Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Ministerul Transporturilor cere a treia oară scumpirea rovinietei
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Transporturi

Ministerul Transporturilor cere a treia oară scumpirea rovinietei

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 9 august 2019
Distribuie
transportatori-cugetliber.ro_
Sursa foto: radioiasi.ro

Ministerul Transporturilor a publicat pentru a treia oară un proiect de ordonanță de guvern prin care rovinieta se scumpește pentru mai multe categorii de autovehicule. Cea mai mare creștere vizează vehiculele de transport de marfă cu masa cuprinsă între 3,5 și 7,5 tone, rovinieta urmând să ajungă la 600 de euro pe an, de la 320 de euro, cât este în prezent.

Ministerul Transporturilor a publicat, săptămâna acesta, un proiect de ordonanță pentru modificarea anexei la Ordonanța Guvernului nr. 15/2002, cea care conține tarifele de utilizare a rețelei de drumuri naționale din România.

Pe scurt, Ministerul Transporturilor motivează scumpirea rovinietelor prin alinierea la normele europene. Trebuie spus că, în cursul anului 2018(ianuarie şi august), acelaşi Minister al Transporturilor a pus în dezbatere publică două proiecte identice. 

Tariful de 12 euro trebuia aplicat încă din 2014

În cel depus în august 2018, Ministerul Transporturilor venea cu aceleaşi motive.

- Publicitate -

„Așa cum reiese din alin. (2) al art. 10 al Directivei nr. 1999/62/CE, coroborat cu data publicării comunicării, tariful de 12 euro/zi trebuia aplicat începând cu 1 martie 2014. Modificările constau în majorarea tarifului zilnic la 12 euro, netranspus nici până în prezent, și recalcularea tarifelor pentru celelalte perioade de valabilitate. Din cauza netranspunerii tarifului zilnic de 12 euro, există riscul deschiderii procedurii de infrigement împotriva României“, susținea atunci Ministerul Transporturilor.

Guvernul nu a fost de acord cu scumpirile

Gazeta de Sud a cerut lămuriri cu privire la aceste proiecte identice, iar reprezentanţii Ministerului Transporturilor au explicat că proiectul cu pricina nu a fost aprobat de guvern. 

„Proiectul de ordonanţă de guvern pentru modificarea Anexelor nr. 1 şi 2 la Ordonanța Guvernului nr. 15/2002 privind aplicarea tarifului de utilizare şi a tarifului de trecere pe reţeaua de drumuri naţionale din România, iniţiat şi promovat în perioada iulie-august 2018, nu a fost aprobat în şedinţa de guvern din data de 29.08.2018“, a explicat Ministerul Transporturilor.
Acesta ar fi motivul pentru care se cere pentru a treia oară alinierea tarifelor la legislaţia europeană.

Rovinieta ajunge la 600 de euro/an pentru vehiculele cu masa între 3,5 și 7,5 tone

Dacă pentru autoturisme și vehicule de transport marfă de până la 3,5 tone costul rovinietei va rămâne același, nu același lucru se poate spune pentru vehiculele de transport cu masa între 3,5 tone și 7,5 tone.
Pentru aceste vehicule, costul rovinietei creşte de la 4 la 12 euro pentru o zi, de la 16 la 30 de euro pentru 7 zile, apoi de la 32 la 60 de euro pentru 30 de zile, de la 92 la 171 de euro pentru 90 de zile şi de la 320 la 600 de euro pentru 12 luni.

Creșteri se înregistrează și la vehiculele de transport de marfă cu masa cuprinsă între 7,5 şi 12 tone. Prețul rovinietei creşte de la 7 la 12 euro pentru o zi, de la 28 la 33 de euro pentru 7 zile, de la 56 la 66 de euro pentru 30 de zile, de la 160 la 188 de euro pentru 90 de zile şi de la 560 la 660 de euro pentru 12 luni.

- Publicitate -

Modificări de tarife şi pentru vehiculele mai mari de 12 tone

În cazul vehiculelor de transport marfă de peste 12 tone (cu cel mult 3 axe) și al celor mai mari de 12 tone (cu minimum 4 axe), tariful rovinietei se modifică numai pentru perioada de o zi, de la 9, respectiv 11 euro, la 12 euro. De asemenea, pentru vehiculele de transport călători, tarifele rămân neschimbate.

Potrivit proiectului de ordonanță, tarifele de utilizare achitate anterior intrării în vigoare a noilor prețuri îşi vor menţine valabilitatea. Cu alte cuvinte, după intrarea în vigoare a acestei ordonanțe de guvern, şoferii nu trebuie să achiziţioneze noi roviniete până la expirarea perioadei celei cumpărate anterior.

Rovinieta se cumpără în lei, la cursul zilei

Potrivit legii, rovinieta se cumpără în lei, la cursul de schimb al zilei comunicat de Banca Naţională a României (BNR). Proprietarii de vehicule înmatriculate în alte state vor achita rovinieta în valută liber convertibilă la echivalentul tarifului exprimat în euro sau în lei, la cursul de schimb al zilei, comunicat de BNR. Proiectul de ordonanță pus în dezbatere publică de Ministerul Transporturilor urmează să intre în vigoare după 30 de zile de la publicarea în Monitorul Oficial.

- Publicitate -
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior spital Acces mai bun al pacienților la servicii medicale și medicamente
Articolul următor Preturile-productiei-industriale-din-Romania--in-crestere-in-luna-iunie CIECH, forțată să demareze procesul de oprire a producției la singura fabrică de sodă din țară
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Alertă cu bombă în Portul Constanța. Un dispozitiv exploziv ar fi fost amplasat în terminalul de pasageri
Actualitate
Ministerul Apărării: Ţinte aeriene la frontiera fluvială cu Ucraina. Două avioane F-16, mobilizate
Actualitate
Din 30 iulie, se poate investi în UNTOLD, campionul românesc al entertainmentului global, prin SeedBlink
Actualitate Finanțe și Bănci

RSS Știri Financiare

  • Te muți în primul bloc dintr-un proiect rezidențial? Cum va arăta viața lângă șantier?
  • Între „să fie liniște” și „să meargă lucrurile”: Ce greșeli facem în gestionarea conflictelor
  • Cum să montezi un mobilier de baie suspendat pe rigips fără să distrugi peretele
  • Parteneriat româno-ucrainean pentru fabricarea de drone militare la Cluj-Napoca
Transporturi

Negocierile dintre Metrorex și sindicatul Unitatea Sindicatul Liber din Metrou continuă

2 minute
Transporturi

România, piața cu cea mai mare creștere din regiune pentru compania bulgară euShipments

4 minute
Transporturi

Lucian Şova anunţă că proiectul Centurii Capitalei a fost trimis la Bruxelles săptămâna trecută

3 minute
autostrada
Transporturi

Promisiuni eterne pentru autostrăzi

3 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?