Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: A fost semnat protocolul de colaborare în domeniul educației între România și Republica Moldova (2022 – 2026)
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Cultură și Educație

A fost semnat protocolul de colaborare în domeniul educației între România și Republica Moldova (2022 – 2026)

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 15 februarie 2022
Distribuie

Sorin Mihai Cîmpeanu, ministrul Educației și Anatolie Topală, ministrul Educației și Cercetării al Republicii Moldova, au semnat vineri, 11 februarie, la Chișinău, în marja ședinței de guvern comune, în prezența premierilor Nicolae Ciucă și Natalia Gavrilița, „Protocolul de colaborare între Ministerul Educației din România și Ministerul Educației și Cercetării al Republicii Moldova pentru perioada 2022 – 2026”, arată un comunicat de presă.

În premieră, ședința comună a guvernelor României și Republicii Moldova a fost organizată la Chişinău, celelalte 4 ședințe comune precedente având loc în România.

Reprezentanții Guvernului Republicii Moldova și-au exprimat aprecierea pentru sprijinul acordat de România, în plină criză sanitară, prin asistența pentru dezvoltare în valoare totală-record de 46,8 milioane euro, îndeosebi în domeniul educației, prin bursele de studiu.

Protocolul semnat de cei doi miniștri prevede:

▪ Continuarea programului de burse de studii pentru toate nivelurile și ciclurile de învățământ, în beneficiul cetățenilor din România și din Republica Moldova și a unităților și instituțiilor de învățământ din cele două țări. Anual, Ministerul Educației din România va acorda cetățenilor Republicii Moldova 2.550 de burse pentru învățământul preuniversitar și universitar, inclusiv rezidențiat, precum și 1.200 de luni-mobilități studențești/practică și pentru stagii de formare cadre didactice și personal de conducere din învățământul preuniversitar și universitar. Ministerul Educației și Cercetării al Republicii Moldova va acorda, anual 200 de burse pentru studii universitare și 100 de luni-bursă pentru mobilități academice și stagii de practică/stagii de documentare;

▪ Asigurarea cadrului pentru participarea elevilor din Republica Moldova la olimpiadele și concursurile organizate în România;

Remember Alain Delon: Flic Story și Parole de flic
6 noiembrie 2024

▪ Încurajarea dezvoltării de parteneriate între unitățile de învățământ preuniversitar, inspectorate școlare și case ale corpului didactic din cele două țări.

În cadrul întrevederii bilaterale avute cu ministrul Educației și Cercetării din Republica Moldova, ministrul Educației, Sorin Mihai Cîmpeanu, a reconfirmat deplina disponibilitate de cooperare cu Republica Moldova în domenii ce țin de formarea profesorilor în contextul unei digitalizări accelerate a proceselor educative, precum și în orice proiecte dezvoltate prin Programul România Educată. Cooperarea va fi susținută prin utilizarea mecanismelor prevăzute în Acordul privind implementarea programului de asistență tehnică şi financiară în baza unui ajutor financiar nerambursabil în valoare de 100 milioane de euro, semnat, de asemenea, în data de 11 februarie 2022, între guvernele României și Moldovei.

De asemenea, cei doi miniștri au apreciat oportunitățile programului de burse „Eugen Ionescu”, oferit anual de România, în cooperare cu Agenția Universitară a Francofoniei, și au agreat pentru perioada imediat următoare susținerea unei întâlniri comune a rectorilor universităților din România și Republica Moldova.

În același timp, ministrul Sorin Mihai Cîmpeanu a reiterat susținerea pe care Ministerul Educației din România o acordă universităților românești care doresc să dezvolte extensiuni universitare în Republica Moldova, exprimându-și satisfacția pentru succesul de care se bucură în prezent programele de studii oferite de acestea în rândul tinerilor din Republica Moldova.

Festivalul Internațional de Film Independent ANONIMUL anunță competiția de scurtmetraje românești
7 iulie 2021
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior laser mania Anunt de presa privind inceperea proiectului „GRANT CAPITAL DE LUCRU PENTRU LASER MANIA S.R.L.”
Articolul următor Transelectrica a terminat anul 2021 pe pierdere
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Inflația se așază la masa de Paște
Actualitate Featured
Românii călătoresc mai mult de Paște, pe fondul unei creșteri de 64% a rezervărilor
Turism
Consiliul Concurenţei analizează preluarea ALT Technologies Transylvania S.R.L. de către CCL Avery Holdings B.V
Companii

RSS Știri Financiare

  • Peste 65% dintre mașinile noi înmatriculate în martie au fost electrice sau hibrid
  • Nolte Home Studio, afaceri de aproximativ 6,6 milioane lei în 2025
  • Action deschide la Ploiești, magazinul cu numărul 12 din România
  • Cum se obține un credit rapid online pentru angajați, fără drumuri la bancă?
Cultură și Educație

Teatrul Evreiesc de Stat găzduiește evenimentul „Alexander Hausvater – Dialoguri Teatrale”

3 minute
Cultură și Educație

Castanul Unirii de la Vişan, din mărginimea Iaşului, o realitate pe cât de glorioasă, pe atât de tristă şi nedreaptă a României actuale

14 minute
Cultură și Educație

Evocări Ilarie Voronca și Petöfi Sandor, în ”Constelații diamantine”

7 minute
Cultură și Educație

Cele mai frumoase povești, puse în scenă la Opera Comică pentru Copii (OCC)

3 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?