Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: CCR s-a pronunțat în privința prelungirii mandatului Șefului Statului Major al Apărării
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Actualitate

CCR s-a pronunțat în privința prelungirii mandatului Șefului Statului Major al Apărării

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 4 iunie 2019
Distribuie
Ziua Constanta

În ziua de 4 iunie 2019, Plenul Curții Constituționale privind organizarea și funcționarea Curții Constituționale, s-a pronunţat asupra excepţiei de neconstituționalitate a dispoziţiilor art.39 alin.(5) din Legea nr.346/2006 privind organizarea şi funcţionarea Ministerului Apărării Naţionale.

Dispoziţiile de lege criticate au următorul conţinut: „Şeful Statului Major al Apărării este militarul cu rangul de conducere cel mai înalt din armată, numit de Preşedintele României, la propunerea ministrului apărării naţionale, cu avizul prim-ministrului, pentru o perioadă de 4 ani, cu posibilitatea de prelungire cu până la un an. În funcţia de şef al Statului Major al Apărării poate fi numit locţiitorul acestuia sau unul dintre şefii categoriilor de forţe ale armatei.”

În urma deliberărilor, Curtea Constituțională, cu unanimitate de voturi, a admis excepția de neconstituționalitate și a constatat că sintagma ”cu posibilitatea de prelungire cu până la un an” din cuprinsul art.39 alin.(5) din Legea nr.346/2006 privind organizarea şi funcţionarea Ministerului Apărării Naţionale este neconstituțională. Curtea a reținut, în esență, că sintagma menționată este lipsită de claritate și încalcă astfel dispozițiile art.1 alin.(5) din Constituție, întrucât nu prevede condițiile și procedura de urmat pentru prelungirea mandatului șefului Statului Major al Apărării. Revine legiuitorului obligația de a stabili în mod clar aceste aspecte.

Decizia este definitivă și general obligatorie și se comunică celor două Camere ale Parlamentului, Guvernului şi instanței de judecată care a sesizat Curtea Constituțională, se arată într-un comunicat al CCR.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Sorina Pintea Simpozionul privind controlul cancerului
Articolul următor transalpina Transalpina – circulația rutieră, redeschisă pe sectorul Rânca-Obârșia Lotrului începând de astăzi
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Ursula von der Leyen: „Europa nu are altă opțiune decât să devină independentă”
Extern
Industria de înfrumusețare, supusă controalelor ANPC
Actualitate
Depozitarul Central va distribui sumele de bani aferente CUPON 19 pentru obligațiunile emise de SELFPAY S.A.
Economie

RSS Știri Financiare

  • Livrările de birouri flexibile din București au crescut de peste trei ori față de anul trecut

  • Bucătăria este „inima casei” pentru români. Gătitul rămâne o parte esențială în fiecare gospodărie
  • Primul Lidl sub noua identitate vizuală, inaugurat la Întorsura Buzăului
  • Proprietarii Dedeman vor prelua operațiunile Carrefour în România pentru 823 milioane de euro
Actualitate

CNAIR a notificat antreprenorul în vederea rezilierii contractului pentru sectorul de autostradă Chețani – Câmpia Turzii

1 minute
Actualitate

Calendar

1 minute
Actualitate

Cseke Attila: îmbunătățim procesul de eficientizare energetică a clădirilor, atestăm noi auditori energetici

2 minute
Actualitate

Şeful ANOFM, după Brexit: Românii nu se vor întoarce acasă numai pentru salariu, ci vor predictibilitate în ceea ce priveşte nivelul de trai

2 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?