Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: CEO dă în judecată Electroputere pentru datoria la termoficare
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Economie

CEO dă în judecată Electroputere pentru datoria la termoficare

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 23 iulie 2019
Distribuie
Locomotivă Electroputere | sursă foto: wikimedia.org

În ședința din 12 august, acționarii Complexului Energetic Oltenia vor aproba începerea demersurilor pentru ca juriștii companiei să recupereze în instanță debitele de la Electroputere SA Craiova, scrie Gazeta de Sud.

Este vorba de o datorie de 187.475 de lei, în baza unui contract de vânzare-cumpărare a energiei termice, încheiat între Complexul Energetic Oltenia și Electroputere SA Craiova în data de 18 aprilie 2014.

La debitul actual se vor calcula penalități, începând cu 30 aprilie 2019. În prezent, reprezentanții Directoratului au stabilit că sunt obligați să apeleze la instanță pentru recuperarea creanței respective, dat fiind faptul că au fost făcute demersuri în mod repetat pentru plata datoriei.

Aceasta era de pestte 459.000 de lei, însă au mai fost achitate câteva tranșe. Restul de 187.475 de lei nu a mai putut fi recuperat.

Au nevoie de aprobarea acționarilor

Directorii Complexului Energetic Oltenia au nevoie de aprobare din partea acționarilor și a Consiliului de Supraveghere pentru a face demersuri în instanță, în vederea recuperării datoriei.

În prealabil, conducerea Complexului Energetic Oltenia a trimis anul acesta șase notificări către reprezentanții Electroputere, însă nu s-a ajuns la un acord în privința plății debitului. „Toate aceste demersuri nu au avut rezultatul dorit de societatea noastră, în sensul că nu s-a reușit recuperarea debitului în totalitate și astfel la data prezentei SC Electroputere SA Craiova figurează în continuare cu un debit restant în sumă de 187.475,18 lei. Neîncasarea contravalorii facturilor emise de societatea noastră la termenul scadent, în beneficiul clientului, produce dezechilibre financiare societății noastre și disfuncționalități în achitarea obligațiilor către terții colaboratori. Având în vedere debitele restante cu un risc mare de nerecuperare propunem avizarea de către Directorat și aprobarea de către Consiliul de Supraveghere a acțiunilor juridice împotriva societății Electroputere SA Craiova, în sumă de 187.475,18 lei și a penalităților care se vor calcula după data de 30.04.2019, până la recuperarea integrală a debitului, datorate societății noastre”, potrivit Notei de fundamentare trimisă acționarilor Complexului Energetic Oltenia pentru ședința din 12 august.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior elevi Educaţia care merge în gol
Articolul următor angajati IT IT-iștii români câștigă cel mai puțin din regiune
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Vizite la “Mănăstirea Antim” din Bucureşti
Cultură și Educație
Ce a spus președintele Dan de Ziua NATO
Actualitate Politic
Zweite Bundesliga: Schalke și Paderborn, pe primele poziții după 28 de etape. Lupta se anunță strânsă în continuare
Sport

RSS Știri Financiare

  • Lidl a depășit pragul de 400 magazine în România la zece ani de la intrarea pe piață
  • Fabrica de biciclete din Timișoara a exportat 800.000 de unități în rețeaua europeană Decathlon
  • Washzilla, prima spălătorie auto complet automată de tip touchless din România
  • Curățenia de întreținere în birouri: ce trebuie făcut zilnic, săptămânal și lunar
Finanțe și Bănci

Utilizatorii români din străinătate au trimis mai mulţi bani în ţară în 2021 decât în 2020, prin Revolut

4 minute
Companii

Johnson & Johnson este recunoscută cu certificarea Best Places to Work în România

4 minute
Asigurări

În 2021, românii au apelat de două ori mai mult la asigurările voluntare de sănătate

3 minute
IT

Alertă: Vulnerabilități critice de securitate cibernetică identificate la nivelul unor produse Fortinet

3 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?