Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Valea Prahovei, în vizorul Protecţiei Consumatorilor
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Actualitate

Valea Prahovei, în vizorul Protecţiei Consumatorilor

Curierul Național
Autor Curierul Național
Publicat 23 decembrie 2021
Distribuie
Valea Prahovei Foto: De la Razvanus at română Wikipedia - Transferred from ro.wikipedia to Commons by Gikü using CommonsHelper., Domeniu public, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15410385

Activitatea Comandamentului de iarnă 2021, organizat de Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC) și care își va desfășura activitatea în perioada 20-31.12. 2021, a vizat, astăzi, zona Predealului, cunoscuta stațiune montană de pe Valea Prahovei. 
 

Coordonat de președintele ANPC, Mihai Culeafă, și de directorul general ANPC, Paul Anghel, Comandamentul presupune prevenirea și combaterea practicilor care dăunează vieții, sănătății, securității și intereselor economice ale consumatorilor aflați în vacanță, în stațiunile din România, în perioada sărbătorilor de iarnă.

Comandamentul și-a propus, pentru început, verificarea locațiilor care oferă cazare, a restaurantelor, dar și a câtorva supermarketuri cu nume sonore pe piața românească. 
 

În primele 3 zile, comisarii ANPC au verificat 57 de operatori economici, iar în urma abaterilor constatate au fost aplicate diverse tipuri de sancțiuni, după cum urmează:

– 39 amenzi contravenționale, în valoare de 372.000 lei

– 35 de avertismente

poza 2 eraft
Metode inedite prin care ii poti insufla copilului dorinta de a invata
28 iunie 2019

– oprirea temporară a prestării serviciului până la remedierea deficiențelor, pentru 15 operatori economici

– propunere de suspendare a activității pentru o perioadă de până la 6 luni, pentru un operator economic
 

În urma acțiunilor de control, au fost depistate mai multe abateri de la legislația în vigoare, cu precădere la spațiile de cazare. 

Câteva dintre cele mai importante au fost:

Ultima ediție a evenimentului România Start-up Revolution
25 mai 2023

– utilizarea unor materii prime cu data limită de consum/data durabilității minimale depașită

- Publicitate -

– utilizarea  unor materii prime refrigerate și ulterior congelate fără ca operatorul să  fie autorizat în acest sens, 

– utilizarea unor materii prime cu modificări organoleptice. 

– depozitarea materiilor prime în ambalaje de transport alături de alte materii prime în spațiul de frig din blocul alimentar. 

– utilizarea unor spații frig insalubre, cu urme de resturi alimentare lipite pe tăvile de inox, grăsimi

– paviment murdar, neigienizat cu urme de resturi alimentare

– utilizarea unor tăvi și ustensile de bucătărie în stare avansată de degradare, cu urme de rugină, arsuri rezultate de la  coacere, îmbâcsite, depozitate pe suprafețe cu praf. 

Adevărata faţă a Black Friday-ului
15 noiembrie 2021

– lipsa menționării alergenilor din lista meniu

– utilizarea unor vitrine frigorifice neigienizate 

– lipsa informațiilor din camerele de cazare, pentru turiști

– condiții igienice de cazare necorespunzătoare (lenjerii și perne neigienizate cu urme fire de păr, cu urme de uzură)

– prosoape insuficiente în camere

– mobilier și mochetă deteriorate, în camere

– paviment și mobilier deteriorate, în băi

– prize smulse din perete

– lipsa unor avize de funcționare pentru diverse activități.
 

„Este inadmisibil ca în secolul 21 să mai discutăm încă despre mizerie în spațiile de cazare. Inadmisibil! Avem atâtea formule de detergenți, la prețuri mereu accesibile, dar, din motive știute doar de operatorii economici, tot nu par a fi utilizate. Nu voi tolera astfel de situații! Aspectul acesta, al curățeniei și al condițiilor corespunzătoare, nu trece neobservat nici în cazul retailerilor, care, uneori, lasă de dorit… 

Având în vedere această atitudine care pare că se acutizează, ne propunem să sporim frecvența controalelor, până observăm îmbunătățiri și nu vom înceta până nu vom obține rezultate ”, a declarat Mihai Culeafă, președintele ANPC, la finalul zilei.

Verificările pe care le întreprinde Comandamentul de iarnă al ANPC continuă, la nivelul întregii țări. 

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Mii de persoane au depus cereri să se angajeze la CEO
Articolul următor Anunt finalizare proiect METAL PRINT 23.12.2021-1 Finalizarea implementării proiectului „Granturi pentru capital de lucru acordate IMM-urilor” de către S.C. METAL PRINT SRL
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

SigurantaOnline: Cinci greșeli online care te pot costa. Le faci fără să-ți dai seama
IT
ANCOM, alături de Salvați Copiii de Ziua Siguranței pe Internet
Actualitate
Consiliul Concurenţei a autorizat preluarea LJG Green Source Energy Gamma S.R.L. de către LSG Building Solutions GmbH, Green Source GmbH și Core Value Capital GmbH
Companii

RSS Știri Financiare

  • 5 to go intră pe piața din Dublin, după ce a deschis prima cafenea și la Sofia
  • JYSK inaugurează un magazin în centrul comercial Lemon Park Voluntari
  • Trei companii de stat sunt în top 5 după numărul de angajați. Cum stau la productivitate
  • Unul din cinci cetățeni din orașele din Europa Centrală și de Est nu are mașină
Actualitate

Curierul Național, un drum lung parcurs alături de ziariști și colaboratori

0 minute
Actualitate

Compania Municipală Parking București câștigă procesul împotriva Curții de Conturi

2 minute
Actualitate

Când vedetele promovează jocuri de noroc, adolescenții plătesc prețul. Campania Salvați Copiii „Hai să jucăm corect! Fără vedete la jocuri de noroc” propune alt model de inspirație: tinerii sportivi de liceu

5 minute
Actualitate

Aproape jumătate dintre companiile din România apelează la o soluție externă de stocare a datelor

4 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?