Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: ANRE a aplicat amenzi contravenționale furnizorilor de energie electrică și gaze naturale în valoare totală de 2.365.000 lei pentru nerespectarea reglementărilor
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Energie

ANRE a aplicat amenzi contravenționale furnizorilor de energie electrică și gaze naturale în valoare totală de 2.365.000 lei pentru nerespectarea reglementărilor

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 26 noiembrie 2021
Distribuie
Foto: Pixabay

În perioada ianuarie – octombrie 2021, în baza sesizărilor și reclamațiilor clienților finali, în paralel cu celelalte tipuri de acțiuni de control, ANRE a efectuat și un număr de 749 de acțiuni de control de tip supraveghere la furnizorii de energie electrică și gaze naturale, din care 534 în domeniul energiei electrice și 215 în domeniul gazelor naturale.

În urma constatărilor efectuate, ANRE a sancționat principalii furnizori de energie electrică și gaze naturale, aplicând amenzi contravenționale în valoare totală de 2.365.000 lei.

Principalii furnizori de energie electrică și gaze naturale au fost:

HIDROELECTRICA a fost sancționată cu amendă în valoare de 1.550.000 lei în principal pentru:

  • Nerespectarea termenului de 5 zile pentru încheierea contractului de furnizare a energiei electrice, după ce clientul final a acceptat condițiile de furnizare propuse de furnizor;
  • Neîndeplinirea obligației de a furniza corect şi complet datele şi informațiile solicitate de ANRE și să îndeplinescă măsurile dispuse de aceasta.

ENEL ENERGIE MUNTENIA a fost sancționată cu amendă în valoare de 410.000 lei (320.000 lei în domeniul energiei electrice; 90.000 lei în domeniul gazelor naturale) în principal pentru:

  • Nerespectarea termenului de maximum 21 de zile pentru schimbarea furnizorului;
  • Nerespectarea termenului de maximum 42 de zile de la încetarea contractului de furnizare pentru transmiterea clientului final a facturii cu decontul final de regularizare a obligațiilor de plată.

ENEL ENERGIE a fost sancționată cu amendă în valoare de 190.000 lei (140.000 lei în domeniul energiei electrice; 50.000 lei în domeniul gazelor naturale) în principal pentru:

Precizările ANRE cu privire la facturarea consumului de energie electrică
18 decembrie 2022
  • Nerespectarea termenului de maximum 21 de zile pentru schimbarea furnizorului;
  • Nerespectarea termenului de maximum 42 de zile de la încetarea contractului de furnizare pentru transmiterea clientului final a facturii cu decontul final de regularizare a obligațiilor de plată;
  • Neincluderea în factură a tuturor informațiilor prevăzute în regulamentul privind furnizarea gazelor naturale la clienții finali.

EON ENERGIE ROMÂNIA a fost sancționată cu amendă în valoare de 105.000 lei (90.000 lei în domeniul gazelor naturale; 15.000 lei în domeniul energiei electrice) în principal pentru:

  • Nerespectarea obligației de a pune la dispoziția celor interesați, în scris, prin intermediul punctului unic de contact/punctelor de informare regională/locală, şi în format electronic, prin intermediul paginii proprii de internet, a ofertelor-tip definite pe fiecare categorie de client final;
  • Nerespectarea obligației de a furniza gaze naturale în baza unui contract de furnizare încheiat cu clientul final;
  • Nerespectarea obligației de a încheia contractele de furnizare a gazelor naturale, pe baza documentelor legale prezentate de solicitant.

ENGIE ROMÂNIA a fost sancționată cu amendă în valoare de 90.000 lei în domeniul gazelor naturale, în principal pentru nerespectarea termenului de 15 zile de răspuns la sesizările adresate de consumatori cu privire la facturi.

CEZ VÂNZARE a fost sancționată cu amendă în valoare de 20.000 lei (10.000 în domeniul energiei electrice; 10.000 în domeniul gazelor naturale) în principal pentru:

  • Nerespectarea termenului de 5 zile pentru încheierea contractului de furnizare a energiei electrice, după ce clientul final a acceptat condițiile de furnizare propuse de furnizor;
  • Nerespectarea termenului de maximum 21 de zile pentru schimbarea furnizorului.

Activitatea de control a ANRE se desfășoară prin acțiuni de control, care pot fi, după caz, de tip inspecție, verificare sau supraveghere.

Ministerul Energiei va implementa ultimele solicitări și observații ale Comisiei pentru finalizarea jaloanelor 129 și 133
29 iunie 2023

Acțiunea de control de tip supraveghere are drept scop constatarea modului în care persoanele fizice/juridice ce activează în domeniul energiei îşi îndeplinesc atribuțiile şi responsabilitățile conferite prin actele normative în vigoare, pe bază de documente, date, informații etc., instrumentate în mod continuu de către compartimentele din cadrul ANRE, în îndeplinirea atribuțiilor specifice acestora.

- Publicitate -

Precizăm că amenzile contravenționale aplicate de ANRE se constituite integral ca venit la bugetul de stat. (Direcția relații internaționale, comunicare, relația cu Parlamentul)

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Poate deveni o frumoasă operă literară un pragmatic și credibil program de guvernare?
Articolul următor Probleme importante descoperite de ANPC la alte 3 mari magazine din București
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Steaua Poli Iasi 3-1
Victorie lejeră cu Politehnica Iași, Steaua merge în playoff
Sport
Control ANPC: deficiențe majore în depozitarea produselor alimentare
Actualitate
Controale ANSVSA la nivel național în industria agroalimentară:  497 de sancțiuni contravenționale, în valoare totală de peste 5,3 milioane lei
Actualitate

RSS Știri Financiare

  • Orădenii de la Piața 9 intră pe piața din București cu Bakery P9 pe Calea Victoriei
  • Action deschide un magazin la Drobeta Turnu Severin și ajunge la zece unități în România
  • București a câștigat 22.500 de locuitori în ultimii 5 ani din migrația externă
  • „Tony Dog”, povestea unui gin românesc de calitate britanică
Energie

Ministrul Energiei, Virgil Popescu, a participat la reuniunea extraordinară a Consiliului Energiei

4 minute
Energie

Două programe ale Ministerului Energiei, cu bani din PNRR, au rămas în aer. 143 de milioane de euro nu ajung în România

4 minute
Energie

Suma totală verificată de ANRE și transmisă spre decontare a depășit 10,8 miliarde lei

5 minute
Energie

Până în 2025, consumul de energie al centrelor de date va contribui la 3,2% din totalul emisiilor de carbon

5 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?