Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: PIB, un indicator economic insuficient
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
EconomieOpinii

PIB, un indicator economic insuficient

Alexandru Tamba
Autor
Alexandru Tamba
Publicat 12 septembrie 2022
Distribuie

Este PIB-ul un indicator suficient în analiza nivelului de trai al populației? Răspunsul este: categoric, nu! PIB-ul este un indicator general, care măsoară totalul cheltuielilor dintr-o economie, dacă folosim metoda cheltuielilor, nu însă eficiența cu care s-au făcut aceste cheltuieli. Dacă, de exemplu, cresc salariile în sectorul bugetar, crește și PIB-ul. Dacă împrumutăm o sumă de bani și o investim, deci o cheltuim, în ceva nefolositor, crește PIB-ul. De exemplu, în celebrele terenuri de sport în pantă!

Astăzi, vedem că în România PIB-ul a avut cea mai mare creștere din U.E., respectiv o creștere de 5,8% la 6 luni, numai că acesta este PIB-ul nominal, nu cel real, adică acest indicator este calculat la prețurile actuale fără să se ia în calcul inflația. Or inflația a ajuns la peste 15%. Dacă ținem cont de inflație, PIB-ul real nu a crescut, ci a scăzut! De altfel, acest lucru se vede și din scăderea nivelului de trai a populației, care o duce din ce în ce mai greu. Pentru anul 2023 se prognozează o scădere a inflației la aproximativ 7-7,5%, dar aceasta comparativ cu anul 2022. Cu alte cuvinte, pe lângă inflația de 11-12% de la finele anului 2022, conform prognozelor, se mai adaugă la anul 7-7,5%! Așa trebuie văzute lucrurile cu domolirea inflației din 2023, cum, cu optimism, ne spun unii!

Și încă ceva: anul 2023 va fi un an de grea încercare pentru mediul de afaceri românesc, dar mai ales pentru IMM-uri. Digitalizare, declarații din ce în ce mai complexe (vezi SAFT-T), prețuri la energie (apropo, de ce trebuie cerere pentru companii ca să beneficieze de plafonare până la 01.09.2023? Nu se poate face automat, se gândesc că nu vor dori companiile plafonarea?), soft-uri noi, mai scumpe, impozite noi, cheltuieli mai mari pentru microîntreprinderi, reducerea facilităților pentru microîntreprinderi etc.

Însă PIB-ul tot crește, el ne spune că o ducem din ce în ce mai bine, însă cu cât crește mai mult, cu atât populația și mediul de afaceri o duc mai greu! Ca și nivelul de trai din comunism, care se tot înălța până nu-l mai vedeam!

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior China a donat alimente sinistraților din Pakistan
Articolul următor spital 5 cariere pentru cei care nu își doresc muncă de birou
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

CM Hochei: Într-unul dintre cele mai tari meciuri de până acum, Cehia câștigă în fața Suediei cu 4-3
Sport
Liberty Galați revine în atenția investitorilor: licitația se reia la o valoare de 463 milioane euro
Companii
Maia Sandu începe un turneu european pentru susținerea aderării Republicii Moldova la UE
Extern

RSS Știri Financiare

  • Cum să alegi cel mai bun CRM pentru echipa de vânzări?
  • Datoriile firmelor la stat au depășit 77 miliarde lei în primul trimestru din 2026
  • Creștere modestă pe piața de birouri din București. Cererea rămâne sub perioada pre-pandemică
  • KronenPark Residences, 45% dintre apartamentele din prima fază au fost rezervate
Actualitate

Profitul din vremuri tulburi

2 minute
Energie

Clienții casnici pot plăti penalități la denunțarea contractului de furnizare a energiei înainte de termen

3 minute
Economie

Scădere severă a cifrei de afaceri din serviciile de piaţă prestate populaţiei

3 minute
Cum negociezi o mărire de salariu neașteptată
HR

Cum negociezi o mărire de salariu neașteptată

4 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?