Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Cărbune sub necesar de la CEO pentru Termocentrala Craiova
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Energie

Cărbune sub necesar de la CEO pentru Termocentrala Craiova

Contributor
Autor
Contributor
Publicat 11 noiembrie 2022
Distribuie

Eugen Măruță (gds.ro)

Salariații din Societatea Electrocentrale Craiova solicită creșterea cantității de cărbune pe care Complexul Energetic Oltenia(CEO) îl livrează zi de zi pentru producția de energie electrică și agent termic.

Cristian Vasile, președintele Sindicatului Termo Energia Craiova II, a declarat că a avut recent o întâlnire cu Daniel Burlan, președintele Directoratului Complexului Energetic Oltenia, și a discutat problemele fostei Sucursale Craiova 2. În același timp, a fost depusă și o solicitare în scris referitor la problemele respective. Cea mai importantă se referă la cantitatea de cărbune livrată la Craiova pentru producerea de agent termic și energie electrică.

„În momentul de față CEO trimite Termocentralei Craiova o cantitate de 4.000 de tone de cărbune pe zi pentru producția de agent termic și energie electrică. Necesarul este de măcar 5.000 de tone pe zi în această perioadă din an. Am stat de vorbă cu domnul Daniel Burlan și a promis că ne va ajuta. A promis că la Craiova va fi trimisă o cantitate de 6.000 de tone de cărbune pe zi. Până acum nu a onorat promisiunea. Și noi am făcut parte din CEO, iar CEO vinde și acum energia de la Craiova”, a declarat Cristian Vasile, lider de sindicat în cadrul Termocentralei de la Craiova.

Solicită și cota de cărbune pentru zeci de salariați

De asemenea, zeci de persoane din Termocentrala Craiova au de ridicat cota de cărbune de la CEO. Este vorba de salariați din cadrul fostei Sucursale Electrocentrale Craiova 2, devenită după externalizare Societatea Electrocentrale Craiova.

Angajații respectivi nu apucaseră să intre în posesia cotei de 10 tone de cărbune de la Complexul Energetic Oltenia. Cristian Vasile, președintele Sindicatului Termo Energia Craiova 2, a declarat că situația nu este din vina angajaților respectivi. Aceștia au respectat programările, însă au fost probleme la punctele de încărcare.

Este vorba de echipamente defecte sau probleme la cântărire. Acum se fac demersuri pentru ca personalul respectiv să intre în posesia cotelor de cărbune.

APCE: Facturile la energie nu pot scădea fără ca populația sau firmele să-și producă singure o parte din energie
15 septembrie 2025

„Am făcut deja o adresă scrisă către conducerea Complexului Energetic Oltenia. Am avut și o discuție cu domnul Daniel Burlan, președintele Directoratului și ne-a promis că se va implica în rezolvarea acestei probleme. Oamenii nu au nicio vină că nu le-au fost date cotele de cărbune. Nu a fost vina lor, chiar dacă în regulament se menționează faptul că se acordă cota de cărbune doar celor care sunt angajați”, a declarat Cristian Vasile, președintele Termo Energia Craiova 2. Sindicaliștii solicită ca și economia la fondul de salarii din CEO să ajungă pe primele 9 luni ale anului și la angajații de la SE Craiova 2.

Va fi trecută pe gaze naturale

De precizat că Sucursala de la Craiova a fost externalizată din CEO începând cu data de 1 octombrie. CEO a pregătit un proiect pentru construirea unei centrale pe gaze naturale la Termocentrala Craiova. Astfel, Societatea Complexul Energetic Oltenia SA a finalizat încărcarea în platforma PNRR a proiectului: „CPH 295MW pentru S Electrocentrale Craiova SA” în vederea obținerii de finanțare nerambursabilă din cadrul PNRR. Obiectivul general al proiectului propus pentru finanțare prin Planul Național de Redresare și Reziliență – PNRR îl reprezintă realizarea unei capacități noi de producere energie electrică și termică pe gaze naturale în cogenerare de înaltă eficiență, de 295 MW, pentru Electrocentrala Craiova.

Proiectul are în vedere obiective economice (reducerea semnificativă a consumului specific de combustibili, reducerea cheltuielilor de operare, reducerea costurilor specifice de producție pentru energia utilă), obiective sociale (creșterea accesibilității la Sistemul de Alimentare Centralizată cu Energie Termică – SACET și sporirea confortului termic) si obiective de mediu (emisiile poluante în atmosferă sunt nesemnificative, nu cauzează niciun prejudiciu semnificativ obiectivelor de mediu). Operarea centralei se va face cu conformarea la cerinţele BAT privind emisiile de NOx, CO, pentru instalaţiile de ardere tip ciclu combinat gaze-abur.

Valoarea rezultată a costurilor eligibile necesare pentru implementarea investiției este de 1.26 miliarde lei, diferența până la valoarea totală a proiectului, respectiv 378 milioane lei, va fi acoperită prin contribuția proprie societății Electrocentrale Craiova SA care a preluat proiectul depus în PNRR.

Asociația Prosumatorilor (A.P.C.E.) cere transparență din partea ANRE și a furnizorilor de energie
5 august 2025

„Proiectul are o contribuție semnificativă la atingerea obiectivelor Planului Naţional Integrat în domeniul Energiei și Schimbărilor Climatice (PNIESC) 2021-2030 privind energia și clima, prin crearea de noi capacități de producție a energiei electrice cu emisii reduse de carbon, răspunzând obiectivului climatic al Uniunii Europene pentru 2030 și a obiectivului privind neutralitatea climatică până în 2050, prin reducerea semnificativă a emisiilor de noxe”, conform Complexului Energetic Oltenia.

- Publicitate -
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Anunt_Inceput_Comercial-1 Comunicat de presă privind începerea derulării proiectului cu titlul: „Naturalia Agri Food”, acordat Naturalia Comercial-Trading S.R.L.
Articolul următor Volodimir Zelenski: Trupele ruse, în retragere, lasă în urma lor mii de mine neexplodate
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Consiliul Concurenței pune în dezbatere angajamentele propuse de Sameday pentru a putea prelua Cargus
Companii
ANPC: Peste 1.500 de operatori verificați și amenzi de peste 5,6 milioane lei în urma controalelor naționale
Actualitate
România accelerează bugetarea verde. Etichetarea cheltuielilor bugetare și fiscale pentru anul 2025 a fost finalizată cu succes 
Finanțe și Bănci

RSS Știri Financiare

  • Prețurile locuințelor noi din București au crescut cu procente între 50 și 100% în cinci ani
  • Hambar Gardens, un nou proiect de case cu 100% energie verde, dotate cu pompă de caldură geotermică
  • Brokerii Victoria Finance au intermediat în 2025 credite în valoare de 24 milioane de euro
  • Pinum va inaugura anul acesta noua fabrică de la Moara Vlăsiei
Energie

Statul plătește 20.000 de euro pentru panouri fotovoltaice. Cât mai plătesc românii în plus ca să-și producă energia necesară?

2 minute
Energie

Ministrul Energiei: România, din importator net de energie trebuie să se transforme în exportator, iar preţul la energie să fie sub media UE

5 minute
Energie

ELCEN își pregătește CET-urile pentru sezonul rece

3 minute
Energie

Două treimi dintre consumatorii de energie nu sunt dispuși să investească mai mult timp și bani în sustenabilitate

4 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?