Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Clienții primesc compensații de la firmele de distribuție pentru citirea cu întârziere a contorului
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Energie

Clienții primesc compensații de la firmele de distribuție pentru citirea cu întârziere a contorului

Contributor
Autor
Contributor
Publicat 19 aprilie 2022
Distribuie

Mihai Nicuţ (e-nergia.ro)

Autoritatea de Reglementare în domeniul Energiei (ANRE) a modificat standardul de performanță pentru activitatea de energie electrică și a stabilit și compensații care trebuie plătite de firmele de distribuție dacă nu se încadrează în termenele legale.

Mai precis, noul Ordin ANRE (64/2022) obligă firmele de distribuție a energiei electrice să citească cu o anumită frecvență contoarele clienților racordați la rețeaua de distribuție. Pentru clienții casnici, citirea nu poate fi la un interval mai mare de trei luni, pentru cei non-casnici la un interval la maximum șase luni, iar pentru prosumatori citirea se face obligatoriu lunar.

Despre frecvența obligatorie a citirii contractului s-a mai spus, dar noutatea pentru clienți, introdusă de modificarea standardului de performanță, constă în faptul că pot primi compensații de la firmele de distribuție dacă acestea din urmă depășesc termenele. Astfel, în fiecare dintre cele trei situații de mai sus, operatorul de distribuție va acorda o compensație de 10 lei clientului, dacă a citit contorul mai târziu, din vina sa. Compensația se acordă automat, dar nu și în situația în care întârzierea nu a fost din vina companiei – dacă blocul de măsurare este în incinta proprietății și angajatul nu a putut intra să îl citească, de exemplu.

Mecanismul de acordare a compensațiilor va intra în vigoare începând cu 30 iunie.

Standard și compensații pentru accesul la date

Noul ordin al ANRE introduce încă o obligație pentru distribuitori în relația cu clienții care au deja montate contoare inteligente, și anume să asigure clienților accesul la datele istorice de consum, dacă acesta le solicită. “OD are obligația de a asigura accesul la datele istorice de consum ale utilizatorilor care beneficiază de sisteme de măsurare inteligentă a energiei electrice, în conformitate cu prevederile condițiilor-cadru pentru realizarea calendarului de implementare a sistemelor de măsurare inteligentă a energiei electrice la nivel național, aprobate prin ordin al președintelui ANRE, în vigoare”, arată Ordinul 64.

Dacă distribuitorul nu trimite datele în mai mult de o lună calendaristică, va trebui să plătească clientului 30 de lei, obligația aplicându-se doar pentru clienții racordați la joasă tensiune.

Acordarea avizelor pentru parcuri eoliene și fotovoltaice trebuie urgentată, pentru a se accesa banii din PNRR – PATRES
22 iulie 2022
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Fostul vicepreședinte al Gazprombank, soția și fiica sa, găsiţi morţi la Moscova
Articolul următor 106 ani de la nașterea poetei Magda Isanos
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Președintele Nicușor Dan crede că ar trebui făcute publice contractele cu Pfizer
Sănătate
Studiu Revolut, înainte de Paște: Românii ocupă locul 3 în topul global al celor mai generoși utilizatori
Finanțe și Bănci
Veniturile totale medii lunare, în ușoară creștere
Finanțe și Bănci

RSS Știri Financiare

  • Piața de fuziuni și achiziții, la cel mai ridicat nivel din istorie în primul trimestru al anului 2026
  • BearingPoint și-a relocat biroul din București în Timpuri Noi Square
  • Peste 10.000 de comercianți români, înregistrați pe platforma Trendyol
  • Deltamed a ajuns la un ritm de cinci ambulanțe livrate zilnic în 2025
Energie

După baterii, bulgarii ne iau fața și la fotovoltaice: Un nou parc mare, mai mare decât orice parc fotovoltaic din România, a fost pus în operare

4 minute
Energie

CIECH Soda România începe producția de energie și lansează un parc fotovoltaic printr-o investiție în valoare de 1,7 milioane de lei

3 minute
Energie

Ce trebuie să faci dacă ai primit scrisoare că ai consumat energie electrică peste puterea aprobată

5 minute
Energie

România a obținut la summit-ul UE cu embargoul asupra petrolului rusesc o clauză de solidaritate

8 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?