Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Cât costă trimiterea unui colet pe teritoriul Uniunii Europene?
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Actualitate

Cât costă trimiterea unui colet pe teritoriul Uniunii Europene?

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 14 decembrie 2021
Distribuie

Comisia Europeană pune la dispoziția celor interesați o aplicație care le permite să afle costurile trimiterii unui colet în și din orice stat din Uniunea Europeană. Astfel, utilizatorii pot afla din aplicația disponibilă aici cât îi costă să trimită un colet intern sau transfrontalier, în funcție de tipul și greutatea acestuia, având acces la tarifele practicate de toți furnizorii activi pe piața serviciilor poștale la nivel național. Acest demers vine ca urmare a aplicării Regulamentului privind serviciile de livrare transfrontalieră de colete, adoptat de Parlamentul și Consiliul European în anul 2018, pentru a încuraja concurența prin creșterea gradului de transparență a tarifelor acestor servicii și prin stabilirea unui cadru european unitar de monitorizare a evoluției acestei piețe.

Aplicația pentru verificarea tarifelor pentru livrarea de colete

Unul dintre obiectivele Regulamentului privind serviciile de livrare transfrontalieră este îmbunătățirea transparenței prețurilor. Regulamentul impune ca furnizorii cu 50 sau mai mulți angajați, precum și furnizorii stabiliți în mai mult de o țară din UE, să ofere autorității naționale de reglementare din țara lor prețurile interne și transfrontaliere pentru până la 15 servicii de bază de livrare a coletelor (în anumite cazuri, este posibil ca autoritățile de reglementare să fi folosit un prag de 25 de angajați pentru a ține cont de anumite condiții din țara lor). Pe baza raportărilor autorităților naționale, Comisia Europeană centralizează și publică tarifele practicate de furnizori în aplicația destinată utilizatorilor de servicii poștale din întreaga Uniune.

Informațiile despre tarifele practicate sunt valabile începând cu data de 1 ianuarie a fiecărui an, nu includ TVA și sunt actualizate în fiecare an la 31 martie, prețurile publicate fiind raportate în moneda locală și în euro. Cursul de schimb aplicat de Banca Centrală Europeană la 31 martie este utilizat pentru conversia în euro.

De menționat că tariful afișat raportat de un furnizor pentru un serviciu de livrare de colete poate include anumite condiții și restricții. În multe cazuri, caracteristicile unui serviciu de livrare de colete pot diferi de la un furnizor la altul.

Regulamentul privind serviciile de livrare transfrontalieră de colete

Regulamentul adoptat de Parlamentul și Consiliul European se aplică începând cu 22 mai 2018 și poate fi consultat aici. Regulamentul contribuie la mai buna funcționare a piețelor, asigurând o supraveghere mai eficientă și mai coerentă a piețelor de colete și stimulând concurența. Aplicarea Regulamentului urmărește creșterea transparenței tarifelor, în vederea reducerii diferențelor tarifare nejustificate precum și a tarifelor plătite de persoanele fizice și de întreprinderile mici și mijlocii, în special cele aflate în zonele izolate sau slab populate.

Furnizorului de serviciu universal care oferă servicii de livrare de colete, furnizorii de servicii de livrare transfrontalieră de colete care au peste 50 de angajați, precum și furnizorii de servicii de livrare de colete care au mai puțin de 50 de angajați, dar care sunt stabiliți în mai mult de un stat membru au obligația de a transmite autorității de reglementare din statul membru în care își au sediul informații generale de identificare, informații specifice cu privire la activitatea desfășurată în anul calendaristic precedent, tipul de servicii oferite, condițiile generale de vânzare, inclusiv o descriere detaliată a procedurii în materie de reclamații și orice modificare a acestor informații. Aceste informații sunt raportate apoi către Comisia Europeană, pentru a contribui în sprijinul obiectivelor pieței unice digitale de a intensifica comerțul electronic transfrontalier și incluziunea digitală.

Tinerii din România se confruntă cu o încredere scăzută în propria persoană, frica de a greși și lipsa valorii
18 august 2021
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Startup-ul românesc Humans.ai a ridicat 1.170.000 $ în mai puțin de 30 min., stabilind un nou record
Articolul următor Grupul Holcim România sponsorizează 19 spitale din țară cu peste 700.000 de euro
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Președintele Autorității Electorale Permanente (AEP) a avut o întâlnire cu reprezentantul TikTok pe România, Ungaria și regiunea Balcanilor
Actualitate
IMM România avertizează: consumul a scăzut cu peste 25% la începutul anului, semnal de alarmă pentru economia reală
Economie
CSAT: Capabilități militare americane ar putea fi dislocate temporar în România
Politic

RSS Știri Financiare

  • Decathlon va deschide un magazin de peste 1.000 metri pătrați în Plaza România 
  • 8 din 10 români sunt mai atenți la preț în acest an când fac cumpărături online
  • Odometrul modelelor Ford Tourneo din România a fost dat înapoi cu 327.000 kilometri
  • Peste 4,6 milioane metri pătrați de spații au fost certificați în 2025
Statie MOL Romania
Actualitate

700 de sportivi și artiști obțin finanțare de 560.000 lei de la MOL

4 minute
Actualitate

Acord de parteneriat între ANPC și CNDR, sub patronajul premierului României

3 minute
Actualitatea din China 

China solicită UE să nu meargă mai departe pe calea greșită a protecționismului

2 minute
Actualitate

Furnizorii de comunicații electronice, obligați la informare precontractuală prin fișa de sinteză a contractului

4 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?