Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: CEO scoate la vânzare utilaje în valoare de 40 de milioane de euro
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Energie

CEO scoate la vânzare utilaje în valoare de 40 de milioane de euro

Contributor
Autor
Contributor
Publicat 17 septembrie 2024
Distribuie
Complexul Energetic Oltenia vrea zeci de milioane de euro pe utilajele vechi

Eugen MĂRUȚĂ (gds.ro)

Complexul Energetic Oltenia (CEO) organizează cea mai mare lictație privind vânzarea unor active scoase din uz. Administrația Complexului Energetic Oltenia a aprobat reluarea unei licitații pentru vânzarea a opt utilaje scoase din folosință, de la Sucursala Minieră din cadrul companiei. A fost dispusă în prealabil o expertiză a utilajelor care nu mai sunt folosite în procesul de producție, iar sumele rezultate nu sunt deloc de neglijat. Au fost identificate în total 8 utilaje de mare capacitate care nu mai sunt folosite de ani de zile în procesul de exploatare a cărbunelui.

Licitația este programată în data de 11 octombrie, iar la vânzare sunt scoase 4 excavatoare mari și 4 mașini de haldat. Acestea se află în incinta Carierei Miniere Peșteana Jiu, a Carierei Miniere Seciuri, închisă de mai mulți ani, precum și la Cariera Minieră Rovinari.

Valoarea stabilită prin evaluare este de aproape 200 de milioane de lei, respectiv aproximativ 40 de milioane de euro. Cea mai mare valoare o are o mașină de haldat, respective 57 de milioane de lei. Vorbim de utilaje care au în componență sute de tone de oțel de înaltă calitate. Prețul excavatoarelor și al mașinilor de haldat este însă unul ridicat.

Patru active importante ale Complexului Energetic Oltenia, greu de vândut

Totodată, Complexul Enegetic Oltenia caută cumpărători și pentru patru active importante pe care le deține și care nu au legătură cu activitatea de bază. Sunt patru unități din domeniul turismului. Complexul Energetic Oltenia deține Hotelul „Maiami” la Târgu Jiu, pe Calea Eroilor. Este catalogat ca fiind de 3 stele, are 30 de camera de două locuri şi un apartament cu 4 locuri. În total, sunt disponibile 64 de camere dotate cu aer condiţionat, baie, internet, telefon şi minibar. Unitatea mai deţine o sală de protocol şi un restaurant de 80 de locuri.

Hotelul are o suprafaţă totală construită plus anexe de 500 de metri pătraţi şi un teren de 1.733 de metri pătraţi. Este amplasat pe Calea Eroilor, în cea mai bună zonă din Târgu Jiu. Hotelul, evaluat la 3 milioane de euro, este scos pentru a doua oară la vânzare alături de trei active, după ce prima licitație nu a avut rezultatul așteptat.

Licitație după licitație

Astfel, Societatea Complexul Energetic Oltenia, având ca obiect principal de activitate producția de energie electrică, anunță o licitație deschisă cu strigare pentru vânzarea activelor:

Hidroelectrica a ajuns să refuze clienți non-casnici care solicită să li se furnizeze energie electrică: “N-avem!”
20 septembrie 2022

„Cantina Restaurant” din cadrul CRPFM Sácelu, activ compus din teren în suprafată de 561 mp împreună cu construcțiile amplasate pe acesta, precum și dotările aferente, aflat în patrimoniul CE Oltenia, la prețul de ofertă de 2.090.800,00 lei, fără TVA;

„Hostel Maiami” din cadrul Sediului Executiv, activ compus din teren în suprafață de 1733 mp împreună cu construcțiile amplasate pe acesta, precum și dotările aferente, aflat în patrimoniul CE Oltenia, la prețul de ofertă de 14.484.000,00 lei, fără TVA;

„Cantina de 600 locuri” din cadrul Sucursalei Electrocentrale lșalnita, activ compus din teren în suprafață de 515 mp împreună cu construcțiile amplasate pe acesta, aflat în patrimoniul CE Oltenia, la prețul de ofertă de 2.316.000,00 lei, fără TVA;

„Bloc P13 (Casă de oaspeți)” din cadrul Sucursalei Electrocentrale Turceni, activ compus din teren în suprafață de 524 mp împreună cu construcțiile amplasate pe acesta, precum și dotările aferente, aflat în patrimoniul CE Oltenia, la prețul de ofertă de 6.653.000,00 lei, fără TVA. Ultima licitație pentru baza horeca a CEO a avut loc la jumătatea acestei veri. Nu s-a reușit primirea unei oferte consistente, astfel încât demersurile pentru valorificare vor continua.

Proiectul unităților 3 și 4 de la Cernavodă primește opinia pozitivă a Comisiei Europene în ceea ce privește aspectele tehnice și de securitate nucleară
4 iulie 2024
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Bookfest deschide un adevărat festival de carte la Târgu Mureș
Articolul următor Veste bună pentru prosumatori: stocarea obligatorie și pentru cei cu instalații în funcțiune a fost eliminată în comisii la Senat
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

SUA le cer ambasadelor să folosească platforma X a lui Musk pentru a combate „propaganda antiamericană”
Extern
Ce a spus președintele Dan de Ziua NATO
Actualitate Politic
Amenzi de 6,3 milioane de lei în comerțul de carne de miel
Actualitate

RSS Știri Financiare

  • Lidl a depășit pragul de 400 magazine în România la zece ani de la intrarea pe piață
  • Fabrica de biciclete din Timișoara a exportat 800.000 de unități în rețeaua europeană Decathlon
  • Washzilla, prima spălătorie auto complet automată de tip touchless din România
  • Curățenia de întreținere în birouri: ce trebuie făcut zilnic, săptămânal și lunar
Energie

România primește cele mai multe fonduri europene, prin Fondul pentru Modernizare, dintre toate statele din regiune

4 minute
Energie

Ghidul de finanțare pentru investiții în capacități de producție a energiei din biogaz pe bază de gunoi de grajd a fost pus în consultare publică

3 minute
Energie

România importă gaze în condiții mai proaste decât alte țări

7 minute
Energie

Avizarea prețurilor și tarifelor locale pentru serviciile publice de alimentare cu energie termică produsă centralizat

4 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?