Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Drepturile angajaților CEO sunt în aer
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
HR

Drepturile angajaților CEO sunt în aer

Contributor
Autor Contributor
Publicat 15 aprilie 2024
Distribuie

Eugen MĂRUȚĂ (gds.ro)

O nouă rundă de negocieri are loc săptămâna aceasta pentru Contractul Colectiv de Muncă de la Complexul Energetic Oltenia(CEO).

Sindicatele și administrația din cadrul companiei energetice se vor reuni luni la sediul Direcției Miniere, luni dimineață. Vor fi reluate negocierile pentru mai multe puncte rămase în divergență. Discuțiile asupra componentei financiare sunt blocate de circa două săptămâni.

Comisia de negociere din partea sindicatelor nu a acceptat să renunțe la solicitările anterioare cu privire la drepturile financiare solicitate anterior. Conform unui anunț transmis la finalul săptămânii trecute, sindicatele susțin că sunt deschise la dialog în vederea soluționării problemelor apărute. Sindicatele au solicitat un adaos lunar de 1.200 de lei brut pentru fiecare salariat. S-a mai solicitat un număr de 40 de salarii compensatorii în cazul în care vor avea loc disponibilizări colective. S-a convenit însă ca în acest an să nu existe vreun program de concedieri colective la Complexul Energetic Oltenia. În plus, se dorește ca în cazul unor concedieri individuale să existe un număr rezonabil de salarii compensatorii.

Totul e în aer

De asemenea, sindicatele și administrația au convenit să fie constituit un fond de promovare cu ajutorul căruia să poată fi majorate salariile în producție. Nu s-a decis însă nivelul fondului de promovare. Până acum, administrația Complexului Energetic Oltenia a respins în bloc toate propunerile venite din partea sindicatelor.

Adaptarea ofertei educaționale și de formare cu cererea de pe piața muncii, facilitată prin platforma ReCONNECT
12 aprilie 2024

Este și motivul pentru care de peste două săptămâni nu se mai ajunge la o înțelegere. La un moment dat s-a apelat și la medierea ministrului Energiei, Sebastian Burduja, însă nu a fost suficient. S-a stabilit doar acordarea unui bonus lunar, însă celelalte solicitări nu au fost abordate. De altfel, Ministerul Energiei pare să își fi luat mâna de pe producătorul de energie electrică pe bază de cărbune, chiar în perioada în care sunt probleme cu vânzările de energie electrică și mai ales în perioada negocierii Contractului Colectiv de Muncă.

Liderii de sindicat chiar se bucurau anterior începerii negocierilor că, fiind an electoral, discuțiile vor fi rapide. Nu este însă așa și problemele s-au acutizat. Compania a ajuns să producă sub 300 de MW, echivalentul unui singur grup energetic și a închis pe rând blocurile energetice de la Ișalnița și de la Turceni. Complexul Energetic Oltenia a ajuns să vândă foarte puțină energie și nu mai are încasări care să îi asigure o oarecare stabilitate la jumătatea primăverii.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Actorul Dan Nuțu, omagiat cu Premiul pentru Întreaga Activitate la Premiile Gopo 2024
Articolul următor Proteste spontane ale fermierilor afectați de sistemul antigrindină
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

România participă la Expoziția Internațională „Săptămâna Verde 2026” – Grüne Woche, Berlin
Agricultură
ARACO cere Guvernului deblocarea finanțării celor 12 investiții în infrastructura hidroenergetică din PNRR
Actualitate
Au fost publicate centralizatoarele cu observații și ordinele pentru schemele de ajutor de stat „e-DRIVE” și „PRO INFRA”
Actualitate Transporturi

RSS Știri Financiare

  • Vânzările de locuințe au scăzut la cel mai slab nivel din ultimii șase ani la finalul lui 2025
  • Bolt a adăugat noi orașe pe hartă în 2025. Creștere pe toate liniile de business
  • An record pentru pilonul 3 de pensii facultative. S-a depășit pragul de 1 milion de persoane înscrise
  • Proprietăți în valoare de 534 milioane euro vândute prin intermediul VAUNT în 2025
somaj
HR

ANOFM: 2,95 %, rata şomajului în luna iunie 2019

2 minute
angajati
HR

Peste 5.000 de poziții care nu necesită experiență au fost deschise de angajatori

2 minute
Energie

Investitori din afara țării, interesați de grupul pe gaze de la Ișalnița

4 minute
Energie

Scădere record a producției de energie la CEO

3 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?