Eugen MĂRUȚĂ (gds.ro)
Artego SA, o companie cu sediul în Târgu Jiu, se remarcă prin performanțele sale financiare constante, acordând în mod regulat dividende semnificative acționarilor.
Această fabrică specializată în producția de benzi transportoare din cauciuc are o istorie aparte, fiind deținută de angajații săi încă din anul 1998, când a fost privatizată prin metoda MEBO (Management and Employee Buyout). Privatizarea a marcat un punct de cotitură pentru Artego, transformând-o într-o companie solidă și profitabilă, capabilă să răspundă cerințelor pieței și să ofere beneficii directe acționarilor săi. Potrivit managerului general al companiei, Viorel David, de la momentul privatizării și până în prezent, Artego a acordat dividende în valoare cumulată de peste 1.000 de miliarde de lei vechi. Această performanță reprezintă un exemplu rar de succes pe termen lung în rândul companiilor privatizate din România.
Un aspect notabil este reprezentat de valoarea dividendelor distribuite anual unor acționari. În unele cazuri, aceste dividende ajung la sume impresionante, de până la 100.000 de lei pe an, ceea ce reflectă o gestionare eficientă a resurselor și o politică bine fundamentată de împărțire a profitului.
Caz unic în Gorj
Artego SA este un caz unic în județul Gorj, fiind singura companie cu origini în perioada comunistă care a reușit să își păstreze activitatea și relevanța economică până în prezent. Succesul său poate fi atribuit nu doar structurii sale de proprietate, care asigură un interes direct al angajaților în bunul mers al afacerii, ci și strategiei de management și adaptabilității la cerințele economiei de piață.
Pe lângă succesul său financiar, compania continuă să fie un angajator important în regiune, contribuind semnificativ la economia locală și la păstrarea tradiției industriale a județului Gorj. Într-un context economic dificil, în care multe alte fabrici din perioada comunistă au dispărut, Artego și-a consolidate poziția ca un actor cheie în sectorul său de activitate.
„Cred că suntem compania care am achitat cele mai multe dividende în ultimii 28 de ani. Avem peste o mie de miliarde de lei vechi plătite. Și în anumite cazuri sunt sume considerabile. Unii pensionari ai firmei care sunt și acționari au primit și 100.000 de lei dividende într-un an”, a declarat Viorel David, managerul Artego SA Târgu Jiu. Firma are 500 de angajați și produce benzi și plăci din cauciuc.