Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Belarus: val de percheziții și arestări în rândul organizațiilor neguvernamentale
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Extern

Belarus: val de percheziții și arestări în rândul organizațiilor neguvernamentale

Maria Capitaine
Autor
Maria Capitaine
Publicat 16 iulie 2021
Distribuie
Aleksandr Lukaşenko Foto: Kremlin.ru, CC BY 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by/4.0, via Wikimedia Commons

De luni de zile, Alexander Lukașenko continuă fără răgaz campania de reprimare împotriva opozanților săi politici, a jurnaliștilor și a militanților pentru apărarea drepturilor omului, cu speranța să pună definitiv capăt amplei contestări a realegerii sale la președinția țării. Serviciile de securitate au percheziționat miercurea trecută birourile a cel puțin 12 organizații și au operat mai multe arestări. Au fost vizate în special organizațiile neguvernamentale Viasna, Belarusski Helsinki Comitet, Gender Perspectives, Lawtrend, Imena, Human Constanta. Descinderile poliției au mai vizat localurile Asociației Jurnaliștilor din Belarus, ale partidului de opoziție Frontul popular, ale mișcării disidente «Pentru Libertate», ale unui grup de cercetare economică, ale unei agenții de comunicații și ale unei organizații pentru ajutorarea cetățenilor belaruşi nevoiți să se refugieze în striinătate.

În ajunul valului de percheziții, Lukașenko a chemat la deferirea în justiție a «ONG-urilor murdare» ce cultivă, în opinia sa, teroarea în țară. Forțele de securitate au percheziționat miercurea trecută nu doar birourile opoziției și ale societății civile. Ele au operat și arestări.Cel puțin zece persoane din organizația Viasna (pentru apărarea drepturilor omului) au fost reţinute după ce le-au fost percheziționate și domiciliile. Există temeri că vor fi judecate și condamnate sub acuzația de «organizare a unor tulburări masive». Potrivit liderei organizației Viasna, percheziţii și interpelări au avut loc în ultimele zile și în alte zone ale țării decât Minsk, victime fiind reputați intelectuali. În opinia ONG-urilor, a liderilor lor, deși perchezițiile și arestările sunt ceva normal în cei peste 25 ani de dictatură Lukașenko, anul acesta represiunile au atins un «nivel inedit» Recent, Lukașenko a anunțat că intenționează să efectueze o «curățenie a tuturor cetățenilor indezirabili».


Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Campanie de amenințări avansate rare, în masă, ce vizează mai mult de o mie de utilizatori din Asia de Sud-Est
Articolul următor Anunt finalizare proiect Grant capital de lucru
Un comentariu
  • Presedinte belea rus spune:
    16 iulie 2021 la 19:30

    Nu-i arestam si nu-i torturam decat pe cei vaccinati ! Ceilalti nu va faceti probleme !

    Răspunde

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Bolojan, atac nou la SMR-urile americane de la Doicești: “Nu sunt rentabile, costă miliarde de euro pe care nu-i avem, am informat ambasada SUA”
Energie
SUA îl acuză pe Raul Castro de uciderea a patru persoane după doborârea unor avioane în 1996
Extern
Care este nivelul de impozitare în Europa Centrală și de Est
Featured Fiscalitate

RSS Știri Financiare

  • eMAG mizează pe AI și expansiune regională după venituri de 11,1 miliarde lei în 2025
  • Industria hotelieră a încasat mai mulți bani în 2025, deși numărul de turiști a scăzut
  • Creștere anuală a vânzărilor de 24% pentru GymBeam, la peste 230 milioane de euro
  • The Beauty Hub by Băneasa Shopping City revine cu o nouă ediție dedicată universului premium de beauty
Extern

Armata României, prezentă la parada militară de Ziua Națională a Franței

1 minute
Extern

Brexit: Parlamentul britanic a aprobat definitiv acordul cu Bruxellesul privind plecarea din UE la 31 ianuarie

3 minute
Extern

Franța: Guvernul a supraviețuit ”la mustață” moțiunilor de cenzură prezentate de opoziție și legea reformării pensiilor rămâne adoptată

4 minute
Actualitate

CESE: Societatea civilă este cheia pentru depolarizarea Europei

6 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?