Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: De la tăieri de costuri la disciplină financiară: de ce IT-ul scapă mereu de sub control
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
CompaniiIT

De la tăieri de costuri la disciplină financiară: de ce IT-ul scapă mereu de sub control

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 25 martie 2026
Distribuie
Foto: freepik

Articol de opinie semnat de László Pálházi, Principal, Horváth România

În aproape orice companie există un moment care se repetă, cu o precizie frustrantă: costurile IT cresc, presiunea apare, iar reacția este rapidă și decisivă: „trebuie să reducem bugetul”. Urmează implementarea unui program de optimizare a costurilor, pe cât de ambițios, pe atât de dureros: contracte renegociate, proiecte tăiate, investiții amânate.

Pe hârtie, rezultatele arată bine. Cel puțin o perioadă. Apoi, la doi sau trei ani distanță, aceeași poveste: costurile încep din nou să crească.

Pentru mulți CIO (Chief Information Officers), acest ciclu a devenit aproape inevitabil. Întrebarea nu mai este dacă vor trebui să reducă din nou costurile, ci când.

Majoritatea organizațiilor știu să reducă costuri. Au făcut-o deja, uneori cu succes remarcabil.

Problema reală este alta: nu știu să mențină aceste rezultate în timp. Este diferența dintre a face curățenie generală într-un apartament și a reuși să îl păstrezi ordonat în fiecare zi.

În IT, acest lucru este și mai vizibil. De ce? Pentru că este un domeniu în care costurile nu sunt statice, ci influențate permanent de apariția unor noi tehnologii, creșterea cerințelor de business și de acumularea treptată a complexității sistemelor. Fără un mecanism continuu de control, costurile revin, inevitabil, la niveluri ridicate.

Compania Lockheed Martin și Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca au prelungit parteneriatul pentru cercetare în domeniul inteligenței artificiale
18 ianuarie 2024

Exemplul clasic: economii pe termen scurt, costuri mai mari pe termen lung

Un scenariu frecvent: o companie decide să reducă bugetul de IT prin amânarea unor proiecte sau prin reducerea echipelor de dezvoltare. Pe termen scurt, economiile sunt reale. Cu toate acestea, pe termen mediu, sistemele devin mai greu de întreținut, timpul de livrare crește, iar echipele ajung să „peticească” soluții, în loc să construiască unele noi.

Rezultatul? Costuri operaționale mai mari și o capacitate mai mică de inovare. Cu alte cuvinte, nu ai eliminat costuri. Le-ai mutat – și, de multe ori, le-ai amplificat.

Patru întrebări pe care prea puține companii și le pun

Organizațiile care reușesc să iasă din acest ciclu nu fac, neapărat, lucruri spectaculoase. Dar își pun, sistematic, patru întrebări esențiale:

  1. Unde sunt, de fapt, costurile?
  2. Cât ar trebui să coste?
  3. Cum le reducem concret?
  4. Cum ne asigurăm că nu cresc din nou?

Pare simplu. În practică, răspunsurile la întrebările de mai sus vor arăta exact ceea ce lipsește unei companii pentru a se elibera din acest cerc vicios.

Ziua Sectorului Digital Românesc, organizată pentru prima dată la Parlamentul European
12 octombrie 2022

1. Fără transparență, costurile sunt doar presupuneri

Primul pas este cel mai subestimat: înțelegerea reală a costurilor. În multe organizații, costurile IT sunt fragmentate: alocate diferit între departamente, dificil de corelat cu serviciile livrate și greu de comparat. În acest context, benchmarking-ul devine aproximativ, țintele de cost sunt arbitrare, iar responsabilitatea este difuză.

- Publicitate -

De aceea, tot mai multe companii adoptă modele standardizate de tip Technology Business Management (TBM) și instrumente dedicate, care permit o vizibilitate reală asupra costurilor. Este un efort semnificativ, dar fără el orice optimizare rămâne, în esență, o presupunere.

2. Nu toate costurile trebuie reduse

Transparența răspunde la întrebarea „Unde sunt costurile?”. Nu și la „Cât este prea mult și ce merită, de fapt redus?”. Aici intervine benchmarking-ul. Fără repere externe, multe organizații oscilează între două extreme: fie taie prea mult, ceea ce afectează calitatea, fie nu taie suficient și, astfel, rămân ineficiente.

Companiile mature își compară costurile cu cele ale pieței și își stabilesc ținte realiste. În unele cazuri, merg chiar mai departe, folosind concepte precum target costing sau cost engineering pentru serviciile IT.

3. Reducerea costurilor nu este un exercițiu teoretic

Identificarea problemelor este una. Rezolvarea lor este alta. În practică, măsurile de optimizare se împart în trei zone principale:

  1. Furnizori – renegocierea contractelor, optimizarea consumului, schimbarea partenerilor;
  2. Operațiuni – simplificarea serviciilor, ajustarea nivelelor de servicii, eliminarea proiectelor fără valoare clară;
  3. Resurse umane – automatizare, modele de tip shared services, reorganizare.

Dar adevărata diferență nu o face lista de măsuri, ci execuția. Organizațiile performante creează un „circuit închis” al costurilor: de la transparență la ținte, de la măsuri la economii și apoi la recalibrarea bugetelor. Fără acest mecanism, economiile rămân ocazionale. Cu el, devin structurale.

4. Disciplina costurilor se construiește zilnic, nu anual

Poate cea mai importantă lecție: managementul costurilor nu este un proiect. Este o rutină.

Consiliul Concurenței a autorizat preluarea MG TEC de către Sarmis Holding și Lightspan Management
8 octombrie 2024

Două elemente fac diferența: pe de o parte, controlul activ al costurilor IT – Deciziile tehnologice sunt evaluate constant și din perspectivă financiară, nu doar tehnică; pe de altă parte responsabilitate clară – Managerii IT nu răspund doar pentru performanța serviciilor, ci și pentru eficiența costurilor. Când aceste mecanisme sunt integrate în activitatea de zi cu zi, costurile nu mai „derapează”.

Concluzie: de la reacție la control

Majoritatea companiilor știu să reducă costuri. Întrebarea dificilă este de ce trebuie să o facă din nou, la fiecare câțiva ani. Răspunsul nu ține de lipsa măsurilor, ci de absența unei capabilități reale de management al costurilor.

Organizațiile care reușesc să rupă acest ciclu construiesc patru lucruri:

  1. Transparență
  2. Repere clare de eficiență
  3. Măsuri concrete
  4. Disciplină în execuție

Schimbarea pare simplă în teorie. În practică, este una dintre cele mai dificile transformări organizaționale. Dar este și diferența dintre companiile care reacționează la presiunea bugetară și cele care își controlează, cu adevărat, investițiile în tehnologie.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Scădere notabilă a comenzilor în industria prelucrătoare
Articolul următor West Group, parte a unui parteneriat strategic pentru proiecte de infrastructură militară NATO în Germania
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

MMAP a luat decizia de emitere a acordului de mediu pentru Amenajarea Hidroenergetică Surduc–Siriu
Actualitate
De la căutare la conversație: eMAG lansează iZi, primul agent de shopping AI dezvoltat în România 
IT
MADR demarează proiectul RACER pentru digitalizarea sectorului agroalimentar din România
Agricultură

RSS Știri Financiare

  • A început construcția RIVUS, cea mai amplă reconversie urbană din Cluj-Napoca
  • Venituri record pentru cinematografe în 2025. Creștere cu 16% față de anul anterior
  • Numărul utilizatorilor serviciului Uber Teens a crescut de peste zece ori de la lansare
  • Brandul britanic celebru pentru fish & chips Harry Ramsden’s deschide un restaurant în ParkLake
IT

Cum să îți păstrezi banii în siguranță și să te protejezi de fraudă

12 minute
Companii

La doar 7 luni de la listare, Meta Estate Trust intră în indicele BETAeRO

2 minute
South East Europe Tech Tour
IT

3 startup-uri tech românești, selectate printre cele 30 de companii inovatoare, care vor prezenta pe scena South East Europe Tech Tour 2019

3 minute
IT

Transfond pune la dispoziție plata cu telefonul mobil

4 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?