China şi Europa au ajuns la un consens important privind promovarea dezvoltării stabile a relaţiilor chino-europene, întărirea cooperării reciproc-avantajoase, respingerea „decuplării de China” şi înfruntarea în comun a provocărilor globale, a declarat Wang Wenbin, purtător de cuvânt al Ministerului chinez de Externe, făcând o prezentare a rezultatelor vizitei la Beijing a preşedintelui Comisiei Europene (CE), Ursula von der Leyen.
Potrivit oficialului chinez, cele două părţi au avut şi un schimb de opinii privind criza din Ucraina, subliniind importanţa păstrării comunicării şi coordonării comune în această problemă. Ambele părţi s-au angajat să depună eforturi pentru promovarea negocierilor de pace.
Vizita preşedintelui von der Leyen în China a transmis un semnal pozitiv pentru intensificarea contactelor chino-europene, promovarea dialogului şi cooperării bilaterale şi multilaterale. Preşedintele von der Leyen a fost primită călduros şi prietenos la Beijing, a mai subliniat diplomatul chinez.
În ce priveşte vizita de stat efectuată în China de președintele Franței, Emmanuel Macron, Wang Wenbin a informat că liderii de stat chinez şi francez au avut dialoguri prietenești atât la Beijing, cât și la Guangzhou, ajungând la o serie de consensuri strategice.
Ambele părţi au fost de acord să aprofundeze parteneriatul strategic China-Franța, să reia contactele la diferite niveluri și să stimuleze cooperarea reciproc avantajoasă, în toate domeniile.