Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Huawei ocupă locul 5 în lume după numărul de brevete obținute
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Companii

Huawei ocupă locul 5 în lume după numărul de brevete obținute

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 17 ianuarie 2022
Distribuie
foto: flip.ro

Huawei Technologies Co. continuă să urce pe lista companiilor care obțin cele mai multe brevete americane. Compania a primit anul trecut 2.770 de brevete americane, plasându-se pe locul 5, potrivit studiului realizat de Fairview Research IFI Claims Patent Services. Același studiu arată că firmele chinezești contribuie din ce în ce mai mult la nivelul de inovație mondială.

Succesul Huawei vine chiar și în condițiile în care echipamentele sale de rețea sunt excluse de pe piața americană și au fost întrerupte de la achiziționarea componentelor necesare pentru telefoanele sale de către administrația Biden.

De asemenea, companiile chineze domină atunci când vine vorba de dreptul de proprietate asupra brevetelor la nivel mondial, potrivit firmei de analiză. Șase entități chineze, inclusiv Huawei și Academia Chineză de Științe, dețin mai multe brevete de invenție decât IBM, care ocupă locul 8 pe această listă.  Companiile americane au reprezentat mai puțin de jumătate din cele 327.329 de brevete americane emise anul trecut. China a ocupat numărul 4, dar companiile sale sunt pe cale să depășească Coreea ca al treilea cel mai mare beneficiar. Companiile chineze și elvețiene au fost singurele care nu au contribuit la declinul general al brevetării americane, a declarat Baycroft.

- Publicitate -

Inteligența artificială și machine learning-ul rămân domeniile cu cea mai mare creștere în inovare, începând cu IBM, Samsung, Google, Intel Corp. și Microsoft Corp. de la Alphabet Inc.

Telemedicina și logistica lanțului de aprovizionare se numără printre zonele cu cea mai rapidă creștere, pe baza unei analize a cererilor de brevet publicate în ultimii cinci ani.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior 61% dintre profesori vor să creeze lecții digitale pentru a-și stimula elevii
Articolul următor Prima ediție Piano STAR – programul de excelență destinat tinerilor pianiști din segmentul preuniversitar, la final
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Concursul Internațional George Enescu 2026 debutează la Ateneul Român cu un concert-eveniment sub bagheta maestrului Cristian Măcelaru
Cultură și Educație
Sub masca implementării PNRR, se reduc la 1 milion de euro, de la 10 milioane de euro, sumele încasate din activitatea de control pentru care se pot acorda recompense financiare personalului ANAF
Fiscalitate
Alertă cu bombă în Portul Constanța. Un dispozitiv exploziv ar fi fost amplasat în terminalul de pasageri
Actualitate

RSS Știri Financiare

  • Te muți în primul bloc dintr-un proiect rezidențial? Cum va arăta viața lângă șantier?
  • Între „să fie liniște” și „să meargă lucrurile”: Ce greșeli facem în gestionarea conflictelor
  • Cum să montezi un mobilier de baie suspendat pe rigips fără să distrugi peretele
  • Parteneriat româno-ucrainean pentru fabricarea de drone militare la Cluj-Napoca
Companii

ManpowerGroup închiriază peste 1.000 mp în The Light One

4 minute
Companii

Combaterea celor mai noi tendințe de fraudă în organizație. Care sunt cele mai expuse procese și cum pot companiile să fie cu un pas înaintea fraudatorilor

8 minute
Companii

Alpha Hub, primul program pentru startup-uri, generează două parteneriate comerciale

3 minute
Companii

Soluțiile de automatizare a proceselor de business generează o creștere a productivității de până la 87%

5 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?