Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Donald Trump e fericit: Lidera opoziţiei venezuelene, María Corina Machado, i-a donat Premiul Nobel pentru Pace
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Extern

Donald Trump e fericit: Lidera opoziţiei venezuelene, María Corina Machado, i-a donat Premiul Nobel pentru Pace

Daniela Moise
Autor
Daniela Moise
Publicat 16 ianuarie 2026
Distribuie

Preşedintele Donald Trump va păstra Premiul Nobel pentru Pace al liderei opoziţiei venezuelene, María Corina Machado, după ce aceasta i l-a înmânat în timpul întâlnirii lor de joi, a declarat un oficial al Casei Albe.

„A fost o mare onoare să o întâlnesc astăzi pe María Corina Machado, din Venezuela. María mi-a înmânat Premiul Nobel pentru Pace pentru munca pe care am depus-o. Un gest minunat de respect reciproc”, a scris Trump într-o postare pe Truth Social.

Machado a lăsat medalia la Casa Albă, iar aceasta se află în prezent în posesia preşedintelui, potrivit unei surse familiarizate cu subiectul.

Trump a râvnit mult timp acest premiu, dar comitetul care îl acordă a precizat clar că acesta nu poate fi împărţit sau transferat.

„O medalie poate schimba proprietarul, dar titlul de laureat al Premiului Nobel pentru Pace nu poate”, a afirmat acesta într-o postare pe X.

Şefa opoziţiei venezuelene, Maria Corina Machado, a anunţat joi, în faţa sediului Capitoliului, că i-a oferit preşedintelui american Donald Trump medalia Premiului Nobel pentru Pace pe care l-a primit în 2025. Ea a declarat presei că a făcut acest lucru „în semn de recunoaştere a angajamentului său unic faţă de libertatea noastră”.

Opozanta venezueleană a luat masa joi, la Casa Albă, cu Donald Trump, care a declarat la Fox News că ar fi ”o mare onoare” pentru el ca ea să-i cedeze distincţia sau o împartă cu el.

Trump se va adresa Adunării Generale a ONU după recunoașterea statului palestinian de către Franța
23 septembrie 2025

Presa nu a avut acces la întâlnirea de la Casa Albă

Pentru a-şi explica gestul, María Corina Machado a făcut o comparaţie cu marchizul de Lafayette, un ofiţer francez care a ajutat Statele Unite în timpul Războiului de Independenţă împotriva Marii Britanii. Ea a spus că el i-a remis o medalie cu efigia primului preşedinte american, George Washington, lui Simon Bolivar.

Venezuela a purtat cu succes o serie de lupte de independenţă împotriva Spaniei.

„200 de ani mai târziu, poporul lui Bolivar îi dă moştenitorului lui Washington o medalie, cea a unui Premiul Nobel pentru Pace, ca o recunoaştere a angajamentului său unic în favoarea libertăţii noastre”, a declarat ea.

Preşedintele american a îndepărtat-o, până în prezent, pe opozantă din strategia sa în Venezuela. Casa Albă nu a anunţat imediat dacă Donald Trump a acceptat medalia lui Machado – o distincție după care tânjeşte de mult timp.

Agresiunea Rusiei în Ucraina: Deputaţii europeni laudă solidaritatea excepțională cu refugiații  
9 martie 2022

Maria Corina Machado a propus, după ce a primit Premiul Nobel pentru Pace, să-l împartă cu locatarul Casei Albe.

- Publicitate -

Nicio informaţie oficială nu a fost făcută publică despre întâlnirea de la Casa Albă.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior ANPC intensifică acțiunile de control pentru creșterea siguranței consumatorilor
Articolul următor Trump amenință cu invocarea Legii Insurecției pentru a trimite trupe în Minnesota
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Costurile de construcție și achiziționarea terenurilor, principalele preocupări ale dezvoltatorilor imobiliari din Europa Centrală, inclusiv România
Imobiliare
1,5 miliarde lei plătiți românilor prin asigurările de viață – un nou vârf al industriei în 2025
Asigurări
Drone aproape de frontiera cu Ucraina. Două aeronave Eurofighter Typhoon, ridicate de la baza Mihail Kogălniceanu
Actualitate

RSS Știri Financiare

  • Majoritatea românilor vor ca interacțiunile cu statul să fie exclusiv online, fără deplasări la ghișeu
  • 6 din 10 clienți ai supermarketului online Sezamo comandă apă
  • One United Properties a cumpărat un teren pentru o nouă dezvoltare rezidențială în Floreasca
  • O nouă reprezentanță Kärcher Center se deschide în Constanța
Extern

Exod în Nagorno-Karabah! De teama epurărilor etnice, peste 100.000 de armeni fug din calea azerilor

3 minute
Extern

Prime rezultate ale alegerilor din Grecia. A luat sfârșit era Tsipras.

1 minute
Extern

Uniunea Europeană adoptă noi sancțiuni contra Belarus

1 minute
Extern

Germanii nu au încredere în Donald Trump și cer guvernului repatrierea rezervei de aur din SUA

6 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?