Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Președinția Comisiei Europene: Francezul Michel Barnier nu va mai candida la acest post din partea PPE (Dreapta conservatoare)
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Extern

Președinția Comisiei Europene: Francezul Michel Barnier nu va mai candida la acest post din partea PPE (Dreapta conservatoare)

Maria Capitaine
Autor
Maria Capitaine
Publicat 1 octombrie 2018
Distribuie
foto: politico.eu

Într-un mesaj transmis președintelui Partidului Popular European (PPE), Joseph Daul, actualul negociator-șef al Brexit din partea Uniunii Europene, Michel Barnier, și-a anunțat decizia de a nu-și prezenta candidatura pentru a conduce, în calitate de cap de listă, campania acestei familii politice la alegerile europene din luna mai anul viitor, poziție de pe care ar ajunge președinte al Comisiei europene.

Este însă clar că Barnier a renunțat doar la poziția de cap de listă a PPE la scrutinul din luna mai. În «jocurile» politice bruxelleze nu este exclus ca Germania să dorească «ceva mai mult», inclusiv președinția Consiliului European, care – potrivit speculațiilor – ar putea reveni dnei Merkel. Într-o astfel de situație, la conducerea Comisiei europene nu ar mai putea ajunge tot un german și cele mai mari șanse le-ar avea francezul Barnier.

Reamintim că, în 2014, Michel Barnier a mai candidat la această funcție, dar sub «impulsul» Germaniei, PPE l-a preferat pe luxemburghezul Jean-Claude Juncker. De atunci, numele lui Barnier a fost des menționat printre posibilii succesori ai actualului șef al Executivului european.

Prioritar, calendarul Brexit

«Am datoria și responsabilitatea de a continua până la final negocierile privind plecarea Regatului Unit din UE», explică Michel Barnier în mesajul adresat lui Daul. Ieșirea Regatului Unit din Uniune este prevăzută pentru finele lunii mai 2019 și discuțiile, extrem de dificile, sunt pe ultima sută de metri. «Or, spune Barnier, acest angajament nu este compatibil cu calendarul fixat de PPE pentru desemnarea șefului listei acestui partid la alegerile din luna mai».

Favorit, germanul Manfred Weber

Pentru moment, doar Manfred Weber, liderul grupului politic PPE din Parlamentul European, s-a lansat oficial, din 5 septembrie, în cursa pentru președinția Comisiei europene. Printre potențialii săi concurenți se află fostul premier finlandez Alexander Stubb, care își va anunța candidatura în următoarele zile. Lista nu s-a închis. Interesant este faptul că în acest «joc de poker» bruxellez, nu trebuie să se înțeleagă că Michel Barnier renunţă neapărat la fotoliul lui Juncker. Concret, spun apropiați ai săi, el nu renunţă prin mesajul adresat lui Daul decât la poziția de «Spitzenkandidat» al conservatorilor, respectiv de cap de listă al PPE. Comisia europeană a propus ca viitorul președinte al Comisiei să fie automat cap de listă a partidului ce obține cele mai multe voturi la alegerile europene, dar multe state membre ale UE nu agreează acest sistem și nu puțini experți de la Bruxelles cred că alegerea finală se va face, ca de obicei, în secret, prin negocieri între șefii statelor membre. În acest context, unele surse spun că un succes la negocierea Brexit ar putea contribui la dobândirea de către Barnier a unui credit mai mare în fața decidenților. Alte surse vorbesc despre insistențele, chiar presiunile germanilor de a obține acest post important în structura instituțiilor europene. Și, spun corespondenți de presă din Bruxelles, «este rară situația în care Germania nu obține ceea ce dorește». Iar în acest caz, excepția ar interveni doar dacă Angela Merkel nu preia – potrivit unor speculații – conducerea Consiliului European, o modalitate de a ieși onorabil din jenanta situație politică extrem de fragilă în care se află la nivel național. Cărțile nu sunt încă jucate, dar este cert că, într-o astfel de formulă, la conducerea Comisiei europene nu ar mai putea să se afle tot un german.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Statele Unite, Turcia și Franța, somate să părăsească «imediat» Siria
Articolul următor ahk Economia germană își consolidează prezența în România
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Ce spune Emmanuel Macron despre atitudinea lui Trump față de aliați
Extern
Atenție la apeluri telefonice frauduloase realizate de către persoane care se recomandă fals inspectori ANAF Antifraudă
Actualitate
Proiectul de lege pentru modernizarea pieței de capital, adoptat de Guvern 
Actualitate

RSS Știri Financiare

  • Lidl a crescut salariile angajaților. 14.000 de români lucrează pentru gigantul german
  • De ce Finisher este mai mult decât o carte: o experiență emoțională intensă
  • Sfaturi testate de întreținere a fotoliului cu masaj
  • Durabilitatea prelatei cortului de depozitare în funcție de densitatea materialului
Extern

Belarus: Germania evocă posibilitatea reinstituirii de sancțiuni după alegerile prezidențiale de duminică

2 minute
Extern

Carantinare, stări de alertă, închideri de activități, restricții de circulație… Cum se apără Europa în fața variantei Omicron

4 minute
Extern

Refugiații ucraineni în Europa: primirile temporare încep să se apropie de limite

4 minute
Extern

Parlamentul European evaluează aplicarea Acordului de asociere UE-Moldova

4 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?