Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: China a adus o contribuție medie de peste 30% la creșterea economiei mondiale în ultimii zece ani
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Actualitatea din China 

China a adus o contribuție medie de peste 30% la creșterea economiei mondiale în ultimii zece ani

Radio China Internaţional
Autor
Radio China Internaţional
Publicat 14 martie 2023
Distribuie
Sursa: romanian.cri.cn

Prima sesiune a celei de-a 14-a legislaturi a Adunării Naționale a Reprezentanților Poporului din China și-a încheiat lucrările luni, la Beijing. Cu acest prilej, președintele Xi Jinping a declarat că, în procesul de construcție a unei mari puteri și de relansare a națiunii, trebuie promovată dezvoltarea de calitate, trebuie depuse eforturi pentru construcția comunității cu viitor comun al omenirii, dar și promovarea deschiderii de înalt nivel.

În cadrul sesiunilor din 2023, „modernizarea în stil chinezesc” a fost un cuvânt cheie care a atras atenția. Dacă abordăm „modernizarea în stil chinezesc” ca un obiectiv și un proces de dezvoltare măreț, „dezvoltarea de calitate” și „deschiderea de nivel înalt” joacă un rol foarte important în acest proces.

Economia chineză a trecut de la etapa de creștere accelerată, la cea de dezvoltare de calitate. În 2022, produsele de înaltă tehnologie și cu mare valoare adăugată, care reprezintă rezultatele transformării modelului de dezvoltare, au constituit noul motor al creșterii exporturilor. De exemplu, exportul de autoturisme electrice a crescut cu 131,8% comparativ cu anul precedent, iar cel al produselor fotovoltaice cu 67.8%.

„Dezvoltarea Chinei aduce beneficii lumii, și este dependentă de lume. Este nevoie să promovăm deschiderea la nivel înalt și, în timp ce ne dezvoltăm cu piața și resursele globale, să și stimulăm dezvoltarea comună a lumii”, a declarat Xi, evidențiind interacțiunea optimă dintre China și restul lumii, transmițând hotărârea fermă a țării de a extinde deschiderea.

Fiind a doua cea mai mare entitate economică a lumii, în ultimii zece ani, China a adus o contribuție medie de peste 30% la creșterea economiei mondiale. De la lărgirea rețelei de zone cu comerț liber, la crearea platformelor comerciale precum Expoziția Internațională de Importuri, Târgul de Import și Export din Guangdong, Târgul Internațional pentru Comerțul cu Servicii din China, Expoziția Internațională de Bunuri de Consum din China, până la extinderea cercului de prieteni ai inițiativei „O centură, un drum”, China a promovat permanent deschiderea la nivel înalt, salutând implicarea diferitelor țări în dezvoltarea Chinei.

Anul acesta se împlinesc 45 de ani de la demararea procesului de reformă și deschidere. În raportul de activitate a guvernului s-a menționat că vor fi depuse eforturi pentru aderarea la Acordul Complet şi Progresiv pentru Parteneriatul Trans-Pacific (CPTPP) și la alte înțelegeri comerciale cu standarde ridicate.

În prezent, în lume încă nu este pace, iar dezvoltarea economiei globale rămâne cuprinsă de „frig”. Se poate aștepta ca în procesul de modernizare în stil chinezesc, China să împărtășească lumii mai multe beneficii din  propria experiență de dezvoltare, să ofere mai multă certitudine și energie pozitivă păcii și dezvoltării mondiale.

China a revizuit regimul tarifar la importuri
4 ianuarie 2024

Articol realizat de Radio China Internațional și CCTV

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Cerere crescută în China pentru vacanțe în străinătate
Articolul următor Wang Wenbin: „SUA trebuie să revină pe calea corectă în relația cu China”
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Inovație în educație: 22 de colegii naționale au primit titulatura de „Colegiu de Antreprenoriat”
Cultură și Educație
Președintele României subliniază rolul Republicii Ecuador ca partener cu viziuni similare României și Uniunii Europene
Actualitate
Baterie de rachete Patriot desfăşurată de Grecia pentru a proteja Bulgaria
Extern

RSS Știri Financiare

  • România, campioana Europei la numărul investitoarelor prin platforma XTB
  • Primul KFC Drive-Thru din zona metropolitană Iași, la Family Market Tomești
  • Brandul românesc de produse home & deco Genuin se extinde în Germania și Danemarca
  • Investitorii din comunitatea Bravva Angels s-au alăturat grupului care susține Fagura
Actualitatea din China 

Târgul Canton 2025: ediția a 138-a aduce un număr record de companii și inovații tehnologice

2 minute
Actualitatea din China 

China, apel pentru promovarea drepturilor femeilor și fetelor la nivel global

2 minute
Gu Songfen Wang Dazhong
Actualitatea din China 

Gu Songfen și Wang Dazhong, premiu special pentru știință și tehnologie

2 minute
Actualitatea din China 

Sondaj CGTN: Cartea albă provocatoare de apărare a Japoniei reflectă o perspectivă de securitate periculoasă

4 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?