Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Deschiderea sesiunii ANRPC 2025
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Actualitatea din China 

Deschiderea sesiunii ANRPC 2025

Radio China Internaţional
Autor
Radio China Internaţional
Publicat 5 martie 2025
Distribuie
Foto: Xinhua

Cea de-a treia sesiune a celei de-a 14-a legislaturi a Adunării Naționale a Reprezentanților Poporului din China (ANRPC) s-a deschis miercuri, la Marea Sală a Poporului din Beijing, în prezența a aproape 3.000 de delegați și invitați.

Liderii de stat și de partid: Xi Jinping, Li Qiang, Wang Huning, Cai Qi, Ding Xuexiang, Li Xi, Han Zheng, și membrii prezidiului sesiunii s-au așezat la tribuna oficială.

Premierul Li Qiang a prezentat raportul de activitate al guvernului. Potrivit documentului, în 2024, în situația exterioară severă și a creșterii dificultăților interne, sub conducerea Comitetului Central al Partidului Comunist Chinez, având pe secretarul general Xi Jinping în centru, economia Chinei a înregistrat o creștere stabilă. 

China a promovat dezvoltarea de înaltă calitate, a aprofundat creșterea productivității de calitate nouă, a îmbunătățit puterea economică, științifică și tehnologică, dar și puterea națiunii în ansamblu. De asemenea, a îndeplinit principalele obiective privind dezvoltarea economică și socială. 

Produsul Intern Brut (PIB) al Chinei a ajuns la 134,9 trilioane yuani, în creștere cu 5% față de 2023. Rata de creștere economică plasează țara între primele economii majore ale lumii, China contribuind cu aproximativ 30% la creșterea economiei mondiale.

În raportul de activitate au fost trasate și principalele obiective de dezvoltare pentru 2025: creșterea PIB-ului cu aproximativ 5%, o rată a șomajului în mediul urban de aproximativ 5,5 % și peste 12 milioane de locuri noi de muncă în zonele urbane.

De asemenea, în document au fost abordate consolidarea construcției guvernamentale, activitățile legate de naționalități etnice, religii și chinezii stabiliți în străinătate, construcția apărării naționale și armatei, dezvoltarea Hong Kong și Macao, relațiile dintre cele două maluri ale Strâmtorii Taiwan, precum și politica externă a Chinei.

Recepție dedicată Zilei Naționale a Chinei la Beijing
8 decembrie 2025

În conformitate cu ordinea de zi a conferinței, sesiunea a examinat raportul Consiliului de Stat privind executarea planului de dezvoltare economică și socială națională pentru anul 2024 și proiectul planului de dezvoltare economică și socială națională pentru anul 2025, precum și raportul Consiliului de Stat privind executarea bugetului central și local 2024, raportul privind proiectul bugetului central și local 2025, proiectul bugetului central și local 2025.

Vicepreședintele Comitetului Permanent al ANRPC, Li Hongzhong, a prezentat o serie de date privind proiectul de revizuire a legii reprezentanților forului legislativ suprem și forurilor legislative locale.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Premierul Groenlandei: „Nu suntem de vânzare şi nu putem să fim luaţi pur şi simplu”
Articolul următor Xi Jinping solicită provinciei Jiangsu să joace un rol major în dezvoltarea națională
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Premierul Ilie Bolojan anunţă adoptarea reformei administraţiei şi pachetul de relansare economică
Economie
Grevă națională în aeroporturile Italiei, pe 26 februarie: transportul aerian, afectat după Olimpiadă
Actualitate Transporturi
ARACO îl omagiază pe domnul Prof. Univ. Emerit DHC Dr. Ing. Ramiro Sofronie la împlinirea a 90 de ani
Actualitate

RSS Știri Financiare

  • Cosmopolis a vândut mai multe locuințe în 2025 decât Târgu Jiu, Tulcea, Deva sau Reșița
  • Olanda scade, cererea pentru tabere educaționale în SUA și Japonia explodează. Harta studiilor abroad
  • Nostalgia Radio s-a lansat în FM. În București se ascultă pe frecvența 90,2 FM
  • Magazinul Action cu numărul 9 din România se deschide la Satu Mare
Concert Spania China
Actualitatea din China 

Concert dedicat jubileului relațiilor diplomatice China-Spania

1 minute
Actualitatea din China 

Creșterea nivelului de trai al persoanelor cu dizabilități, sarcină primordială în cel de-al 15-lea plan cincinal

1 minute
Actualitatea din China 

China: Consiliul de Securitate al ONU trebuie să fie un apărător al păcii și securității internaționale

1 minute
Actualitatea din China 

CMG a inițiat un parteneriat cu Asociația de Fotbal din Africa de Sud

1 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?