Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Dincolo de capitale: orașele secundare impulsionează creșterea călătoriilor de vară ale românilor
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Turism

Dincolo de capitale: orașele secundare impulsionează creșterea călătoriilor de vară ale românilor

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 19 martie 2026
Distribuie

Studiu kiwi.com

Călătorii români își remodelează tiparele de călătorie pentru vara anului 2026, cu rezervări în creștere cu peste 50% de la an la an și o orientare clară către destinații non-capitale. Tarifele mai scăzute și extinderea opțiunilor de rută împing cererea dincolo de hub-uri tradiționale precum Paris sau Londra, către orașe secundare de leisure din Europa de Sud și de Vest.

Orașele non-capitală cu cea mai rapidă creștere

Cea mai puternică creștere în 2026 se concentrează în orașe secundare, orientate spre leisure, semnalând o schimbare clară în preferințele de călătorie. Destinații precum Bari (+204% pre-vară, +228% vară), Nisa (+335% și +228%) și Valencia (+128% și +113%) înregistrează creșteri deosebit de accelerate, alături de evoluții solide pentru Palma de Mallorca (+85% / +70%), Larnaca (+292%) și Corfu (+63%). Această tendință evidențiază o îndepărtare de capitalele aglomerate, în favoarea unor destinații de coastă și orientate spre experiență, care oferă un ritm mai relaxat.

Tarife medii: capitale vs. orașe secundare

Deși prețurile medii ale biletelor de avion au scăzut cu aproximativ 7% per total, dinamica tarifelor diferă semnificativ în funcție de tipul destinației. Capitale precum Paris și Londra, continuă să aibă o cerere stabilă, dar rămân relativ mai scumpe, în timp ce orașele secundare, deservite în general de rute short și medium-haul, beneficiază de reduceri mai consistente. Astfel, aceste destinații implică costuri totale mai mici de călătorie, devenind tot mai atrăgătoare. Rezultatele sugerează că scăderea tarifelor nu doar stimulează cererea, ci o și redirecționează către destinații mai accesibile, din afara capitalelor.

Creștere puternică de la an la an pe toate segmentele

Cererea de călătorii în rândul pasagerilor români crește accelerat pe toți indicatorii principali, cu rezervări în creștere cu 37% pentru perioada pre-vară și 52% pentru vară, alături de o extindere cu 42% al numărului de pasageri. În același timp, prețul mediu al biletelor a scăzut cu aproximativ 7% pe toate tipurile de zbor. Datele indică o expansiune determinată de volum, în care comportamentul de rezervare rămâne stabil, în timp ce frecvența călătoriilor crește pe fondul accesibilității mai ridicate.

Cele mai frecvente rute

Tiparele de călătorie se concentrează în jurul câtorva coridoare principale, combinând rute interne și de diaspora, precum România–România și România–Republica Moldova, cu cerere ridicată pentru destinații de leisure din Europa de Sud, precum Spania și Italia, dar și pentru marile orașe din Europa de Vest, inclusiv Franța și Regatul Unit. În ansamblu, cererea se grupează în jurul călătoriilor pentru vizitarea familiei și prietenilor, vacanțelor mediteraneene și conexiunilor către marile orașe, cu o extindere tot mai vizibilă către orașe secundare.

Călătorii români nu doar călătoresc mai mult, ci și diferit. Pe fondul scăderii prețurilor și al îmbunătățirii conectivității, cererea se mută dinspre capitalele tradiționale către un mix mai divers de destinații accesibile și orientate spre experiență, redefinind structura călătoriilor de vară în 2026.

Durata medie a şederii în luna februarie 2024 a fost de 1,9 zile la turiştii români, iar la turiştii străini de 2,2 zile
4 aprilie 2024
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Ilie Bolojan: România are nevoie de un buget și trebuie să tratăm cu responsabilitate acest lucru
Articolul următor Prețul gazelor explodează în Europa după atacuri asupra infrastructurii energetice
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Scădere notabilă a volumului de construcții
Construcții
Din nou, scumpire masivă a carburanților azi, prețul a sărit de 10 lei litrul în unele stații
Energie
Preşedintele Nicușor Dan s-a întâlnit la Bruxelles cu secretarul general al NATO, Mark Rutte
Politic

RSS Știri Financiare

  • Revitalizarea spațiilor industriale: cum sunt transformate clădirile istorice în hale și depozite moderne pentru afaceri
  • Cererea pentru case pe structură metalică a crescut de aproape 10 ori
  • Rețeaua socială românească eYou intră în faza de pre-lansare după o investiție de 300.000 euro
  • Allview Auto lansează o mașină electrică cu 5 uși care poate fi condusă de la 16 ani
Turism

ANAT: Schengen deschide un nou drum turismului românesc

6 minute
Turism

FIHR: România are oportunitatea de a se alinia noilor tendințe globale în turism prin OMD-uri funcționale, promovare profesionistă și parteneriat public–privat

7 minute
Turism

Industria hotelieră europeană estimează că va ajunge din nou la nivelurile de performanță din 2019 începând din 2023

4 minute
Actualitate

Industria hotelieră din România, printre cele mai mari creșteri din Uniunea Europeană 

6 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?