Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Consiliul Tineretului din România solicită bugete locale care să respecte Legea Tinerilor
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Actualitate

Consiliul Tineretului din România solicită bugete locale care să respecte Legea Tinerilor

Curierul Național
Autor Curierul Național
Publicat 16 ianuarie 2023
Distribuie

Consiliul Tineretului din România (CTR), alături de organizațiile sale membre, face apel la responsabilitate din partea aleșilor locali, prin respectarea Legii 350/2006 a tinerilor și oferirea unei finanțări pentru tineret corespunzătoare nevoilor acestora.

Concret, CTR solicită constituirea Fondului destinat activităților de tineret în cadrul bugetelor proprii ale consiliilor județene și ale primăriilor municipiilor reședință de județ, în conformitate cu prevederile articolului 28 din Legea 350/2006 a tinerilor. Astfel, CTR a transmis săptămâna aceasta o petiție către consiliile județene, primăriile municipiilor reședință de județ, dar și către prefecți, prin care solicită constituirea Fondului destinat activităților de tineret.

Includerea Fondului destinat activităților de tineret în cadrul bugetului propriu constituie o obligativitate pentru toate consiliile județene și consiliile locale ale municipiilor reședință de județ din țară. Aceste fonduri trebuie să fie utilizate exclusiv în interesul tinerilor aflați pe teritoriul unității administrativ-teritoriale și prin implicarea și consultarea federațiilor, fundațiilor județene pentru tineret și a organizațiilor neguvernamentale de tineret. În consecință, neincluderea Fondului destinat activităților de tineret în bugetul propriu poate atrage nulitatea bugetului local.

De asemenea, CTR a propus și câteva exemple de acțiuni concrete pentru tineri, pe care autoritățile locale le pot implementa acest an, care a fost declarat de Comisia Europeană ca fiind „Anul European al Competențelor”:

– Înființarea și/sau întreținerea de centre de tineret fixe și mobile, care să desfășoare și activități dedicate tinerilor refugiați ucraineni;

– Constituirea unui Consiliu Consultativ pe Probleme de Tineret, în cazul în care nu există deja;

– Organizarea unui program de bugetare participativă pentru tineret;

– Organizarea unui concurs local de proiecte pentru susținerea inițiativelor tinerilor și organizațiilor neguvernamentale de tineret de pe raza unității administrativ-teritoriale;

– Desfășurarea de programe de stagii de practică și internshipuri, în conformitate cu legislația în materie, dedicate tinerilor de pe raza unității administrativ-teritoriale.

„De 17 ani avem o lege care obligă autoritățile publice locale să respecte atât crezul clasei politice din campaniile electorale și anume acela că tinerii reprezintă viitorul, dar și o asumare reală a investiției în tineri care înseamnă, în final, o investiție în nivelul de trai crescut, în prevenirea depopulării comunităților, în valorificarea potențialului acestora și chiar o investiție în economia acestei țări. În lipsa unor sancțiuni clare pe care autoritățile trebuie să le suporte pentru nerespectarea legii, e datoria noastră să le amintim în fiecare an, prin toate mijloacele, că legea e lege pentru toți, iar tinerii acestei țări au nevoie de atenția cuvenită chiar acum”, a declarat Mircea Meriacri, președintele Consiliului Tineretului din România

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Ce taxe și impozite cresc din 2023 pentru persoane fizice și firme
Articolul următor România are cei mai mulți bugetari din UE. Câți salariați are statul
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Johnson&Johnson, obligată să plătească 40 de milioane $ despăgubiri la două femei care au spus că pudra de talc le-a cauzat cancer ovarian
Extern
UGIR – invitat la ședința Comisiei de dialog social din cadrul Instituției Prefectului, Județul Maramureș
Actualitate
Donald Trump, dat în judecată pentru că a demolat o aripă a Casei Albe ca să construiască o sală de bal
Extern

RSS Știri Financiare

  • Largest office occupiers spend under 5% of turnover on modern workspaces
  • Romania’s coworking market expands by 20% this year
  • Piața de coworking din România a crescut cu 20% anul acesta
  • MedLife a devenit cea mai valoroasă companie a sectorului de sănătate din România

Citește și

Actualitate

Secretarul General al NATO, Mark Rutte, vine în România

2 minute
Actualitate

Salrom, cerere de finanțare la Comisia Europeană pentru procesarea grafitului de la Baia de Fier

3 minute

Calendar

1 minute
Actualitate

Polițiștii locali au protestat în fața Guvernului. Ei reclamă lipsa sporurilor pentru zilele lucrate în weekend și de sărbătorile legale

3 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?