.

Evoluția relației România – Republica Moldova
50.7% dintre cei chestionați consideră că relația dintre România și Republica Moldova s-a îmbunătățit în ultimii ani, 16.3% sunt de părere că s-a înrăutățit, iar 25.2% cred că a rămas la fel. Ponderea non-răspunsurilor este de 7.9%.
Menționează că relația dintre România și Republica Moldova s-a îmbunătățit în ultimii ani într-o proporție mai mare decât restul populației: votanții PNL și USR, persoanele de peste 60 de ani, cei cu educație superioară, locuitorii din urbanul mare, angajații la stat. Votanții AUR, persoanele între 30 și 44 de ani, cei cu educație primară și locuitorii din mediul rural consideră într-un procent mai ridicat decât media că relația dintre cele două țări s-a înrăutățit. Sunt de părere că relația România – Republica Moldova a rămas la fel într-o măsură mai mare decât majoritatea populației: votanții AUR, tinerii sub 30 de ani, cei cu educație medie, locuitorii din urbanul mic.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior SIG SAUER, în linie cu calendarul SAFE după votul parlamentar din 13 mai
Articolul următor TIFF readuce Cinema sub clar de lună, la Promenada Mall
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Ratingurile CEC Bank confirmă soliditatea capitalului și protecția deponenților în urma actualizării metodologiei Fitch
Finanțe și Bănci
Carmen’s Love Affairs– un spectaculos balet cu Opera din Cracovia, prima dată pe scena Bucharest Opera Festival, pe 16 iunie
Cultură și Educație
Peste 660 milioane lei plătiți prin asigurările voluntare de sănătate
Asigurări

RSS Știri Financiare

  • PENNY a deschis 40 de magazine noi și a realizat afaceri de 2 miliarde euro în 2025
  • Flip a înregistrat tranzacții de peste 100 milioane de euro în 2025
  • Kaufland continuă expansiunea în jurul Capitalei și deschide un magazin la Chitila
  • Domeniile Davidescu, afaceri de peste 17,3 milioane de lei în 2025
casino constanta
Actualitate

Constanța și Craiova, finaliste în Capitala Tineretului din România

2 minute
Actualitate

Prima cooperativă agricolă care a obținut dreptul de utilizare a mențiunii de calitate facultative „produs montan”

2 minute
Actualitate

Marcel Boloș: ”1,18 milioane de persoane vulnerabile vor primi pachete de 24 kg., cu produse românești”

6 minute
Actualitate

Greva de la STB ar putea continua și în zilele următoare

3 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?