Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Dinamică pozitivă în construcțiile de clădiri rezidențiale
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Imobiliare

Dinamică pozitivă în construcțiile de clădiri rezidențiale

Curierul Național
Autor Curierul Național
Publicat 20 august 2025
Distribuie
Foto: freepik

În luna iunie 2025, volumul lucrărilor de construcţii a crescut, faţă de luna mai 2025, ca serie brută, cu 14,5%, iar ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, cu 4,4%, arată INS.

  • Faţă de luna iunie 2024, volumul lucrărilor de construcţii a crescut, ca serie brută, cu 8,8%, iar ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, cu 5,4%.
  • În perioada 1.I-30.VI.2025, volumul lucrărilor de construcţii a crescut, faţă de perioada 1.I-30.VI.2024, ca serie brută, cu 5,9%, iar ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, cu 6,5%.

Iunie 2025 comparativ cu mai 2025

Volumul lucrărilor de construcţii a crescut, ca serie brută, cu 14,5%, creştere evidenţiată la lucrările de construcţii noi (+17,0%), lucrările de reparaţii capitale (+14,5%) şi la lucrările de întreţinere şi reparaţii curente (+7,2%).

Pe obiecte de construcţii, au avut loc creşteri la construcţiile inginereşti (+22,7%), clădirile nerezidenţiale (+6,6%) şi la clădirile rezidenţiale (+2,2%).

Volumul lucrărilor de construcţii a crescut, ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, cu 4,4%, creştere evidenţiată la lucrările de construcţii noi (+6,5%) şi la lucrările de reparaţii capitale (+2,4%). Lucrările de întreţinere şi reparaţii curente au scăzut cu 1,4%.

Pe obiecte de construcţii, volumul lucrărilor de construcţii a crescut la construcţiile inginereşti (+4,6%) şi la clădirile rezidenţiale (+0,3%). Clădirile nerezidenţiale au scăzut cu 1,6%.

Iunie 2025 comparativ cu iunie 2024

Volumul lucrărilor de construcţii a crescut, ca serie brută, pe total cu 8,8%. Pe elemente de structură, creşteri s-au înregistrat la lucrările de reparaţii capitale (+39,3%), lucrările de construcţii noi (+5,0%) şi la lucrările de întreţinere şi reparaţii curente (+4,6%).

Pe obiecte de construcţii, s-au înregistrat creşteri la construcţiile inginereşti (+12,0%), clădirile rezidenţiale (+10,0%) şi la clădirile nerezidenţiale (+1,5%).

Ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, volumul lucrărilor de construcţii a crescut, pe total, cu 5,4%. Pe elemente de structură, creşterea este evidenţiată la lucrările de reparaţii capitale (+35,1%), lucrările de întreţinere şi reparaţii curente (+4,3%) şi la lucrările de construcţii noi (+1,9%).Pe obiecte de construcţii, volumul lucrărilor de construcţii a crescut la construcţiile inginereşti (+9,9%) şi la clădirile rezidenţiale (+9,5%). Clădirile nerezidenţiale au scăzut cu 0,3%.

Perioada 1.I-30.VI.2025 comparativ cu perioada 1.I-30.VI.2024

Volumul lucrărilor de construcţii a crescut, ca serie brută, pe total cu 5,9%, creştere înregistrată la lucrările de reparaţii capitale (+51,5%) şi la lucrările de construcţii noi (+3,6%). Lucrările de întreţinere şi reparaţii curente au scăzut cu 8,5%.

Pe obiecte de construcţii, s-au înregistrat creşteri la construcţiile inginereşti (+10,5%) şi la clădirile rezidenţiale (+3,1%). Clădirile nerezidenţiale au scăzut cu 0,7%.

Volumul lucrărilor de construcţii a crescut, ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, cu 6,5%. Lucrările de reparaţii capitale şi lucrările de construcţii noi au crescut cu 49,4%, respectiv cu 5,7%. Lucrările de întreţinere şi reparaţii curente au scăzut cu 10,1%.

Pe obiecte de construcţii, creşteri s-au înregistrat la construcţiile inginereşti (+12,7%) şi la clădirile rezidenţiale (+2,0%). Clădirile nerezidenţiale au scăzut cu 1,7%.

- Publicitate -

Indicii lucrărilor de construcţii

-Procente-


IUNIE 2025 faţă de:1.I-30.VI.2025/ 1.I-30.VI.2024
MAI 2025IUNIE 2024

Construcţii – total
B114,5108,8105,9
S104,4105,4106,5
-pe elemente de structură:

Construcţii noi
B117,0105,0103,6
S106,5101,9105,7

Reparaţii capitale
B114,5139,3151,5
S102,4135,1149,4

Întreţinere şi reparaţii curente
B107,2104,691,5
S98,6104,389,9
-pe obiecte de construcţii:

Clădiri rezidenţiale
B102,2110,0103,1
S100,3109,5102,0

Clădiri nerezidenţiale
B106,6101,599,3
S98,499,798,3

Construcţii inginereşti
B122,7112,0110,5
S104,6109,9112,7

B= serie brută; S= serie ajustată în funcţie de număr zile lucrătoare şi de sezonalitate



Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Scade numărul locurilor de muncă vacante
Articolul următor Un deputat s-a sinucis în clădirea Parlamentului finlandez
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Cine este eroul Australiei, bărbatul care l-a dezarmat pe unul dintre atacatorii care au ucis 16 oameni pe plaja Bondi din Sydney
Extern
Ministrul Economiei, despre situația de la Avioane Craiova: „S-a întâlnit un prost cu un deștept”
Actualitate
Poliția din Los Angeles investighează o aparentă omucidere la domiciliul regizorului Rob Reiner
Extern

RSS Știri Financiare

  • Luca, Petru și Matei domină piața patiseriilor și simigeriilor
  • Largest office occupiers spend under 5% of turnover on modern workspaces
  • Romania’s coworking market expands by 20% this year
  • Piața de coworking din România a crescut cu 20% anul acesta

Citește și

Imobiliare

AFI Europe România continuă extinderea spațiilor de co-working prin semnarea unui contract de închiriere cu aSpace Coworking & Services în AFI Park

4 minute
Imobiliare

Dezvoltatorul Alezzi estimează o cifră de afaceri de peste 50 de milioane euro pentru 2024, în creștere cu 150% față de anul trecut

5 minute
Featured

Un român plătește anual mai puțin de 100 de euro taxă de proprietate

5 minute
Actualitate

Creştere semnificativă a preţurilor producţiei industriale

1 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?